Ezt jelenti, ha féloldalasan magas vérnyomásértéket mér
Az izolált magas vérnyomás gyakran észrevétlen marad, pedig komoly veszélyeket hordoz magában. Túlnyomórészt idős betegeknél fordul elő, azonban fiatal és középkorú felnőtteknél sem ritka.
Mi az az izolált magas vérnyomás?
Az izolált szisztolés hipertónia meghatározása:
- szisztolés vérnyomás (BP) ≥140 mm Hg
- diasztolés BP <90 mm Hg. T
Izolált magas vérnyomásról akkor beszélünk, amikor vagy csak a szisztolés vérnyomás emelkedik (140 Hgmm fölé), míg a diasztolés vérnyomás normális marad (90 Hgmm alatt), vagy fordítva.
A szisztolés nyomás azt mutatja, hogy a szív összehúzódásakor a vér milyen erővel pumpálódik az artériákba. A diasztolés nyomás ezzel szemben azt mutatja, hogy a szív elernyedésekor az artériákban lévő nyomás mennyire marad fenn. A szisztolés nyomás emelkedése tehát a szív összehúzódásakor tapasztalható vérnyomás növekedését jelzi, míg a diasztolés nyomás a szív elernyedésekor fennálló nyomást mutatja.
Speciális hipertónia: ebben a korosztályban a leggyakoribb
Az izolált szisztolés hipertónia a magas vérnyomás leggyakoribb típusa, különösen idősebb korban. Ez a speciális hipertónia forma nemcsak az idősebb korosztályt érinti, hanem fiatalabbak körében is előfordulhat. A csendes gyilkosként emlegetett állapot felismerése és kezelése kulcsfontosságú a szív- és érrendszeri egészség megőrzésében.
Az izolált magas vérnyomás, amely a szisztolés vagy diasztolés értékek egyoldalú emelkedését jelenti, komoly kihívásokat jelenthet az érintettek számára. Az idősebbek körében gyakori, de a fiatalabb generációk sem mentesek tőle. Az izolált magas vérnyomás felismerése és kezelése elengedhetetlen, hiszen a szív-érrendszeri betegségek kockázatát jelentősen növeli. Az izolált magas vérnyomás különleges figyelmet igényel, mivel komoly szövődményekhez vezethet, mint például a stroke vagy szívbetegségek.
Az izolált magas vérnyomás két fő típusa
- izolált szisztolés hipertónia
- izolált diasztolés hipertónia.
Az izolált szisztolés hipertónia gyakran a szimpatikus idegrendszer fokozott aktivitásának eredménye fiataloknál, míg idősebbeknél az érfalak rugalmasságának elvesztése okozza. A Chicago Heart Association kutatása szerint az izolált szisztolés hipertónia jelentősen növeli a koronáriabetegség és a kardiovaszkuláris betegségek miatti halálozás kockázatát, különösen nőknél. Az izolált diasztolés hipertónia ritkább, de ugyanolyan veszélyes, mint a szisztolés forma, mivel ugyanazon betegségek rizikóját hordozza.
Ezek a tényezők állhatnak az izolált magas vérnyomás kialakulásának hátterében
Az életkor előrehaladtával az érfalak merevebbé válnak, ami a szisztolés vérnyomás emelkedéséhez vezethet. Az érelmeszesedés, az egészségtelen életmód, a táplálkozási szokások, az elhízás, a cukorbetegség, a szívbillentyű betegségek és a pajzsmirigy túlműködés mind hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Genetikai tényezők is szerepet játszhatnak, így ha a családban már előfordult ilyen típusú hipertónia, akkor nagyobb lehet a kockázat.
Hogyan diagnosztizálható az izolált magas vérnyomás?
Az izolált magas vérnyomás diagnosztizálása rendszeres vérnyomás ellenőrzéssel történik, különösen időskorban. A diagnózis során a vérnyomás mérés mellett laborvizsgálatok, 24 órás vérnyomásmérés, nyugalmi EKG és terheléses EKG is szükséges lehet. Ezek segítenek felmérni a szervezet állapotát és kideríteni, hogy honnan ered az eltérés.
A izolált magas vérnyomás kezelése során életmódbeli változások beiktatása elengedhetetlen
Az egészséges étkezés, rendszeres testmozgás, stresszkezelés és a dohányzás elkerülése kulcsfontosságú a vérnyomás normalizálása érdekében. Szükség esetén gyógyszeres kezelés is alkalmazható, de ennek meghatározása orvosi kompetencia.
Az izolált magas vérnyomás szövődményei hasonlóak a magas vérnyomás által okozottakkal. Szívbetegségek, szívinfarktus, szemproblémák, vesekárosodás, stroke és perifériás artériás betegség is kialakulhat. Az izolált magas vérnyomás felismerése és kezelése elengedhetetlen a szív- és érrendszeri egészség megőrzése érdekében. Az életmódváltás és a rendszeres orvosi ellenőrzések segíthetnek abban, hogy az izolált magas vérnyomás ne váljon súlyos egészségügyi problémává. Az egészséges életmód, a rendszeres testmozgás és az egészséges étrend mind hozzájárulhatnak a megelőzéshez és a csökkentéshez. Az izolált magas vérnyomás kezeléssel kordában tartható, de a legjobb kezelés a megelőzés.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!
Miért csak az egyik vérnyomásértékem magas? Ez rá a magyarázat