A dietetikus szerint ezzel az egyszerű gyakorlattal szinte azonnal csökkentheti magas vércukor szintjét
Még csak nem is nehéz és bármikor megcsinálhatja.
A magas vércukorszint számos súlyos egészségügyi kockázatot jelent, beleértve az érrendszeri károsodást, látásromlást, vesefunkció romlását, idegkárosodást, fertőzésekre való hajlamot, lassú sebgyógyulást, valamint negatívan befolyásolhatja a mentális egészséget is. Ennélfogva a vércukorszint megfelelő kontrollálása alapvető fontosságú az egészség megőrzése és a szövődmények megelőzése érdekében.
Mikor beszélünk magas vércukorszintről?
A magas vércukorszint, vagy hiperglikémia, az állapot, amikor a vérben található glükóz (cukor) szintje meghaladja a normális értéket. Ez gyakran a cukorbetegség jele lehet, és komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, ha tartósan fennáll. A hiperglikémiát különböző tényezők okozhatják, ilyenek például az étkezési szokások, fizikai aktivitás hiánya, stressz, gyógyszerek, vagy a szervezet inzulin iránti érzékenységének csökkenése. Az egészséges vércukorszint általában 4,0-6,0 mmol/l (72-108 mg/dl) között van éhgyomorra, étkezés után pedig 7,8 mmol/l (140 mg/dl) alatt. Ha a vércukorszint tartósan magas, fontos orvoshoz fordulni!
Mozgás és a vércukorszint
Bizonyára tisztában van azzal, hogy bizonyos mozgásformák hatékonyan csökkenthetik a vércukorszintet - ám az tudta, hogy ehhez nem feltétlenül szükséges hosszú, izzasztó edzés vagy bonyolult gyakorlatok? Egy dietetikus szerint egy 10 perces gyakorlat azonnal csökkenti a vércukorszintet!
Dr. Bartek Kulczyński dietetikus, táplálkozási szakértő elmondta, hogy két fontos tényező is van, amelyek igen kedvezőtlenek az egészség szempontjából: az étkezések után tapasztalt nagyobb vércukorszint-emelkedés, valamint az éhgyomri vércukorszint magasabb szintje.
Állítása szerint létezik egy gyakorlat, mellyel rövid időn belül jelentősebben csökkenthetők az értékek.
Hogyan csökkenthető a vércukorszint? 10 perc mozgás elegendő!
A szakértő úgy véli, azonnali hatással van a vércukorszint csökkentésére az, ha mindössze az alsó lábszárban található izmot, a soleus izmot aktiváljuk, amely segít a lábujjhegyen állásban és a gyaloglásban. És hogy miért ezt? Röviden azért, mert különlegessége, hogy rendkívül hatékonyan használja fel a glükózt, tehát a vérünkben keringő cukrot. Dr. Bartek Kulczyński elmagyarázta, hogy a sok izom a glikogént, azaz az izmokban tárolt cukrot használja, a soleus viszont közvetlenül a véráramból származó glükózt hasznosítja, ami gyors vércukorszint-csökkenést eredményez.
Ezt csinálja, hogy gyorsan csökkenjen a vércukor szintje
A gyakorlat lényege, hogy álljon lábujjhegyre, majd a sarkát nagyon lassan engedje a padlóra. Ha nem megy, a gyakorlatot ülve is elvégezheti, bár a hatékonysága így csökken. A legjobb eredmény érdekében tehát állva végezze!
A szakértő szerint a legjobb, ha minden étkezés után elvégzi, illetve akkor, ha a valamiért magasabb a vércukorszintje. Minél hosszabb ideig és gyakrabban végzi el, annál jobb a hatása. Egyes kutatások szerint deciliterenként akár 50 milligrammal is csökkenthető így az étkezés utáni cukorszint- írja a Medonet.
Ez a gyakorlat ráadásul nemcsak a vércukorszint csökkentésében segít, hanem gátolja a túlzott inzulinfelszabadulást is, így két legyet üthetünk egy csapásra.
Bár szavai hihetetlennek tűnhetnek, arra bírtat mindenkit, hogy próbálják ki! Étkezés után mérje meg a vércukorszintjét, majd végezze el a gyakorlatot 10 percig. 15-20 perc elteltével ellenőrizze újra a vércukorszintjét, és tapasztalja meg a hatást!
Összegezve
- Magas vércukorszint számos egészségügyi kockázatot jelent.
- Hiperglikémia akkor alakul ki, amikor a vércukorszint meghaladja a normális értéket.
- Különböző tényezők okozhatják a hiperglikémiát, mint például étkezési szokások, fizikai aktivitás hiánya, vagy a szervezet inzulin iránti érzékenységének csökkenése.
- Egy 10 perces gyakorlat azonnal csökkentheti a vércukorszintet.
- Az alsó lábszárban található soleus izom aktiválása segít a vércukorszint csökkentésében.
Vércukorszint és koleszterinszint csökkentése természetesen: valóban segíthet a hagyma?