Ezeket látta már?

A kötőhártya-gyulladás oka, tünetei és kezelési lehetőségei

Betegségek
2025. április 14. 14:13
viszkető, szúró, szem, kötőhártya-gyulladás tünet, kezelés

A kötőhártya-gyulladás, a szem kötőhártyáját érintő gyulladásos folyamatok összefoglaló neve, a kiváltó okok azonban változnak különböző betegcsoportokként.

Mi a kötőhártya-gyulladás?

A kötőhártya-gyulladás (konjunktivitisz) a szem kötőhártyájának gyulladásos állapota, amelyet különböző kórokozók vagy irritáló tényezők okozhatnak. A kötőhártya egy vékony, átlátszó hártya, amely a szemhéjak belső felszínét és a szemgolyó elülső részét borítja. A betegség jellegzetes tünetei közé tartozik a szem vörössége, viszketése, könnyezése, váladékozása és a szemhéjak duzzanata.

A kötőhártya-gyulladás típusai és okai

A kötőhártya-gyulladás különböző típusait az alapján osztályozzuk, hogy mi okozza a gyulladást:

  • Bakteriális kötőhártya-gyulladás: általában gennyes váladékozással jár, amely miatt a szemhéjak reggel összeragadnak. Gyakori kórokozók a Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae és a Haemophilus influenzae. Antibiotikumos szemcsepp vagy kenőcs segíthet a kezelésben.
  • Vírusos kötőhártya-gyulladás: legtöbbször adenovírusok okozzák, és gyakran társul felső légúti fertőzésekkel, például megfázással. Ilyenkor jellemző tünet a szem fokozott könnyezése, váladékozása, vörössége és a nyirokcsomók duzzanata. Mivel vírusos eredetű, antibiotikum nem segít, inkább tüneti kezelésre van szükség.
  • Allergiás kötőhártya-gyulladás: az allergének (pl. pollen, por, állatszőr) váltják ki. A tünetek közé tartozik az erős viszketés, könnyezés és a szemhéjak duzzanata. Antihisztaminos szemcseppek enyhíthetik a panaszokat.
  • Irritatív kötőhártya-gyulladás: kémiai anyagok, füst, klóros víz vagy erős fény is kiválthatja a gyulladást. Az irritáció megszűnése után a tünetek is enyhülnek.

A kötőhártya-gyulladás tünetei

A tünetek az októl függően eltérőek lehetnek, de a leggyakoribb panaszok a következők:

A kötőhártya-gyulladás diagnózisa és vizsgálati módszerei

A diagnózis felállítása szemészeti vizsgálattal történik. Az orvos a beteg tünetei és a szem megjelenése alapján állapítja meg a kötőhártya-gyulladás típusát. Szükség esetén váladékmintát is vehetnek a kórokozó azonosítására, különösen, ha a fertőzés makacsul visszatér vagy nem reagál a kezelésre.

A kötőhártya-gyulladás kezelési lehetőségei

A kezelés típusa a kiváltó októl függ:

  • Bakteriális fertőzés esetén: antibiotikumos szemcseppek vagy kenőcsök segítenek.
  • Vírusos fertőzés esetén: általában magától elmúlik, de műkönny és hűsítő borogatás csökkentheti a tüneteket.
  • Allergiás esetben: antihisztamin tartalmú szemcseppek, szteroidok vagy allergiaellenes gyógyszerek enyhíthetik a panaszokat.
  • Irritatív kötőhártya-gyulladás esetén: a kiváltó tényező kerülése és a bőséges szemöblítés ajánlott.

A kötőhártya-gyulladás megelőzése

  • Higiénia: rendszeres kézmosás és a szemek érintésének kerülése csökkenti a fertőzés kockázatát.
  • Szemfestékek és kontaktlencsék: ne ossza meg másokkal, és tartsa be a megfelelő higiéniás szabályokat.
  • Allergének kerülése: az allergiás kötőhártya-gyulladás esetén érdemes kerülni az ismert kiváltó tényezőket.

Gyakori kérdések a kötőhártya-gyulladásról

A kötőhártya-gyulladás legjellemzőbb tünete a szem bepirosodása, valamint enyhébb-erősebb váladékozás. A vörösség mértékét befolyásolhatja a kötőhártya-gyulladás kórokozója is. Bakteriális fertőzésnél sárgás-zöldes, gennyes váladék jelentkezik, amely beszáradva a szempillákat is összetapaszthatja. Vírusfertőzésnél bő, tiszta, vizes váladék figyelhető meg, valamint erős könnyezés.

A kötőhártya-gyulladás fertőző?

Igen, a bakteriális és vírusos kötőhártya-gyulladás nagyon fertőző, és könnyen terjedhet érintkezés útján. A gyakori kézmosás és a személyes tárgyak (törölköző, párna, szemfesték) megosztásának kerülése segít a megelőzésben.

Mennyi idő alatt gyógyul meg a kötőhártya-gyulladás?

A bakteriális forma általában 3-5 nap alatt javul antibiotikumos kezelés mellett. A vírusos forma akár 1-2 hétig is eltarthat, míg az allergiás kötőhártya-gyulladás a kiváltó ok fennállása alatt folyamatosan fennmaradhat.

Kötőhártya-gyulladás miatt mindenképp orvoshoz kell fordulni?

Igen, különösen akkor, ha a tünetek súlyosak, nem javulnak néhány nap alatt, vagy ha fájdalom, látásromlás, erős fényérzékenység jelentkezik. Ezek komolyabb szembetegségek jelei is lehetnek.

Milyen házi gyógymódok segíthetnek a kötőhártya-gyulladás kezelésében?

A műkönny, a hideg borogatás és a szemek tiszta vízzel történő óvatos öblítése enyhítheti a tüneteket. Azonban kerülni kell a nem steril házi kezeléseket, például a kamillás borogatást, mert növelhetik a fertőzés kockázatát.

Használhatok kontaktlencsét kötőhártya-gyulladás alatt?

Nem ajánlott, mert a kontaktlencsék irritálhatják a szemet és meghosszabbíthatják a gyógyulási időt. Érdemes szemüveget viselni, amíg a gyulladás teljesen elmúlik.

A kötőhártya-gyulladás utalhat-e Crohn betegségre?

Igen, a kötőhártya-gyulladás (conjunctivitis) utalhat Crohn-betegségre, bár ez ritkább tünet. A Crohn-betegség nemcsak a bélrendszert, hanem a szervezet más területeit is érintheti, így előfordulhatnak úgynevezett extraintesztinális, vagyis bélrendszeren kívüli tünetek. Ezek közé tartozik a szem gyulladása, például a kötőhártya-gyulladás, az ínhártya-gyulladás (episcleritis) vagy a szivárványhártya-gyulladás (uveitis) is. A szemészeti panaszok gyakran a bélrendszeri tünetekkel párhuzamosan jelentkeznek, de néha azok nélkül is előfordulhatnak. Ha visszatérő vagy tartós szemgyulladás, illetve más szokatlan panasz jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni és felvetni a Crohn-betegség lehetőségét is.

Felhasznált források:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kötőhártyagyulladás # konjunktivitisz # kötőhártya # fertőzés # allergének

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés