Ezeket látta már?

Vérnyomásmérés otthon: ne tartsa így a karját, mert magasabb eredményt fog kapni!

Tünet
2025. április 27. 06:14
vérnyomás, kar, helyzet

Téves diagnózishoz is vezethet, ha nem tartja megfelelően a karját mérés közben.

A vérnyomásmérések során gyakran használt, nem szabványos kartartás miatt lényegesen túlbecsülik a vérnyomást. Ez is rávilágít arra, hogy a kar megfelelő tartása mennyire fontos.

Egy 2022-es randomizált klinikai vizsgálatban 18 és 80 év közötti felnőtteket figyeltek meg vérnyomásmérés közben. A résztvevőknél háromszor mérték meg a vérnyomást, és véletlenszerűen kérték őket arra, hogy a karjukat miként helyezzék el. Háromféleképpen kellett elhelyezni a kart: az asztalon támasztva, ölben és oldalt. A vizsgálatban azt figyelték, hogy milyen hatással vannak az általánosan használt karhelyzetek a vérnyomásra a standard, ajánlott testhelyzethez képest.

A 133 felnőtt bevonásával végzett vizsgálat kimutatta, hogy a kar ölben tartása 3,9 Hgmm-rel emelte a szisztolés vérnyomást és 4,0 Hgmm-rel a diasztolés vérnyomást. Az oldalsó támaszték nélküli kar 6,5 Hgmm-rel emelte a szisztolés vérnyomást, 4,4 Hgmm-rel pedig a diasztolés vérnyomást. Tehát az ölben és oldalt elhelyezett karpozíciók statisztikailag szignifikánsan magasabb vérnyomásértékeket eredményeztek, mint az asztali karpozíciók. A kísérlet során bebizonyosodott, hogy a gyakran tévesen használt karhelyzetek (ölben vagy oldalt) a vérnyomás jelentős túlbecslését eredményezik, és téves diagnózishoz, a magas vérnyomás túlbecsléséhez vezethetnek.

A vérnyomás mérésére vonatkozó irányelvek szerint a kart az asztalon kell elhelyezni úgy, hogy a középső mandzsetta a szív magasságában legyen.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# magas vérnyomás # vérnyomásmérés # vérnyomás # szisztolés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés