Bemutatták a világ legkisebb szívritmus-szabályozóját – akkora, mint egy almamag
Az eszköz nagy segítséget jelenthet az újszülöttek szívműtétjénél.
A szívritmus-szabályozók napjaink orvostudományának egyik legérdekesebb vívmányai közé tartoznak. Évtizedes fejlesztések után a mai készülékek már rendkívül kompaktak, széleskörű adatgyűjtési lehetőségekkel rendelkeznek, és évekig tartó akkumulátor-élettartammal büszkélkedhetnek. Különösen azok számára, akiknek a szíve túl lassan ver (bradycardia) vagy rendellenes ritmusú, a pacemaker jelentős változást hozhat az életminőségükben.
Hátrányok
Ugyanakkor nem mentesek a hátrányoktól sem. Azoknál a pácienseknél, akik ideiglenes pacemakerre szorulnak, a beavatkozás invazív jellegű, ami növeli a fertőzés kockázatát és a szívizom esetleges károsodását. Ezek a kihívások különösen aggasztóak gyermekek és kisebb testalkatú felnőttek esetében.
A megoldást a problémára John A. Rogers professzor vezette tudóscsoport kínálja a Northwestern Egyetemről. Tanulmányuk a Nature folyóiratban jelent meg .
A világ legkisebb, lebomló pacemaker-e
- Úgy hisszük, hogy a világ legapróbb pacemakerét alkottuk meg – nyilatkozta Rogers. - A gyermekkori szívműtétekhez szükség van ideiglenes pacemakerekre, és az ilyen esetekben a méret csökkentése kulcsfontosságú.
Igor Efimov professzor, a kutatás társszerzője hozzátette, hogy a gyermekek körülbelül egy százaléka olyan szívhibával születik, amely ideiglenes pacemaker alkalmazását igényli. Bár a szívük végül regenerálódik, az első hét kritikus fontosságú, és ebben az időszakban ez az orvosi beavatkozás elengedhetetlen.
- Ezek a napok rendkívül fontosak – magyarázta Efimov. - Most már képesek vagyunk ezt az apró pacemakert a gyermek szívére helyezni, és egy lágy, kényelmes, hordható eszközzel serkenteni a működését. Ráadásul nem igényel további műtétet a későbbi eltávolításhoz.
Ennek az az oka, hogy a készülék, amely kisebb, mint egy rizsszem, bioreszorbeálható, tehát ha már nincs rá szükség, ártalmatlanul lebomlik a szervezetben - írja az IFLScience.
A pacemaker mérete mindössze 1,8 x 3,5 x 1 milliméter, így az első beültetés sem igényel invazív eljárást. A beépített elektródák áramot generálnak, amikor testnedvekkel érintkeznek, így nincsenek külső akkumulátorok vagy egyéb problémák. Efimov kifejtette, hogy a hagyományos ideiglenes pacemakerek esetében a vezetékek a testből kinyúlnak, csatlakozva a külső eszközhöz, és a vezetékek eltávolítása során károsodhat a szívizom.
- Valójában így halt meg Neil Armstrong is. Egy bypass műtét után ideiglenes pacemakert kapott, és a vezetékek eltávolítása belső vérzést okozott.
Ezek a problémák ösztönözték Efimovot és Rogerst arra, hogy 2021-ben megkezdjék az első oldható ideiglenes pacemaker kifejlesztését. Az új eszköz 23-szor kisebb, mint más bioreszorbeálható modellek.
- Ahelyett, hogy rádiófrekvenciás megoldásokat használtunk volna, egy fényalapú rendszert dolgoztunk ki a pacemaker aktiválására és a stimuláló impulzusok szívhez juttatására. Ez lehetővé tette a méret drámai csökkentését – mondta.
Az új pacemaker bár kisebb, hatékonysága nem marad el a nagyobb készülékekétől. Rogers elmondása szerint, a szív csak csekély elektromos stimulációt igényel. Az új eszköz – méretét tekintve – ugyanazt a stimulációt képes biztosítani, mint egy hagyományos pacemaker. A kutatócsoport laboratóriumi vizsgálatok során megállapította, hogy az eszköz hatékonyan működik egér-, patkány-, sertés- és kutyaszívmodelleken, valamint emberi donor szíveken is.
Ez az aprócska pacemaker lehetőséget ad arra is, hogy egyszerre több ilyen eszközt használjunk, ami különösen hasznos lehet szabálytalan szívritmusú pácienseknél, akiknél a szívizom különböző részeit különböző ütemben kell stimulálni. A kutatócsapat izgalommal várja az új készülék alkalmazási területeinek kiszélesítését. Rogers kifejtette azt is, hogy mivel ilyen kis méretű, ez a pacemaker szinte bármely beültethető eszközzel kombinálható.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!
Élet pacemakerrel: ezt tanácsolja a kardiológus