Ezért javasolt idén is a szezonális influenza elleni oltás!
Az influenza szezon alatt is érdemes kérnie a védőoltást, ha azt korábban nem volt módjában megtenni. Az oltás felvétele előtt konzultáljon kezelőorvosával.
Az évente ismétlődő influenzajárvány elleni egyik legjobb védekezési mód a védőoltás. Az influenzavírus által okozott fertőző légúti betegségek hazánkban jellemzően télen és kora tavasszal okoznak szezonális járványokat.
A szezonális védőoltás védelmet nyújt több influenza-altípussal szemben, melyek várhatóan a szezonban cirkulálnak a lakosság körében, így a fertőződés és a járványos terjedés jó eséllyel megelőzhető.
Az influenza elleni védőoltás a megbetegedés és a betegség szövődményeinek legjobb megelőzési módja. A gyorsan változó influenzavírus miatt az oltást évente ismételni kell.
A vakcinák minden évben új összetételben, az aktuális évben várhatóan a lakosság körében cirkuláló vírusvariánsra fókuszálva készülnek. Az oltás összetételét a WHO határozza meg az azt megelőző év járványadatai alapján.
A Vakcinainfós orvosok az influenza oltással kapcsolatban választ adtak a leggyakrabban felmerülő tévhitek, kérdések kapcsán az olvasóknak.
TÉNYEK
Általánosságban elmondható, hogy féléves kor felett mindenkinek javasolt az influenza elleni oltás. Akik valamilyen oknál fogva nem kaphatnak oltást (pl. 6 hónaposnál fiatalabb csecsemő), a hatékony védelmet az érintett személyre az jelenti, ha a környezete beoltatja magát.
Kiknek szükséges oltakozni?
- Mindenkinek, akinek életkora fél év feletti.
Nagy a család, mindenki oltakozzon?
- Igen.
Milyen oltások állnak rendelkezésre?
- Többféle szezonális influenza elleni oltóanyag is forgalomban van hazánkban, az ön számára legoptimálisabb vakcina kiválasztása érdekében jelentkezzen háziorvosánál.
Hol tudom felvenni az oltásom?
- Háziorvosánál. A rizikóbetegek térítésmentesen (ingyen) juthatnak oltáshoz.
Ha elindult az influenzaszezon, oltakozhatok még?
- Természetesen, de nincs ok a késlekedésre.
Autoimmun / daganatos / immunkárosodott beteg vagyok, én is oltakozzak?
- Igen, ön számára extrém fontos az oltás felvétele, valamint az önnel egy fedél alatt élők átoltása (fészeimmunizálás).
A fenti csoportokon túl kik számítanak még súlyos, valamint szövődményes influenza lefolyására magas kockázatú csoportoknak?
- Az életkori szélsőségek (5 év alatt, ill. 65 év felett), a krónikus légúti-, szív-, vese-, máj-, neurológiai kórállapotokban szenvedők, a cukorbetegek, terhesek és korai gyermekágyasok, kövérek.
Miért kell évente oltakozni szezonális influenza ellen?
- Mert az influenza gnetikai változékonysága, valamint a lecsengő immunitás miatt évente meg kell újítani a védettséget.
Mi ellen véd az oltás?
- Az oltás jelentős mértékben csökkenti a súlyos és szövődményes influenza lefolyásának kockázatát az oltott személyében, és valószínűleg közvetetten csökkenti az influenza vírusának továbbterjedését is a közösségben.
Hat az influenza vírusára antibiotikum?
- Nem.
Antibiotikum szedése influenza megelőzésére javasolt?
- Nem.
Milyen immunerősítőt tudnak ajánlani az influenzaszezonra?
- Az oltást.
TÉVHITEK
"Az influenza banális betegség."
- A súlyos influenza az arra fogékonyakban halálos kimenetelű betegség lehet, szövődményei pedig tartós egészségkárosodáshoz vezethetnek. A súlyos és halálos kimenelű influenzára mutatott genetikai és szerzett fogékonyság nem minden estben ismert az influenza kezdete előtt.
"Megkaptam az oltást, hónapokig influenzás voltam tőle".
- Az oltás nem tartalmaz élő vírust, így nem lehet tőle influenzát elkapni. Az influenza akut betegség, nem tart hónapokig.
"Az influenza és a nátha azonos betegség"
- Az influenza és a nátha NEM azonos betegség, ezeket rendszerint a laikus köztudat szokta egybemosni.
"Terhesen nem olthatnak influenza ellen".
- A terhesség bármely szakaszában felveheti az oltást, mely hatékony és biztonságos.
"Az influenzaoltás veszélyes".
- A forgalomban lévő valamennyi influenzaoltás hatékony és biztonságos választás.
"Az oltástól meddő leszek".
- Nem lesz meddő tőle, az oltóanyag alkatrészei nem érintik a nemi szervek szöveteit.
"Az oltástól autista leszek."
- Nem lesz.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Koleszterin: napi szinten kérdezik az orvosokat ezekről - most itt vannak a válaszok!