Ezeket látta már?

Mit jelent, ha viszket az anyajegy?

Mit jelent, ha viszket az anyajegy?

Ha az anyajegy viszket, vérzik vagy fájdalmat okoz, pörkösödik, azt sose vegye félvállról.

Az anyajegyek (naevusok) a bőrön található, általában jóindulatú pigmentált elváltozások, amelyek színükben, méretükben és alakjukban különbözhetnek. Bár a legtöbb anyajegy ártalmatlan, bizonyos változások, például a viszketés, több figyelmet igényelhetnek.

Miért viszkethet egy anyajegy?

  • Mechanikai irritáció: az anyajegy dörzsölődése ruházathoz vagy ékszerekhez irritációt okozhat, ami viszketéshez vezethet.
  • Allergiás reakciók: új kozmetikumok, testápolók vagy mosószerek használata allergiás reakciót válthat ki, amely az anyajegy körüli bőr viszketését okozhatja.
  • Száraz bőr: a bőr kiszáradása, különösen télen vagy alacsony páratartalmú környezetben, viszketést eredményezhet, amely az anyajegyek területén is jelentkezhet.
  • Rovarcsípések: a rovarcsípések az anyajegy közelében viszketést okozhatnak, ami átmeneti kellemetlenséget jelent.

A viszketés lehet rosszindulatú elváltozás jele?

Bár a viszketés gyakran ártalmatlan okokra vezethető vissza, előfordulhat, hogy a bőrrák, például a melanoma egyik korai tünete. A melanoma a bőr festéktermelő sejtjeiből (melanocitákból) kiinduló rosszindulatú daganat, amely gyorsan áttéteket képezhet. A viszketés mellett más figyelmeztető jelek is utalhatnak melanomára:

  • Aszimmetria: az anyajegy egyik fele nem egyezik a másikkal.
  • Szabálytalan szélű határok: az anyajegy szélei egyenetlenek, elmosódottak vagy szabálytalanok.
  • Színváltozás: az anyajegy többféle színt tartalmazhat, például barnát, feketét, pirosat vagy kéket.
  • Átmérő: az anyajegy átmérője meghaladja az 5-6 millimétert.
  • Változás: az anyajegy mérete, alakja vagy színe idővel változik.

Ezen tünetek bármelyikének észlelése esetén fontos bőrgyógyászhoz fordulni. A korai felismerés és kezelés jelentősen javítja a melanoma prognózisát.

Melanóma: gyorsan kialakulhat az áttét! Ennél a pontnál ne halogassa az orvost

Melanóma: gyorsan kialakulhat az áttét! Ennél a pontnál ne halogassa az orvost

Mi a teendő, ha viszket az anyajegy?

Ha egy anyajegy viszket, az alábbi lépéseket érdemes követni:

  1. Önellenőrzés: vizsgálja meg az anyajegyet a fent említett figyelmeztető jelek szempontjából.
  2. Kerülje a vakarózást: a vakarás további irritációt vagy sérülést okozhat az anyajegyben.
  3. Kerülje az irritáló anyagokat: ha új kozmetikumot vagy mosószert kezdett használni, észlelje, hogy a viszketés összefüggésbe hozható-e ezekkel.
  4. Forduljon bőrgyógyászhoz: ha a viszketés tartós, vagy az anyajegy megváltozik, keressen fel egy szakembert.

A bőrrák megelőzése érdekében fontos a következőket betartani

  • Napvédelem: használjon széles spektrumú fényvédőt, viseljen védőruházatot, és kerülje a közvetlen napfényt a déli órákban.
  • Rendszeres önvizsgálat: havonta egyszer ellenőrizze bőrét új vagy megváltozott anyajegyek után kutatva.
  • Szakorvosi szűrés: évente egyszer javasolt bőrgyógyászati szűrővizsgálaton részt venni, különösen, ha sok anyajegye van vagy fokozott a kockázata.

A tudatosság és a rendszeres ellenőrzés kulcsfontosságú a bőrrák korai felismerésében és megelőzésében.

Honnan tudható, ha kóros az anyajegyen talált elváltozás?

Az teljesen természetes, ha a kor előrehaladtával az anyajegyek száma nő, és a megjelenésükben is előfordulhat normálisnak tekinthető változás. A napsütésnek kitett felületeken például az anyajegyek is sötétednek, a hormonális változások (főként a pubertás és a terhesség) is változást eredményezhetnek az anyajegyekben és az idősödés velejárója is lehet az, hogy például az arcon megjelennek az anyajegyhez hasonló barnás színű, morzsalékony, időnként viszkető képletek, foltok, de a meglévő anyajegyek színe is megváltozhat, csakúgy, mint a textúrájuk, méretük. Az sem szokatlan jelenség, ha egy anyajegy eltűnik.

Vagyis az anyajegyek változása nem feltétlenül jelent rosszindulatúságot, legtöbbször a természetes folyamatok része. Ugyanakkor nem csak a szemmel is látható változások miatt fontos az anyajegyszűrés, a bőrgyógyászok dermatoszkópot vagy videodermatoszkópot használnak az alapos ellenőrzéshez.

A változások megítélésében nagy segítséget jelenthet az ABCDE kritériumrendszer is, amely összefoglalja, hogy az önvizsgálatok során milyen változásokra kell felfigyelni és megmutatni azokat az orvosnak.

A = aszimmetria

A bőrképlet, az anyajegy formája nem szimmetrikus.

B = border (határ, szegély)

Megváltozik az anyajegy formája, szegélye elmosódik, egyenetlenné válik, esetleg a szélek mentén nyúlványok jelennek meg.

C = color (szín)

Az anyajegyek színe megváltozik, sötétedik vagy világosodik. Feltűnhet a részben vagy egészében több színt (fekete, barna, kék, rózsaszín, fehér) tartalmazó anyajegy, vagy ha világos udvar alakul ki az anyajegy körül.

D = diameter (átmérő)

Alapvetően a fél centiméternél nagyobb anyajegyek magukban hordozzák a veszélyt, de orvoshoz kell fordulni, ha az anyajegy növekedésnek indul.

E = evolving (fejlődés, alakulás)

Gyakorlatilag bármilyen jellegű átalakulás felkeltheti a gyanút, a fentieken kívül például, ha egy korábban lapos anyajegy előemelkedővé válik vagy, ha viszketni vagy vérezni, váladékozni kezd. Ilyenkor mindenképpen bőrgyógyásszal kell ellenőriztetni.

Érdemes felfigyelni az olyan anyajegyre, ami nem hasonlít a többihez!

Ezért szükséges a szövettan

- Az anyajegyszűrés során felmerülhet az anyajegy eltávolítás szükségessége. Az anyajegyek kimetszésekor a legfontosabb szempont, hogy épben történjen a kimetszés és ezt követően legyen szövettani vizsgálat. Ennek segítségével lehet megállapítani, hogy valóban rosszindulatú-e, vagy sem a kimetszett képlet – ismerteti dr. Szántó Hajnalka, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus. -T ehát minden változás esetén elengedhetetlen és akár életmentő lehet az anyajegyszűrés, de évente egyszer akkor is érdemes részt venni ilyen vizsgálaton, ha nincs szemmel látható változás.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Anyajegy vagy bőrrák? Az is számít, hány darab gyanús eltérést talált a bőrön

Anyajegy vagy bőrrák? Az is számít, hány darab gyanús eltérést talált a bőrön

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

anyajegy

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához