Vércsoport öröklődése
Kérdés: Tisztelt Doktor úr!
Feleségem és én is A vércsoportúak vagyunk. Gyermekünk születése után köldökzsinórból vért vettek Rh összeférhetetlenség megállapításához, eszerint gyermekünk AB vércsoportú. Ha jól értem, alapesetben A és 0 vércsoportú gyermekünk születhet. Előfordulhat, hogy B vércsoport öröklődése átugorjon egy generációt? (Nagyszülők között volt B vércsoportú.)
Válaszukat előre is köszönöm!
Válasz:
A vércsoport öröklődése egyszerű szabályokat (Mendeli öröklődés, kodomináns forma) követ.
Az AB0-vércsoportot kialakító génnek három alapvető allélváltozata van, ezeket jelölhetjük "a", "b" és "0"-val. A két szülői gén együttesen határozza meg a születendő gyermek vércsoportját.
Ha egyforma géneket örököl a gyermek akkor "aa"->A-s, "bb"->B-s illetve "00"->0-s vércsoportú lesz. Mivel az "a" és a "b" géntípus "egyformán erős" (kodomináns), ezért az ilyen géneket öröklő emberek AB vércsoportúak lesznek. Az "a" és a "0", illetve a "b" és a "0" gének találkozása esetén az "a" illetve a "b" dominál a "0" felett, ezért az ilyen emberek A-s illetve B-s vércsoportúak lesznek.
Ha tehát mindkettejük vércsoportja A-s, akkor mindketten csak "aa" vagy "a0" génekkel rendelkezhetnek, ezért gyermekük is csak ezt kaphatja, tehát csak A-s vércsoportú lehet.
A nagyszülők esete egyszerű: "aa" (vagy "a0") génpárral bíró egyik szülő és "b0" génpárral bíró másik szülő gyermeke lehet "a0"-s, ami A vércsoportot jelent (de lehetne akár B-s, 0-s vagy AB-s is).
Röviden összefoglalva tehát: ha a gyermek vércsoportja AB-s, akkor nem lehet mindkét szülő vércsoportja A-s.
Remélem, segítettem!
Üdvözlettel,