Ezeket látta már?

Életet menthet, ha tudja, mit kell tenni, ha valakinek a torkán akad a falat

Orvos válaszol
2024. július 25. 10:34
félrenyelés ellen mit tenni fulladás

Fontos tudni, hogyan segíthetünk ilyen helyzetekben, hiszen gyakran pillanatokon múlik az élet.

A szülők egyik legnagyobb félelme, hogy a gyerekük félrenyel, de ilyen helyzet bárkivel, bármely életkorban előfordulhat.

Mi a félrenyelés?

Félrenyelésnek nevezzük, ha evés közben egy ételdarab nem a nyelőcsőbe, hanem a légutakba kerül, ami legtöbb esetben köhögéssel távozik a légutakból. Előfordulhat, hogy a nagyobb falat, vagy gyermekeknél egy idegentest (pl. játék) részben vagy teljesen elzárja a levegő útját. Az idegentest lenyelése bárkinél elfordulhat, többnyire azonban kisgyermekeknél, illetve felnőtteknél alkoholos befolyásoltság, időskori demencia vagy egyéb pszichiátriai megbetegedés esetén gyakrabban előfordulhat.

Mit tehetünk sürgős helyzetben?

A Vakcinainfó - Az orvos válaszol team egyik orvosa közérthetően összefoglalta a leghasznosabb tudnivalókat:

  1. 1 "Ha valaki félrenyelt és jól hallhatóan erőteljesen köhög, akkor azon túl, hogy nem hagyjuk magára és biztatjuk a további köhögésre nincs dolgunk. Nem kell a hátát paskolgatni és nem kell itatni, csak biztassuk, hogy köhögjön tovább.
  2. 2 Amennyiben a köhögés halk, hangtalan, erőtlen, akkor azonnal lépni kell. Kiabáljunk segítségért, majd 5 erőteljes háti ütést kell alkalmazni. A beteget enyhén előredöntjük, majd a lapockák közé kell határozottan ütni, miközben a másik kezünkkel megtámasztjuk a beteget, hogy nehogy előreessen az ütés hatására. Amennyiben kijött a légutakat elzáró idegen test, akkor több ütést nem kell már a beteg hátára mérni.
  3. 3 Ha az 5 háti ütést követően sem jött ki a légúti idegen test, akkor 5 hasi lökést, más néven Heimlich műfogást kell alkalmazni. Ehhez az egyik kezünket szorítsuk ökölbe, másik kezünkkel pedig fogjuk meg az öklünket és helyezzük a kezeinket a beteg gyomrára, úgy, hogy hátulról öleljük át a beteget, és a karjainkkal a beteg karjai alatt nyúljunk át. 5 db határozott hátra és felfele irányuló lökést alkalmazunk egymás után. Természetesen, ha kijött a falat, akkor nem folytatjuk tovább a lökéseket.
  4. 4 Amennyiben továbbra is fullad a beteg, akkor a háti ütéseket és hasi lökéseket ismételgetjük 5-5 arányban. 5 háti ütés, majd 5 hasi lökés, majd 5 háti ütés és ismét 5 hasi lökés...
  5. 5 Amennyiben a beteg elveszti az eszméletét, akkor azonnal mentőt hívunk (112 vagy 104) és megkezdjük az alapszintű újraélesztést. Előtte nem nézünk hosszan a beteg szájába, nem turkálunk benne vakon. Csak a jól láthatóan ott lévő idegen testet távolítsuk el az újraélesztés előtt, majd 30 mellkaskompressziót és 2 befúvást váltogatunk, amíg a beteg magához nem tér vagy a mentőegység ki nem ér és azt nem mondja, hogy hagyjuk abba.

Ha a mellkasi nyomások és hasi lökések sikeresek voltak, akkor is azonnali orvosi vizsgálat szükséges, így keressék fel a legközelebbi sürgősségi osztályt vagy hívjanak mentőt.

Csecsemők és gyermekek esetében is nagyon hasonló a protokoll

Néhány különbséget kiemelnék:

  • Csecsemőknél nem alkalmazunk hasi lökést, hanem helyette 5 mellkasi nyomást végzünk. Ilyenkor két ujjunkat a csecsemő mellkasának közepére helyezzük és határozottan és gyorsan lenyomjuk a mellkas egyharmadának mélységéig és felengedjük. Pont úgy, mint az újraélesztés során.
  • Csecsemők esetében az ütéseket, nyomásokat ülve végezzük és a csecsemőt a combunkra fektetjük úgy, hogy a feje a mellkasa alatt legyen vagy egy asztalra helyezzük a csecsemőt.
  • Kisgyermekek esetén a háti ütések szintén ülve, a combunkra fektetett gyermekkel kivitelezhetőek. A hasi lökéseket pedig a gyermeket felállítva végezzük.

Fulladásgátló eszközök

Az elmúlt években több fulladásgátló eszközt is piacra dobtak, melyek hasznosak lehetnek egy félrenyelés esetén. A technikájuk pont olyan, mint egy WC-pumpának. Egyszerűen egy maszkot rá kell szorítani a beteg arcára és le kell nyomni, majd vissza kell húzni a kart, mely során az idegen testet kiszippantja a légutakból.

A vizsgálatok még folynak, így egyértelműen még nem ajánlhatóak ezek az eszközök. Eddigi tanulmányok alapján a többségük hasonló eredményeket hozott, mint a helyesen kivitelezett légúti idegen test protokollok. De annál nem hatékonyabbak.

Ellenben biztosan nem pont akkor lesznek kéznél, amikor szükség van rájuk.Szerencsére ritkán történik súlyos félrenyelés, mely során a beteg a saját köhögésével nem tudja eltávolítani az idegen testet. Ezért megvesszük ezeket a csodás eszközöket, majd szép lassan elkerülnek egy fiók legmélyére, hisz hónapok, évek óta nem használtuk (szerencsére). Na, de pont abban a pillanatban, amikor kellene, akkor fogunk kapkodni, hogy vajon hol is lehet... És ilyenkor az idő nagyon sokat számít, azonnal cselekednünk kell.

Ezért azt javaslom, hogy sajátítsák el inkább a helyes légúti idegen test protokollt és a megszerzett tudásuk és a kezük mindig kéznél lesz. Költsék az eszköz árát egy elsősegély tanfolyamra."

Íme néhány szuper személtető videó, melyekből pontosan megtanulhatják, hogy mit kell tenni félrenyelés esetén:

Összegzés

  • A félrenyelés légúti elzáródást okozhat.
  • Kisgyermekeknél és felnőtteknél alkoholos befolyásoltság vagy pszichiátriai megbetegedés esetén gyakoribb.
  • Szükség esetén azonnal orvosi vizsgálatra van szükség.
  • Új fulladásgátló eszközök is léteznek már.
  • Fontos lenne elsősegély tanfolyamot végezni.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Miben különbözik a gyermekek és a felnőttek újraélesztése?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
# félrenyelés # fulladás # Heimlich műfogás # elsősegély # elsõsegélynyújtás # mellkaskompresszió

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés