Ezeket látta már?

Petefészekciszta: ez a 4 tea segíthet enyhíteni a tüneteket

Tünet
2024. december 16. 09:24
petefészek ciszta gyulladás gyógytea házi gyógymód

A petefészekciszta okozta gondok gyógynövényekkel is enyhíthetők az orvosi kezelés mellett.

A petefészekciszta kezelése függ a ciszta méretétől, a fennálló tünetektől, az életkortól, menopauzától is. Az esetek nagy százalékában a petefészekciszta pár hónapon belül magától felszívódik. Ebben az esetben csupán kontroll-ultrahangvizsgálatra lehet szükség. Menopauza után a petefészekcisztából kialakuló rosszindulatú daganatos megbetegedések gyakorisága nagyobb, ezért általában műtéti eltávolítása javasolt. Műtéti eltávolítás indokolt továbbá minden olyan esetben, amikor azt a ciszta mérete, a fennállás ideje, a fennálló panaszok vagy a rosszindulatú daganat gyanúja indokolja.

Mi a petefészekciszta?

A petefészekciszta egy tokkal körülvett, hámmal bélelt, folyadékkal telt képlet a petefészekben. Viszonylag gyakori elváltozás, amely sokszor nem okoz tüneteket. Általában csak akkor jelent gondot, ha megreped, megcsavarodik, vagy mérete miatt gátolja a petefészek vérellátását. A legtöbb ciszta kezelés nélkül is felszívódhat pár hónap alatt, azonban vannak olyanok, amelyek tartósan fennmaradnak, akár kellemetlen tüneteket okozva.

Ilyenkor néhány házi gyógynövény, így például a zöld tea, a gyömbértea vagy a quixaba tea jó segítségünkre lehet. Gyulladáscsökkentő, antioxidáns vagy fájdalomcsillapító hatású anyagaik révén segíthetnek csökkenthetik a fájdalomérzetet, a gyulladásokat, és támogathatják a menstruációs ciklust. Rendszeresen alkalmazva segíthetnek enyhíteni a petefészekciszta tipikus tünetei közül a

  • görcsöket,
  • hányingert,
  • hányást
  • haspuffadást.

Fontos hangsúlyozni, hogy a petefészekciszta elleni otthoni gyógymódoki csak az orvos által javasolt kezelés kiegészítésére használhatók, amely általában magában foglalja a fogamzásgátló tabletták használatát, és bizonyos esetekben a ciszták eltávolítására szolgáló műtétet is.

1. Quixaba tea

A Sideroxylon obtusifolium növényből készült quixaba tea gazdag flavonoidokban és fenolos vegyületekben, amelyek gyulladáscsökkentő, antioxidáns és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkeznek, segítve a petefészekciszták által okozott gyulladás és fájdalom csökkentését.

Hozzávalók:

  • 1 evőkanál quixaba héja;
  • 500 ml vizet.

Elkészítése:

  1. 1 Tegye vízbe a quixaba héját, és forralja fel. 
  2. 2 Ha felforrt, hagyjuk kihűlni, szűrjük le, és igyunk naponta akár 2 csésze teát.

Ellenjavallat: ez a petefészekciszta elleni házi gyógymód ellenjavallt inzulint használó cukorbeteg nők számára, mivel a quixaba csökkenti a vércukorszintet, és hipoglikémiát okozhat.

2. Zöld tea

Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a Camellia sinensis néven ismert zöld teában található fenolos vegyületek, mint például az epigallocatechin, amely antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, segítenek csökkenteni a petefészek gyulladását, illetve enyhíthetik a a szabad gyökök által okozott károsodást a petefészeksejtekben, így jó házi gyógymód lehet a petefészekciszták kezelése során.

Mindemellett a zöld tea fogyasztása javíthatja a női hormonok szintjét, csökkentheti az inzulinrezisztenciát és segíthet a fogyásban, ami különösen a policisztás ovárium szindróma esetén lehet nagyon hasznos.

A zöld tea felhasználható teák, forrázatok vagy természetes kivonatok formájában, ám csak a megfelelő mértékben, a nőgyógyász iránymutatása szerint alkalmazza - a túlzott használat ugyanis károsíthatja a májat.

Hozzávalók:

  • 1 teáskanál zöld tealevél vagy 1 zacskó zöld tea;
  • 1 csésze forrásban lévő víz.

Elkészítése:

  1. 1 Adja hozzá a leveleket vagy a zacskó zöldteát egy csésze forrásban lévő vízhez, és hagyja állni 10 percig. 
  2. 2 Szűrje le vagy vegye ki a tasakot, és még melegen igya meg. 
  3. 3 Ezt a teát naponta 3-4 alkalommal, vagy az orvos tanácsa szerint fogyaszthatja.

Ellenjavallat: a zöld teát nem fogyaszthatják gyermekek, terhes vagy szoptató nők, illetve azok, akik álmatlanságban, pajzsmirigy túlműködésben, gyomorhurutban vagy magas vérnyomásban szenvednek. Ezenkívül, mivel koffeint tartalmaz, kerülni kell a tea késői fogyasztását, illetve az ajánlott mennyiség túllépését, mivel olyan mellékhatásokat okozhat, mint álmatlanság, irritáció, égő érzés a gyomorban, fáradtság vagy szívdobogás.

3. Gyömbér tea

A tudományosan Zinger officinalis néven ismert gyömbér fenolos vegyületeket tartalmaz, különösen a gingerolt, amely antioxidáns, gyulladáscsökkentő és immunmoduláló tulajdonságokkal rendelkezik, és nagyon hasznos a petefészekciszták okozta haspuffadás, hányinger, hányás vagy kólika tüneteinek enyhítésére.

Hozzávalók:

  • 1 cm gyömbérgyökér szeletekre vágva vagy lereszelve;
  • 1 liter forrásban lévő víz.

Elkészítése:

  1. 1 A vizet felforraljuk, és hozzáadjuk a gyömbért. 
  2. 2 Hagyjuk 5-10 percig forrni. 
  3. 3 Vegye ki a gyömbért a csészéből, és igya meg a teát 3-4 adagra elosztva a nap folyamán.
  4. 4 Egy másik lehetőség a tea készítésére, ha a gyökeret 1 teáskanál porított gyömbérrel helyettesítjük.

Ellenjavallat: a gyömbérteát kerülniük kell azoknak a nőknek, akik véralvadásgátlót, például warfarint vagy aszpirint használnak, mivel növelheti a vérzés kockázatát. Ezenkívül azoknak a nőknek is kerülniük kell a gyömbértea fogyasztását, akik terhesek, szülés előtt állnak, vagy akiknek a kórtörténetében volt vetélés, véralvadási problémák vagy bármely egyéb okból vérzés veszélye áll fenn.

4. Szent Kristóf tea (fürtös poloskavész)

A Cimicifuga racemosa növényből készült Szent Kristóf gyógytea izoflavonokat, valamint kávé- és szalicilsavat tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, így segíthet csökkenteni a petefészekciszták okozta görcsöket és szabályozni a menstruációs ciklust.

Hozzávalók:

  • 1 teáskanál száraz Szent Kristóf gyógynövény gyökér;
  • 1 csésze forrásban lévő víz.

Elkészítése:

  1. 1 Tegye egy csésze forrásban lévő vízbe a száraz gyökeret, és hagyja benne 10 percen át. 
  2. 2 Szűrje le, majd igyon belőle naponta 2-3 alkalommal.
  3. 3 Legfeljebb 6 hónap- 1 évig használjuk. Ha túlzásba visszük a gyógynövény használatát, gyomorgörcsök, fejfájás vagy kiütések jelentkezhetnek, súlyosabb esetben akár májkárosodás is előfordulhat.

Ellenjavallat: a fürtös poloskavész gyógyteát nem használhatják terhes, szoptató vagy véralvadásgátló gyógyszert szedő nők. Továbbá ezt a teát nem fogyaszthatják azok sem, akiknél mell-, méh- vagy petefészekrákot, szívproblémát, például szívritmuszavart, alacsony vérnyomást, májproblémákat vagy görcsrohamokat diagnosztizáltak.

Ez a tea befolyásolhatja a fogamzásgátló tabletta hatását, és olyan mellékhatásokat is okozhat, mint a gyomorfájdalom, májproblémák vagy hólyagok kialakulása a bőrön.

Ezek a petefészekciszta tünetei

A petefészekciszta legtöbbször tünetmentes, ha azonban megreped, megcsavarodik, vagy mérete miatt gátolja a petefészek vérellátását, tüneteket is produkálhat. Ezek a jelek utalhatnak petefészekciszta jelenlétére:

  • kismedencei fájdalom,
  • fájdalom intim együttlét alatt,
  • vizeletürítési problémák,
  • gyakori vizelési inger,
  • erős menstruációs vérzés, rendellenes vérzés vagy az átlagosnál enyhébb vérzés,
  • előredomborodó, megnagyobbodott has,
  • kis mennyiségű étkezés után teltségérzet,
  • meddőség.

Néha a petefészekciszták megrepedhetnek, és súlyos vérzést okozhatnak, vagy megcsavarodhatnak, ezzel károsítva a petefészek vérellátását. Ezt kísérheti

  • kismedencei fájdalom,
  • láz,
  • hányás,
  • súlyos hasi fájdalom,
  • ájulás.

Mikor forduljak orvoshoz?

Amennyiben az előbb felsorolt tünetek bármelyikét tapasztalja, javasolt mielőbb felkeresnie nőgyógyász szakorvost.

Hirtelen jelentkező, erős kismedencei fájdalom esetén, illetve a hozzá társuló egyéb tünetekkel azonnal menjen be a legközelebbi sürgősségi osztályra, vagy hívja a 112-t, és kérjen mentőt!

Összefoglalás

  • A petefészekciszta kezelése függ a ciszta méretétől és tüneteitől, menopauza után a rosszindulatú daganatok gyakorisága nagyobb.
  • A petefészekciszta jelenthet gondot, ha megreped, vagy gátolja a petefészek vérellátását.
  • A házi gyógymódok, mint a zöld tea, a gyömbértea vagy a quixaba tea segíthetnek enyhíteni a petefészekciszta tüneteit.
  • A quixaba tea gazdag flavonoidokban és fenolos vegyületekben, amelyek .gyulladáscsökkentő, antioxidáns és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkeznek
  • A zöld tea és a gyömbértea is hasznos lehet a petefészekciszták kezelésében, de fontos az ellenjavallatok figyelembe vétele.
Petefészekciszta: tünetei, okai, szövődményei és kezelési módjai
Kapcsolódó cikk

Petefészekciszta: tünetei, okai, szövődményei és kezelési módjai

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Felhasznált irodalom

  • Pournaderi PS, Yaghmaei P, Khodaei H, Noormohammadi Z, Hejazi SH. . The effects of 6-Gingerol on reproductive improvement, liver functioning and Cyclooxygenase-2 gene expression in estradiol valerate - Induced polycystic ovary syndrome in Wistar rats. Biochem Biophys Res Commun. 484. 2; 461-466, 2017
  • GHAFURNIYAN, Habibeh; et al. The Effect of Green Tea Extract on Reproductive Improvement in Estradiol Valerate-Induced Polycystic Ovarian Syndrome in Rat. Iran J Pharm Res. 14. 4; 1215–1233, 2015
  • QUAN QUAN Mao; XIAO-YU Xu et al. Bioactive Compounds and Bioactivities of Ginger (Zingiber officinale Roscoe). Foods. 8. 1-21, 2019
  • WOBSER, R. W.; TAKOV, V. IN: STATPEARLS. TREASURE ISLAND (FL): STATPEARLS PUBLISHING. Black Cohosh. 2020.
  • FAN, Chi Wai; et al. Systematic Review of Black Cohosh ( Cimicifuga racemosa) for Management of Polycystic Ovary Syndrome-Related Infertility. J Pharm Pract. Apr 29. 8971900211012244; 2021
  • ARAUJO-NETO, Vitor.; et al. Therapeutic benefits of Sideroxylon obtusifolium (Humb. ex Roem. & Schult.) T.D. Penn., Sapotaceae, in experimental models of pain and inflammation. Revista Brasileira de Farmacognosia. 20. 6; 933-938, 2010

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# tea # gyógytea # házi gyógymód # petefészekciszta # petefészek-ciszta ellen

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés