Lassabb pulzus, mint általában
Kérdés: Tisztelt Doktornő/Doktor úr!
Kb. 2008 óta van kardiofóbiám (folyamatos pulzus méricskélés, mostanaban vérnyomás is), aminek súlyossága valtozó. Akkoriban egy italozas másnapjan 120 körüli pulzussal mentünk el az orvoshoz, aminek sürgősségi lett a vége, mert felszaladt 170-re. De vegülis pániknak lett beállitva, kaptam placebo mennyisegű béta-blokkolót és hazaküldtek. Na szóval ezóta figyelem magam állandóan. Viszont, hogy azt a 120-ast miért vettem észre, arra már nem emlékszem. Valamiért picit korábban is figyeltem a pulzusomat. Ekkoriban 70 kg körül voltam. De ugorjunk előre 9 évet.
Jelenleg 31 éves vagyok. Nem sportolok, szinte egész nap az asztalnál ülök informatikusként. Elég idősen kezdtem a föiskolában, most végeztem pár hónapja. A főiskola alatt nagyjából rendben voltam lelkileg, csak vizsgák előtt szaladgált fel a pulzusom olyan 130-as tartományba. De kb. 1 éve kezdödött a szakdolgozatom írása, és ezidő tájt nyilván idegesebb lettem. Kisebb pánikrohamok, dolgozat leadása környékén szúró/nyomó érzés mellkas tájékon. Igen, én is idegességnek tudtam be, illetve még mindig kb. 80%-ig biztos vagyok benne, hogy az volt.
No de vége lett a sulinak (tavaly november), bizonyítvány a kézben, de az idegesség nem tűnt el. Elkezdtem méricskélni a vérnyomásomat is, amiből sajnos szintén szokás lett. A szakdolgozat alatt lefogytam a kezdeti 68 kg-ról kb. 62-re. De ez is normális, hiszen kb. 1500 kalóriát ehettem maximum. Gondoltam alultáplált vagyok és nem is eszek jókat (de rosszakat se, semmi alkohol, kávé vagy hasonlók), úgyhogy átálltam vegán étkezésre (ez 100%, hogy nem volt gond, mert okosan csináltam) és összességében megnöveltem a kalória bevitelemet. Sokkal több gyümölcs, zöldség, jóféle magvak, B12, D-vitamin+K2 pótlás, ... stb. Ennek az lett az eredménye, hogy az emésztésem felgyorsult (korábban heti 2-3 széklet volt, ezután már minden nap), de a napi 2200-2300 kalória úgy tünik nem volt elég ilyen emésztés mellett, mert leadtam további 2 kilót. Jelen pillanatban is 60 kg vagyok (181 cm magasság mellett). Lelkileg? Nem lett jobb, épp ellenkezőleg. Pánikrohamok heti rendszerességgel (150-170-es pulzussal), folyamatos idegesség (de az igazi, nem a köznyelvi), remegő érzés. Ebben az állapotban voltam kb. március közepéig. Ezidő alatt megfigyeltem a vérnyomásomat és pulzusomat alaposan (következö értékek nyugodt állapotban mérve):
Vérnyomás átlagban 100/60 körül (óvodás koromban is 110/70 körül volt, iskolai papirokon meg 130-140/80-90, bár ez utóbbiaknál ideges voltam, nem tudom mennyi lehetett alapból otthon).
Pulzus késő este illetve ébredéskor: 55-60.
Pulzus nap közben asztalnál: 70-80.
Állva (pár perc után mérve): 85-95.
Lassú séta kutyával: 105-120.
További néhány info. Már 9 éve is esténként éreztem/hallottam a szívdobbanásaimat az ágyban, de ez is felerősödött az utóbbi időben. Vagyis már nappal is, ülve (nyugiban), de főleg fekve, egyszerűen érzem, ahogy dobog a szívem. Nem gyorsan, tempó is jó, csak egyszerüen bemozgatja a testem az alacsony vérnyomásom ellenére is. Lefekvéskor meg konkrétan zavaró tényező, bár nem fáj.
Nyakamon is tisztán kivehetők a dobbanások. Lehet ez az egész amiatt, hogy nagyon le vagyok fogyva? Nálam vékonyabb, kisebb lányok se érzik általában, szóval fura. Ja, és amikor kitapintom a nyakamon a pulzust, mintha 1-1 ütés valamivel erősebb lenne a többinél. Nem úgy, hogy felborít, de érzem tisztán. Vagy ez normális?
Néha van mellkasi tompa nyomás érzésem, föleg a szegycsont környékén illetve alatta (NEM mögötte). És/vagy hátban is gerinc környékén, de az inkább szúró érzés. Én ezt is betudom idegességnek, mert nem rosszabb mozgásra se, sőt. Mit gondol?
No de most jön az, amiért elsősorban írok: március végén gyakorlatilag pár nap leforgása alatt az összes pulzus értékem jóval alacsonyabb lett. Így valahogy:
Pulzus késő este, ill. ébredéskor: 50-56
Nap közben asztalnál: 57-70, de inkább 60 környékén
Állva: 70-80
Séta: 80-90.
Ezek az értékek fantasztikusak. Csak nagyon hirtelen jöttek, úgy, hogy semmivel se vagyok nyugodtabb. Illetve valahogy mégis. Megvannak ugyanazok az ideges gondolatok, kényszeres tevékenységek, de mégis kevésbé izgatott (csiklandozós érzés) a fejem. Tudom ez furin hangzik. Lehet, hogy azért van ez, mert lassabb lett a keringésem. Nem tudom eldönteni, hogy a nyugalomól lett-e lassabb a pulzusom, avagy fordítva.
A vérnyomásom nagyjából ugyanaz maradt, talán csak pár ponttal ment lejjeb (szisztolés föleg), tehát közelít a mágikus 90/60-hoz.
De nem érzem magam gyengébbnek, mint korábban (korábban is az voltam már eleve). Nincs konkrét szédülő érzésem, csak akkor van valami hasonló, ha meglátom ezeket a szokatlan értékeket.
Amik történtek kb. azidő tájt, hogy beállt ez a nagy változás:
- leálltam a glutén fogyasztásával (semmi kenyér), mert ez állitólag gyulladásokat okozhat a testben, akár agyban is, azoknál is, akik nem bizonyitottan glutén érzékenyek
- mivel nem fogyasztok tejterméket, naponta 1 db 250 mg-os kálcium tablettával pótolok (magnézium az több, mint valószínü, hogy rendben van)
- korábban megyek aludni (hajnal 2 helyett, 22-kor), de összességében ugyanannyit alszom
- napi sófogyasztásom (elektrolitok miatt írom ezt is) átlag 5 g körül van. Ezt korábban dél után vittem be, de mostmár reggeltől elosztom az egész napra
- újra elkezdtem enni húst és tojást, hogy könnyebben be tudjam vinni a kalóriákat (mégse jön össze), de a vegán étkezés egészséges alapja maradt
- itt megjegyzem, hogy folyadékot eleget fogyasztok, de korábban is így volt. Kb. 2 liter tiszta víz. szinte semmi más.
- 1 darab kb. 500 mg-os DHA-EPA kapszula (omega3). Találtam utólag egy olyan tanulmányt, amiben diákoknak 2 hétig adtak napi 1000 mg-ot és átlagban 5,9 ponttal alacsonyabb lett a nyugalmi pulzusuk. Lehetséges, hogy ez (is) áll a háttérben?
Lehetséges, hogy ezek a dolgok (esetleg a naposabb idövel egyetemben) ekkora változást idéztek elő? Vagy inkább szervi gond, neadjisten szívgyengeség vagy valami?
Tudom, el kéne mennem az orvoshoz. El is fogok, de egyelőre ideges vagyok már csak a vizsgálatok gondolatától is, gondoltam leírom jó alaposan a helyzetemet és megkérdem mit gondol róla így hirtelen.
Elöre is köszönöm!
Válasz:
Kedves Kérdező!
Legelőször is engedje meg, hogy elismerésemet fejezzem ki az alaposságát és a figyelmét illetően.
Másodszor azt tudom mondani, hogy a leírt panaszokra, továbbá az életkorára, a korábbi betegségeire (magyarán a szegényes kórelőzményre, betegségek hiányára), illetve az ismert rizikótényetők (elhízás, cukorbetegség, dohányzás, magas vérnyomás) hiányára való tekintettel szervi eredetű problémát szinte kizártnak tartok. Azért írom hogy szinte, mert erről teljes bizonyossággal orvosi, nevezetesen kardiológiai szakvizsgálatát követően lehet nyilatkozni. De megnyugtatom, nincs veszélyhelyzetben. Azt gondolom, hogy döntően pszichés eredet áll a háttérben.
A szívdobbanások, amiket érez, azok ún. extrasystolék, melyek a jobb pitvarban található normális ingerképző központon (szinusz csomó) kívül eső szívizomterület pillanatnyi autonóm ingerületbe kerülése következtében jelennek meg egyébként teljesen egészséges embereknél is! Az extrasystolét pillanatnyi , a fennálló ritmusnál vártnál hosszabb szünet követi, majd az ezt követő szívdobbanás erősebb. Ezt érzi meg az ember. Ez önmagában semmit nem jelent, de lehet pl. ischaemiás szívbetegség tünete is. Teljes biztonsággal kardiológiai szakvizsgálatát követően lehet nyilatkozni. Javaslom hogy a saját megnyugtatása végett is vegyen részt egy ilyen ambuláns vizsgálaton, konzultáción.
Egyebekben pedig ügyeljen az elegendő folyadékfogyasztásra.
Továbbá javaslom, hogy amíg elmegy kardiológushoz, addig ne törődjön a vérnyomásával és a pulzusával, hagyja, hogy a gondolatait más foglalkoztassa, vagy keressen olyan tevékenységet, amelyben feloldódik, kikapcsolja, eltereli a gondolatait.
Üdvözlettel: Dr. Szuromi Péter, szakorvos