Ezeket látta már?

KÓROS KÖPETÜRÍTÉS R09.3 ICD-11: MD10

Mire utal a kóros köpetürítés?

Tünet
2021. november 22. 14:42
Módosítva: 2025. április 10. 19:16
köpet, köpetürítés, köhögés, gyulladás, asztma, véres köpet, oka, tünetei, kezelése

A légutakat érintő betegségek, fertőzések megváltoztatják a nyálkahártya által normál esetben is termelt váladékot. Ez a kóros váladék hurutos, produktív köhögés vagy köpetürítés során távozik a szervezetből. A kóros köpetürítés vizsgálata segíthet a légúti panaszok okának felderítésében. Tudjon meg mindent az okáról, kialakulásáról, kezeléséről.

A kóros köpetürítés oka és kialakulása

A szervezetünkben található, többek között a légutakat is borító nyálkahártya folyamatosan váladékot termel. Ez a váladék óvja, védi a nyálkahártyát. A ragadós, zselészerű, főként vízből álló anyagba megtapadnak a kórokozók, a porszemcsék, az allergének, így azokat könnyebb el is távolítani a szervezetünkből.

Előfordulhat azonban, hogy betegségek, fertőzések hatására megnő a termelt váladék mennyisége (ez egészséges embereknél napi 1 liter is lehet), megváltozik az állaga, a színe. Ennek oka, hogy a beteg szervezet által termelt váladék nagy mennyiségben elhalt sejteket, kórokozókat is tartalmaz.

 A köhögés több fajta lehet: száraz, ugató, vagy produktív, köpetürítéssel járó. A köpet színe gyulladások esetén sárgássá-zöldessé változik, asztma esetén tapadós, üvegszerű.

A köhögés több fajta lehet: száraz, ugató, vagy produktív, köpetürítéssel járó. A köpet színe gyulladások esetén sárgássá-zöldessé változik, asztma esetén tapadós, üvegszerű.

Forrás: Shutterstork.com


A sűrű, letapadt váladék általában hurutos, produktív köhögés során távozik a szervezetből. A váladék felköhögése időnként rendkívül nehézkes, sőt fájdalmas is lehet.

A kóros köpet (vagyis a távozó váladék) színe, állaga sokat segíthet a kóros köpetürítés hátterében álló kiváltó ok felderítésében és diagnosztizálásában. A kóros köpetet emellett laboratóriumban is vizsgálhatják, többek között annak a kórokozónak az azonosítására, mely a betegséget okozta.

Mi okozhat kóros köpetürítést?

Számos betegség, külső vagy belső hatás okozhat fokozott váladéktermelődést, hurutos köhögést és kóros köpetürítést, többek között:

Egészséges embernél a köhögés nem jár köpet ürítésével. Dohányzás, kórokozó, por, vagy allergia miatt azonban a légzőrendszerben váladék képződik.

Egészséges embernél a köhögés nem jár köpet ürítésével. Dohányzás, kórokozó, por, vagy allergia miatt azonban a légzőrendszerben váladék képződik.

Forrás: Shutterstork.com


A dohányosokra nagyon jellemző, hogy rendkívül erős, kóros köpetürítéssel is járó produktív köhögéstől szenvednek. Ennek oka egyrészt az, hogy a dohánytermékekben található vegyületek erősen irritálják a nyálkahártyát, mely erre fokozott váladéktermeléssel válaszol, másrészt ezek a vegyületek bénító hatással vannak a légutakban található ciliára, vagyis a légutakat fedő csillós hámsejtekre. A csillós hámsejtek feladata, hogy mozgásukkal segítsék a váladék távozását, de a dohányzás következményeként erre nem képesek, a váladék felgyülemlik a légutakban. Szintén fokozza a dohányosok szervezetében a kóros váladék termelődését és a kóros köpetürítést, hogy a dohányzás számos légúti betegség rizikóját a sokszorosára növeli.

Millyen betegségre utal a kóros köpet színe, állaga?

A felköhögött, távozó váladék színe, állaga és mennyisége betegségenként nagyon eltérő lehet. Már a köpet szabad szemmel történő vizsgálata is segítheti a pontos diagnózist és a megfelelő terápia megválasztását.

  • Áttetsző, tiszta, híg, megnövekedett mennyiségű köpet: allergiára utalhat
  • Fehér vagy halványszürke köpet: nem mindig jelez kóros állapotot, de enyhe mértékű kiszáradásra is utalhat
  • Fehér, habos vagy zavaros, sűrű köpet: COPD-re utalhat
  • Sárga vagy zöldes színű, sűrű köpet: bakteriális eredetű fertőzéseknél, például tüdőgyulladásnál gyakori, színét a fertőzések ellen küzdő egyik fehérvérsejt-típusnak köszönheti; cisztás fibrózisra is utalhat
  • Barna váladék: a barnás színű váladék krónikus tüdőbetegségre, tüdőgyulladásra, bronchitisre vagy a dohányosok tüdejében megtapadó kátrányra is utalhat
  • Barnás-rozsdavörös köpet: bakteriális eredetű tüdőgyulladásra utalhat
  • Piros, zselészerű köpet: bakteriális eredetű tüdőgyulladás esetén jellemző
  • Rózsaszín köpet: a rózsaszín, esetenként habos köpet tüdőödémára utalhat
  • Rózsaszínes-vérpettyes köpet: TBC (tuberkulózis) esetén jellemző
  • Véres köpet: a véres köpetürítés rendkívül súlyos betegségekre, például tüdőrákra vagy tüdőembóliára is utalhat

Természetesen, önmagában a kóros köpet még nem tekinthető elegendőnek a diagnózishoz, a betegség megállapításához ez kevés.

A kóros köpet laboratóriumi vizsgálata

Kóros köpetürítésnél szükség lehet a váladék laboratóriumi vizsgálatára is. Ilyenkor a köpetből mintát vesznek, és a mintát mikrobiológiai vagy citológiai teszteknek vetik alá. A mikrobiológiai vizsgálat során betegséget, gyulladást okozó mikrobákat, például baktériumokat, vírusokat, gombákat keresnek a köpetmintában. Ez a vizsgálat rendkívül fontos lehet például krónikus tüdőgyulladás vagy tuberkulózis gyanúja esetén, hiszen a kapott eredmény segítségével lehet a legjobban meghatározni az adott kórokozó ellen leghatásosabb gyógyszert. Citológiai vizsgálat során a sejteket érintő eltérésekre, például daganatos betegségekre utaló jeleket keresnek a köpetmintában (hiszen az hámsejteket is tartalmazhat).

A kóros köpetürítés diagnosztizálása

Mivel a kóros köpetürítés sokféle betegségre vezethető vissza, a kiváltó ok diagnosztizálása sem mindig egyszerű. Előfordulhat, hogy teljesen banális az ok, de az is, hogy az alapbetegség felderítésébe allergológus, pulmonológus, fül-orr-gégész, belgyógyász vagy onkológus szakembert is be kell vonni.

A kóros köpetürítéssel összefüggő betegségek vizsgálatánál a váladékminta laboratóriumi elemzése mellett szükség lehet képalkotó eljárásokra (mellkasröntgen, CT, MRI) vagy bronchoszkópiára is. Amennyiben eltérést fedeznek fel a tüdőben, légutakban, biopsziát is javasolhat a kezelőorvos.

 Kórös köpetürítése: mellkasi röntgen és CT-vizsgálat eredményeképp kiderül, milyen komolyságú is a betegség, ez ugyanis kizárhat bizonyos tüdőbetegségeket.

Kórös köpetürítése: mellkasi röntgen és CT-vizsgálat eredményeképp kiderül, milyen komolyságú is a betegség, ez ugyanis kizárhat bizonyos tüdőbetegségeket.

Forrás: Shutterstork.com


Orvosnál a kóros köpetürítés tüneteivel

A légutakból kikerülő váladék megnövekedett mennyisége, a normálistól eltérő színe vagy állaga gyakori kísérője lehet a fertőző betegségeknek. Ugyanakkor mindenképpen ajánlott jelezni a kezelőorvosnak, hogy kóros köpetürítést tapasztalunk, főleg, ha annak színe vagy mennyisége jelentősen eltér a megszokottól. Ez a jelenség ugyanis felülfertőződésekre, krónikussá váló gyulladásokra is utalhat!

A véres köpet mindenképpen kivizsgálást igényel, ha ilyet tapasztalunk, haladéktalanul forduljunk orvoshoz!

Segítheti a kóros köpetürítés okának felderítését, ha feljegyezzük és az orvosunknak elmondjuk:

  • Van-e valamilyen diagnosztizált, krónikus légúti betegségünk?
  • Kapcsolatba kerültünk vagy kerülhettünk-e olyan beteggel, akinek súlyos légúti fertőzése van?
  • Változott-e a felköhögött váladék mennyisége, állaga, színe a betegség kezdete óta?
  • Mennyit köhögünk? Mikor a legintenzívebb a köhögés (reggel, este, éjjel stb.)?
  • Minden esetben köpetürítéssel jár-e a köhögés vagy sem?
  • Mennyire könnyen szabadulunk meg a letapadt váladéktól? Mennyire kell erőlködni köhögéskor?
  • Vannak, voltak-e görcsös köhögési rohamaink?

A kóros köpetürítés lefolyása és kimenetele

A kóros köpetürítés önmagában nem betegség, csak betegség tünete. Lefolyása, kimenetele a tünetet kiváltó betegségtől függ.

A kóros köpetürítés lehetséges szövődményei, komplikációi

A kóros köpetürítés önmagában nem betegség, csak betegség tünete. A lehetséges szövődmények, komplikációk a tünetet kiváltó betegségtől függenek.

Veszélyhelyzet kóros köpetürítés esetén

Haladéktalanul forduljunk orvoshoz, amennyiben a köpetürítés mellett:

  • vért vagy véres váladékot köhögünk fel
  • nehezen kapunk levegőt, fulladunk, légszomjunk van
  • mellkasi fájdalmakat tapasztalunk
  • fokozott izzadás jelentkezik
  • szédülünk, gyengének vagy különösen fáradékonynak érezzük magunkat

Ijesztő tünet: a véres köpet

Orvosi nevén haemoptysis, ha valakinél véres köpet jelentkezik. A kivizsgálás során először alapos kórtörténetet szükséges felállítani, hogy kiderítsük, a szervezet melyik részéről származik a vér – magyarázza dr. Potecz Györgyi. Ehhez bizonyos vizsgálatok elvégzésére is szükség lehet, amivel ki lehet zárni az egyéb lehetőségeket, mint például az orr-, vagy szájnyálkahártya sérülése, a gége, az orrmelléküregek, a nyelőcső, vagy gyomor betegségei.

Krónikus betegségek jele is lehet

Ha valóban a tüdőt, vagy érrendszerét érintő elváltozások állnak a véres köpet hátterében, annak több oka is lehet. „Véres (gennyes-véres) köpet jelentkezhet bronchitiszes betegeknél, vagy tüdőgyulladás esetén, vírusfertőzés kapcsán, de véres köpet tüdőembólia, tuberkulózis tünete is lehet. Okozhatja vérnyomáskiugrás, szívelégtelenség, autoimmun betegség, vérhígítók szedése, és a köhögés és légszomj mellett gyakran ez a tüdődaganatelső tünete is.”

Véres köpet esetén a legbiztosabb természetesen, ha orvoshoz fordulunk, hiszen komolyabb gondok is állhatnak a háttérben.

Véres köpet esetén a legbiztosabb természetesen, ha orvoshoz fordulunk, hiszen komolyabb gondok is állhatnak a háttérben.

Forrás: Shutterstork.com


Véres köpet: mindig forduljon orvoshoz!

Véres köpetürítés esetén amennyiben ez nem nyállal, hanem köhögéssel ürül, javasolt azonnal orvoshoz fordulni. Erős köhögéssel járó fertőzéses légúti betegségek lefolyását kísérheti véres köpet. Ez jellemzően a betegséggel együtt megszűnik, de ilyenkor is jobb orvossal konzultálni. Azonnali vizsgálatot igényel, ha a vérzés egyre erősebb, és mellkasi fájdalom is kíséri. Hirtelen jelentkező panaszok tüdőembólia tünetei is lehetnek, itt a mielőbbi orvosi segítség életmentő lehet! Az éjszakai izzadás, fogyás, magas láz és légszomj, szintén olyan kísérő tünetek, amelyekkel javasolt orvoshoz fordulni.

A kóros köpetürítés kezelései lehetőségei

A kóros köpetürítés kezelése elsősorban az alapbetegség kezelését jelenti. Ha a kóros köpetürítést kiváltó betegséget kezelik (akár gyógyszerrel, akár műtéttel), akkor nagy valószínűséggel a fokozott váladéktermelődés és a hurutos köhögés is megszűnik.

Természetesen, vannak olyan eljárások, melyek kifejezetten a váladéktermelődést, a kóros köpetürítést, a hurutos köhögést célozzák. Ezek közé tartoznak például a hurutoldók, melyek a letapadt váladék könnyebb felszakadását és eltávolítását teszik lehetővé. Bizonyos esetekben a váladék műtéti úton történő eltávolítására, leszívására is szükség lehet. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy a fokozott váladéktermelődés a szervezet egyik védekezési mechanizmusa, mellyel a kórokozóktól, elhalt sejtektől igyekszik megszabadulni, így nem (minden esetben) célszerű ezt elnyomni, akadályozni.

A kóros köpetürítés megelőzése

A kóros köpetürítés önmagában nem betegség, csak betegség tünete. A megelőzés éppen ezért inkább a betegségekre kell, hogy vonatkozzon. A legfontosabb lépés azonban a dohányzásról való leszokás.

Mit tehetünk otthon kóros köpetürítés esetén?

A sok folyadék segíti a gyógyulást, megnyugtatja az irritált nyálkahártyát. Azért is fontos, hogy minél több folyadékot igyunk, mert már az enyhe mértékű kiszáradás is fokozhatja a váladéktermelődéssel járó kellemetlen panaszokat, a termelődő váladék sűrűbb lesz, nehezebben tudunk tőle megszabadulni. Hasonlóan jó hatással lehet a szervezetre, ha párásítóval biztosítjuk, hogy a szoba levegője ne legyen túl száraz.

Gyakori kérdések a kóris köpetürítésről

Fertőz-e a kóros váladék?

Bár a legtöbb ember kóros köpettel, fokozott váladéktermelődéssel legtöbbször a légutakat érintő fertőzés során találkozik, a kóros köpetürítés önmagában nem jelenti azt, hogy valóban fertőzéssel van dolgunk. Ezt azonban nem lehet kizárni, így saját maguk és mások védelmében célszerű a kóros köpetet fertőzőként kezelni, és ennek megfelelően eljárni (pl. megakadályozni, hogy mások érintkezzenek vele).

Melyik a jobb, lenyelni a váladékot vagy kiköpni?

Erre sajnos nem tudunk egyértelmű választ adni, mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy melyik módszert részesíti előnyben. Van, aki szerint a váladék lenyelése visszataszító, mások viszont éppen annak eltávolítását, kiköpését tartják undorítónak (természetesen, az utcai köpködés vita nélkül rendkívül udvariatlan!). A légutakban termelődő váladékot – normál esetben – lenyeljük, anélkül, hogy tudatában lennénk ennek. A szakemberek szerint a kóros köpet lenyelése sem jelent különösebb veszélyt az egészségünkre, hiszen a gyomor erősen savas környezetében a kórokozók elpusztulnak.

Ha zöldes-sárgás váladékot köhögünk fel, megoldás az antibiotikum?

A kóros váladék színe, állaga nem egyértelmű jelzője annak, hogy milyen kórokozó áll a tünetek hátterében, azt csak laboratóriumi vizsgálat során lehet pontosan meghatározni. Így sajnos azt sem lehet kijelenteni, hogy a zöldes-sárgás köpet esetén mindig antibiotikumra van szükség, vagy hogy az antibiotikum hatására elmúlik a kóros köpetürítés és a fokozott váladéktermelődést. Antibiotikumot csak abban az esetben szedjünk, ha azt a kezelőorvosunk rendeli el!

Változhat-e a felköhögött kóros váladék színe, állaga egy-egy betegség során?

Gyakori, hogy a betegség lefolyása során változik a köhögés, először száraz, majd hurutos, produktív lesz. Az is előfordulhat, hogy a felköhögött, kóros köpet színe, állaga vagy mennyisége változik a betegség előrehaladtával, például átlátszóból zöldes-sárgává, vérrel pettyezetté válhat. Ez utalhat egy vírusos eredetű megbetegedés mellé társuló bakteriális felülfertőződésre, de arra is, hogy az állandó köhögés rendkívüli módon megterhelte a szervezetet, és apró sérülések keletkeztek a nyálkahártyán. A sűrűbb köpet emellett azt is jelezheti, hogy egyszerűen több folyadékot kell innunk!

Tényleg nem szabad tejet inni, ha hurutosan köhögünk?

Az elterjedt vélekedés szerint a tej, illetve a tejtermékek fogyasztása csak tovább rontja a hurutos köhögéssel, kóros köpetürítéssel küzdők állapotát, mert ezek az élelmiszerek fokozzák a váladéktermelődést. Valójában azonban ennek a kijelentésnek nincs tudományos alapja. Több kutatás is bizonyította, hogy a tejfogyasztás nincs hatással a váladékképződésre. Ugyanakkor, bizonyos, probiotikumokban gazdag tejtermékek, például a joghurt segíthet helyreállítani a bélflórát, ez jótékonyan hat az immunrendszerre, és hatékonyabbá teheti a szervezetünket a fertőző betegségek elleni küzdelemben.

Felhasznált források:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# köpet # köpetürítés # köhögés # véres köpet # váladék # váladéktermelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés