Középfülgyulladás, gyermekkorban
Kérdés: Tisztelt Doktor úr! Kisfiam .... óta oviba jár és 4-szer volt középfüll gyulladása ,antibiutikommal pár nap altt rendbe jön,de én elvittem füll-orr gégészhez,ott javasolták az orrmandula ,és a gyerek füle becsövezését,nem tudom ,mit tegyek ,házi orvostól nem kaptam véleményt.Szeretném megúszni a mütétet ha lehet.Előre is köszönöm.
Válasz:
A közösségbe kerüléskor az addig többnyire elzártan, szinte csak a szülők-rokonok vírusain és baktériumain edződött immunrendszer hirtelen rengeteg kórokozóval találja szembe magát; az orrmandula ezen okból történő megnagyobbodása egyrészt gócként szerepelhet, másrészt fizikai akadályt jelent a dobüreg = középfül szellőzése szempontjából. A légtartalmát vesztett dobüreg röviddel ezután az orrgarat felől könnyen befertőződik, kialakul a fülkürt-hurut utáni állapot, a középfül gyulladása.
Az orrmandula krónikus megnagyobbodása egy idő után folyamatos fülbetegséget tart fenn, ami a kisdedkor, a beszéd kialakulása és hallás fejlődése szempontjából legértékesebb időszakában maradandó zavart okozhat, nem beszélve a súlyos fertőzéses szövődményekről (a csecsnyúlvány befertőződése, koponyán belüli fertőzések kialakulása: agyhártya-gyulladás, vagy alsóbb légúti szövődményekről).
A mandula eltávolítása tehát a szellőzőcsatorna alsó végét szabadítja fel, miközben a góc is eltávolításra kerül; a tubus beültetése pedig a beteg dobüreg folyamatos szellőzését biztosítja.
Tehát, ha a fülészeti vizsgálatok rendre a kivételt javasolják (hallásvizsgálat, tympanogram), továbbra is visszatérő fertőzései vannak a kisfiúnak, nem halogatnám az Ön helyében a beavatkozás(oka)t.
Mihamarabbi teljes gyógyulást kívánok,
dr. Altorjai Péter