Az EKG-t rögzítő okosóra megbízható? Az orvos válaszol
Rengeteg hallom ismerősöktől is, facebook csoportokban is, hogy be kell menniük a sürgősségire, mert jelzett az óra.
A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:
"Kedves Orvosok!
Kérdésem az okosórákra vonatkozna. Nekem nincs, nem is tervezek viselni. Viszont rengeteg hallom ismerősöktől is, facebook csoportokban is, hogy be kell menniük a sürgősségire, mert jelzett az óra.
Egy szorongásos, pánikos embernek mennyire való? Mekkora plusz terhet jelent ez az egészségügyi ellátásban?"
Az orvosok válasza:
"A rendesebb okosórák (tehát ami tényleg ekg-t rögzít ) általában elég ügyesen jelzik ki a ritmuszavart, és valóban jobb, ha ilyenkor ránéz egy orvos a görbére. Ha nincs hozzá mellkasi panasz/ légszomj/ájulás általában elég a háziorvost felkeresni.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy sok esetben olyan ritmuszavart jelez, ami nem okoz semmilyen egészségkárosodást, és kezelést sem igényel, ezért ebben az esetekben valóban csak felesleges stresszforrás.
Sok riasztás hátterében van nem megfelelő viselésből adódó mérési hiba (túl lazán feltett szenzor, túl erős környezeti fény, hidegben elhűlt végtagokon tévesen befogott jel, eltolódott jel/zaj arány), netán normál használat mellett jelentkező mérési hiba, amit tudni kell jól értelmezni (pl ráfekszik a karjára, és romlik a keringés a végtagban, ami által téves értékeket ír az óra). Tapasztalatom szerint pánik sy. és hipochondroiázis, ill. szomatizációs kórképek esetén rettentően sokszor csavarodnak rá indokolatlanul páciensek az okoseszköz adataira.
De egyébként igen, szuper és elég megbízható eszközök, csak higgadt fej és némi élettani és fizikai ismeret kell a troubleshootinghoz."
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!
Gyakran használt gyógyszerek, amik szívproblémákhoz vezethetnek
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!