Ezeket látta már?

Milyen következményei lehetnek, ha a fiam sokat rágózik? Az orvos válaszol

Orvos válaszol
2024. március 18. 19:34
az orvos válaszol, rágó, hasmenés

Tisztelt Orvosok! A segítségükre lenne szükségem.

A 13 éves fiam (195/75) egy nap alatt 40 darab erősen mentolos rágót rágott el. Nincs betegsége (adhd-s), gyógyszert nem szed. Számíthatunk bármilyen nem kívánatos következményre? Ha igen, mire és meddig figyeljük? Köszönöm szépen!

Az orvos válasza:

Kedves Kérdező! Hasmenés előfordulhat.

Ezek a rágózás pozitív és negatív hatásai

Ha sokat rágózik, érdemes tudni, hogy milyen elúnyei és hátrányai lehetnek.

A rágózás előnyei:

  1. 1 Édes élvezet: az édes íz nyugtató hatással lehet a szervezetre. Az ízesített rágógumik finomak, édesek és nulla kalóriát tartalmaznak, így csökkenthetik az édességek iránti vágyat. 100g rágógumiban 149 kcal van, egy normál csomag rágógumi összesen 14g, vagyis 20,86 kcal, ami annyit jelent, hogy egyetlen rágóban 2,8 kcal van.
  2. 2 Higiénia és frissesség: a rágás segít a szájhigiénia fenntartásában, mivel tisztítja a fogakat a lepedéktől, és frissíti a leheletet. Egyszerűen magunkkal vihető, bármikor és bárhol használható.
  3. 3 Sav-bázis egyensúly: a rágás fokozza a nyáltermelést, ami segít megelőzni a fogak lepedékkel való lerakódását és a savképződést, ezáltal megőrizve a száj egészséges pH-értékét. Persze mindez csak akkor igaz, ha cukormentes rágót használunk. A cukros rágógumik mindaddig savban áztatják a fogakat, amíg rágjuk. Meg is lesz az eredménye.
  4. 4 Stressz és koncentráció: a rágózás stresszoldó hatással bír, növeli az agyi vérellátást és javíthatja a koncentrációt. Kísérletek szerint pozitív hatással lehet a memóriára is.

A rágózás hátrányai:

  1. 1 Túl sok sav: a rágás becsapja a szervezetet, ami fokozza a gyomorsav termelődését, ami hosszú távon nem tesz jót. A túlzott gyomorsav termelés refluxot okozhat.
  2. 2 Káros anyagok: a rágógumik gyakran mesterséges összetevőkből állnak, amelyek előnytelenek lehetnek a szervezetre, allergizálhatnak.
  3. 3 Ízületi gyulladás: a folyamatos rágás igénybe veheti a rágóízületet, ami hosszú távon akár ízületi gyulladáshoz is vezethet. A túlzásba vitt rágózás a rágóízület túlterhelését, kopását is előidézheti. Jellemző tünetek a kattogás, fájdalom szájnyitáskor.
  4. 4 Puffadás:  a rágózás puffadhoz vezethet. Hogy miért? Amikor rágógumizik, levegő kerül a tápcsatornába, ott pedig nyomást fog okozni, ami egyenes út a puffadáshoz és a megnövekedett hasi körfogathoz is.

Akkor tilos a rágózás?

A fogorvosok szerint természetesen nem, de ebben is mértéket kell tartani. Evés után - amennyiben nincs mód fogmosásra, akkor 5-10 perc rágózás hasznos lehet, de inkább csak cukormentes rágó esetén.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Véletlen lenyelte a rágót? Ezzel a 4 tünettel orvoshoz kell menni!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
# rágó # hasmenés # Vakcinainfó – Az orvos válaszol

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés