Gyógyszerelési problémák
Kérdés: az alul felsorolt általam állandóan szedett gyógyszerek közül,melyek lennének elhagyhatók? astrix,sp54,detralex,doxium,chinotal.nootropil,astrovastatine,covercard,nebilet,olicard,betarevin,valdoxan,tegretol,rivotril,contramal,gerodorm,quamatel.diagnosztizált betegségek: magas vérnyomás,érszükület,(bypass mütétekkel)depresszió,cukorbetegség.
köszönetel:
Válasz:
Igen komolyan elgondolkodtam az Ön által megküldött levélen, néhány napra félre is tettem, hátha okosabbat fogok tudni javasolni.
Csináljunk egy kis statisztikát!
Négyféle betegség, egy műtét utáni állapot, és 17-féle gyógyszer. Ez ha most semmit nem néznénk, azt jelentené, hogy minden egyes betegségére 4-féle gyógyszerrel történő kezelést kap.
Néhány felmerülő kérdés:
- a szív-érrendszerrel kapcsolatos betegségeket és a cukorbetegséget nem azonos kezelőorvos tartja karban?
- a quamatelt, ez ugyan csak egy kiragadott szer, de milyen javallattal, tehát melyik betegségére kapja?
- valóban szükségesnek tűnt az idősebb korban célzott gyógyszerek beiktatása (pl. nootropil)?
Ezek igazából természetesen nem Önnek szólnak, hanem a kezelőorvos/oknak.
Nagy valószínűséggel e szerek minimum 25%-át el lehetne hagyni - természetesen kellő óvatossággal és fokozatossággal - mert, természetesen minden egyéb előzmény és korábbi betegség ismerete nélkül úgy tűnik, hogy nem kismértékű túlgyógyszerelés áll fenn.
Ennek vannak veszélyei, egyrészt a gyógyszermellékhatások, másrészt a szerek egymással adott kölcsönhatásai, amelyet 17 szer esetén ember, orvos, szakorvos, specialista legyen a talpán, aki meg tud mondani, hogy melyik gyógyszer melyik másikkal ad/hat/ott kölcsönhatást.
Az ún. polipragmáziának (túlgyógyszerelésnek) ezek a főbb veszélyei. Természetesen egy "felépített" gyógyszeres rendszert, rezsimet nem könnyű megváltoztatni, elhagyni belőle, de kellő tapasztalattal, óvatossággal ez megkísérelhető lenne.
Ebben viszont bizony a kezelőorvosokra lenne szükség, tehát a magas vérnyomás és érszűkület esetében a kardiológusra, a depresszió esetén a pszichiáterre, és a cukorbetegség esetén pedig a diabetológusra.
Rá kellene nézzenek "egymás" gyógyszereire is, mert még az is elképzelhető, hogy ezeket nem ismervén olyan szereket írtak fel, amelyek adott esetben ronthatják a beteg állapotát.
Tehát javaslom a szakorvosok mielőbbi felkeresését, és a terápia "redukálását" valóban azokra a szerekre - amelyek elengedhetetlenek a kezelésben.
Jobbulást kívánok!
üdvözlettel: