Miért csuklik mindig a lányom sós péksütemények fogyasztása után? Az orvos válaszol
Egy érdekes problémával fordult az orvosokhoz az édesanya.
A Vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett.
"Kedves Orvosok!
13 éves lány gyermekemnél felmerült furcsa jelenségről kérdezném Önöket. Egészséges, nincs semmilyen betegsége, kötelező oltásokat megkapta. 21 BMI-vel, rendszeresen mozog. Nem voltunk még a jelenséggel orvosnál. A kérdés találkoztak-e már azzal, hogy főként sós, száraz, töltelék nélküli, kevésbé zsíros péksütemény evése után közvetlenül csuklik 5-10 percet intenzíven. Ma már előre szólt, hogy a sajtos kifli az tipikusan olyan, amitől csuklani szokott és a fele elfogyasztása után már el is kezdett. Szereti azokat az ételeket, amitől csuklik. Kizártnak tartom, hogy alapvetően pszichés eredetű lenne, nem tudunk traumáról. Kb. 4-5 éve áll fenn a jelenség. Akár házi, akár pékség. Vajon mi lehet ez? Ha volt már hasonló jelenséggel dolguk annak mi volt az eredete? Mi az, ami a péksüteményen belül kiválthatja? Merre induljunk? Allergia lehet? Intolerancia? Tipikus reflux tüneteket nem mutat, nem hasfájós, sose hány, emésztése rendben. Ételallergiáról nem tudunk. Előre köszönök mindenféle információt!"
Az orvos válasza
"Kedves kérdező! Felmerül nyáltermelési zavar, első körben háziorvos és fogorvos lássa."
Mi az a nyáltermelési zavar?
A nyáltermelési zavar, olyan állapot, amikor a száj nem termel elegendő nyálat, ami számos negatív hatást gyakorolhat a száj egészségére. A nyál segít az ételek lebontásában, megkönnyíti a rágást és nyelést, valamint védi a fogakat és tisztán tartja a szájat. Nyálhiány esetén ezek a funkciók károsodhatnak, és számos kellemetlen tünetet okozhatnak, mint például szájszárazságot, nehézséget a rágásban vagy nyelésben, égő érzést, repedezett ajkakat és rossz leheletet.
Nyáltermelési zavart sok minden okozhat: például gyógyszerek mellékhatása, orvosi kezelések, hormonális zavarok, életmódbeli tényezők, betegségek és idegi problémák. A kezelés a kiváltó okok alapján történik, ám mellette magában foglalhat gyógyszeres kezelést, életmódbeli változtatásokat, mesterséges nyálkészítmények alkalmazását, valamint fokozott szájhigiéniát és rendszeres fogorvosi ellenőrzést.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!
Hogyan lehet abbahagyni a csuklást? Ezek a módszerek segíthetnek