Ezeket látta már?

Ez az otthoni szaglásteszt évekkel a tünetek megjelenése előtt kimutathatja az Alzheimer-kórt

orvostudományi kutatások szaglás teszt Alzheimer kór korán

Új teszt a láthatáron, mellyel felmerülhet az Alzheimer-kór esélye, még a jellegzetes tünetek előtt.

A tudományos közösség már régóta tisztában van azzal, hogy a szaglás elvesztése, valamin a demencia és az Alzheimer-kór közötti összefüggéssel. Ez a kapcsolat különösen figyelemre méltó, mivel a demenciát jelző plakkok elsődlegesen az agy azon területein kezdik megjelenésüket, amelyek a memóriáért és a szaglásért felelősek.

Új, egyszerű lehetőség a korai felismeréshez

Most a Mass General Brigham kutatói egy úttörő otthoni szagtesztet fejlesztettek ki, amely hasznosíthatja ezt az Alzheimer-kór korai észlelésében, még jóval a hagyományos tünetek megjelenése előtt. A Scientific Reports folyóirat legfrissebb számában közzétett kutatás során a részvevőknek először azonosítaniuk kellett a kókuszdió kivonatának aromáját. A teszt másik részében arra kérték őket, hogy tegyenek különbséget két kártya illata között (az egyik kókuszdió illatú volt, a másik pedig friss kenyér) - írja a Daily Mail.

A kutatás során megállapították, hogy azok a résztvevők, akik kognitív zavarokkal küzdöttek, alacsonyabb teljesítményt nyújtottak a teszteken. Mivel ezeket a vizsgálatokat otthon is el lehet végezni, az eredmények új lehetőségeket kínálnak a korai diagnózisra és megelőzésre.

A teszt célja azonban nem az Alzheimer-kór diagnosztizálása, hanem olcsó szűrési eszközként szolgál, amely segít azonosítani azokat a betegeket, akiknek további, költségesebb vizsgálatra lehet szükségük.

- A kognitív károsodás korai felfedezése segíthet azonosítani azokat, akiknél nagyobb a valószínűsége az Alzheimer-kór kialakulásának, így már évekkel a memóriatünetek megjelenése előtt is beavatkozhatunk – mondta Mark Albers, a tanulmány vezető szerzője és a Massachusetts General Hospital neurológusa.

"Eredményeink azt sugallják, hogy a szaglásvizsgálatot különböző nyelveken beszélő emberek és idősebbek körében is alkalmazni lehetne klinikai kutatásokban, hogy előre jelezzék a neurodegeneratív betegségek és a klinikai tünetek kialakulását– tette hozzá.

A mostani tanulmány összhangban áll a korábbi kutatásokkal, amelyek a szaglás- és memóriatesztek potenciálját vizsgálják a kognitív hanyatlás korai jeleinek előrejelzésében.

Tavaly a Columbia Egyetem kutatói azt mutatták ki, hogy a szaglás és memóriavizsgálatok kombinálása olyan hatékonyan jelezheti a demenciát, mint a drága agyi képalkotó eljárások.

Jelenleg nehéz korán diagnosztizálni

Az állapot diagnosztizálása köztudottan nehézkes, különösen a korai szakaszban, mivel a tünetek eleinte nem figyelemfelhívók, másnak tudják be.

Az Alzheimer-kór tünetei:

  • memóriazavar
  • koncentrációs nehézségek
  • tájékozódási zavarok
  • nyelvi és kommunikációs problémák
  • gyakori ismétlések
  • időbeni és térbeli dezorientáció
  • személyiségváltozás
  • hangulati ingadozások
  • csökkent ítélőképesség
  • nehézségek a mindennapi feladatok elvégzésében

A demencia és az Alzheimer-kór kivizsgálása jelenleg az érintett személy részletes kórtörténetének felvételével, valamint az állapotának felmérésével kezdődik, amely kiterjed a mindennapi tevékenységekre, önellátásra és pszichológiai tünetekre. Ezt pszichometriai vizsgálatok követik a gondolkodási zavarok értékelésére. A belgyógyászati és laboratóriumi vizsgálatok a testi betegségek, például szívproblémák és anyagcsere-betegségek kimutatására irányulnak. Az ideggyógyászati vizsgálatok pedig specifikusan keresik az agyi betegségeket. Mágneses rezonanciavizsgálattal (MRI) kimutathatók az Alzheimer-kór jellegzetes agyi eltérései, míg a CT sürgős esetekben nyújt segítséget.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Alzheimer-kór: van, aki védett a leépülés ellen?

Alzheimer-kór: van, aki védett a leépülés ellen?

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Alzheimer-kór

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához