Ezeket látta már?

Hiába is eszi kollagénpótlás miatt: a zselatinból nem lesz kollagén!

Tünet
2025. március 06. 06:34
zselatin, kollagén, ízületek, porcvédő, porckopás, porckopásos fájdalmak

A zselatint a kollagénből állítják elő. A kollagén pedig a porcok építőköve. A zselatinfogyasztás lenne tehát az egyszerű és olcsó porcvédő? Sejthetik, hogy a képlet azért nem ennyire egyszerű.

Fáj a térde vagy a csípője, nehezebben mozog? Ha elkopik a csontok egymással találkozó felületeit fedő porc, akkor a mozgás kínzó fájdalommá válik. Sajnálatos tény, de az a porc, ami egyszer elkopott, az – saját vérellátás híján - nem képes újraképződni. Emiatt is hosszú a protézisre váró betegek listája, és nem véletlen, hogy a porcvédő készítmények keresett patikaszerek.

Hogyan működnek a porcvédők?

A köznapi szóhasználatban porckopásként nevezett panasz, vagyis az osteoarthrosis esetén alkalmazott készítmények hatásmechanizmusa kettős:

  1. 1 gátolhatják a porc károsodását,
  2. 2 az immunrendszeren keresztül hatva elnyomhatják a porcok leépüléséhez hozzájáruló gyulladásos folyamatokat, vagyis egyfajta gyulladáscsökkentő szerepet töltenek be.

A porcvédők között említhető a glükózamin, a kondroitin-szulfát, a hialuronsav, illetve a nem-denaturált kollagén.

Azon túl, hogy egyes „porcvédő” gyógyszerek szedése vizsgálatokkal igazoltan csökkenti a porckopásos fájdalmat és javítja az érintett ízületek mozgathatóságát, számos beteg alternatív megoldásokkal próbálkozik.

Szájról szájra terjednek például a zselatinos receptek, akár szájon át fogyasztva, akár pakolásként a fájó ízületre helyezve. Jogos a kérdés, hogy csodaszerről van-e szó, vagy csak egy próbálkozásról, aminek akár kedvező hatása is lehet?

Zselatin – megenni, meginni vagy ízületre kenni?

Az emberi szervezetben a kötőszövetek, így a porcok, ínak, szalagok egyik fő építőköve a kollagén. Logikusnak tűnik a gondolat, hogy kollagén bevitelével pótolható lehet az, ami hiányzik a szervezetből, vagyis kollagénnel akár enyhíthetők a porckopásos fájdalmak. Erre apellálva sokan fogyasztanak, esznek vagy isznak kollagén-származékot, nevezetesen zselatint, netán a fájó ízületükre kenik azt.

Valóban jobban működnek a zselatinozott ízületek?

A zselatin fogyasztása bizonyos mértékben hozzájárulhat a kollagénbevitelhez, de nem azonos hatékonyságú, mint a hidrolizált kollagénpeptidek. A zselatin részben hidrolizált kollagén, amely főként állati bőrökből és csontokból származik, és nagyrészt ugyanazokat az aminosavakat tartalmazza, mint a kollagén. Azonban a különbség a felszívódásban és a biológiai hasznosulásban rejlik.

Míg a szájon át történő zselatin-szedés kérdéseket vet fel, addig megjegyzendő, hogy a kívülről a fájó ízületre helyezett, meleg, géles, zselatinos pakolások akár jótékony hatásúak is lehetnek, ha nem is a zselatinra, de a hőre/melegre visszavezethetően. Elég csak arra gondolni, hogy az ízületi panaszokkal küzdők számára a meleg borogatás egyfajta gyógyír lehet.

A zselatin és a kollagén közötti különbség

  • A zselatin részben hidrolizált fehérje, amely melegítés hatására gél állagúvá válik. Az emésztés során lebomlik kisebb peptidekre, de a felszívódása és a szervezetben való hasznosulása kevésbé hatékony, mint a hidrolizált kollagéné.
  • A hidrolizált kollagén (kollagénpeptidek) már előre lebontott formában tartalmazza a kollagén aminosavait, így könnyebben felszívódik, és kutatások szerint jobban serkenti a szervezet saját kollagéntermelését.

Mennyire hatékony a zselatin kollagénpótlásra?

A zselatin fogyasztása előnyös lehet a bőr, az ízületek és a kötőszövetek számára, mivel glicint és prolint tartalmaz, amelyek a kollagén építőkövei. Azonban:

  • A felszívódása lassabb és kevésbé hatékony, mint a hidrolizált kollagéné.
  • Nem minden formában szívódik fel megfelelően, főleg, ha nem megfelelő mennyiségben fogyasztják.
  • A klinikai kutatások többsége inkább a hidrolizált kollagénnel készült, amelynek hatékonyságát bőr- és ízületi problémák esetén is igazolták.

Lehet enni a zselatint, de úgy tűnik, hogy hiába

Az interneten számos „porcerősítőként” hirdetett csontleveses, kocsonyás tipp található,- természetesen vizsgálatokkal alá nem támasztott módon. Zselatinos receptet is lehet találni, és sok beteg grammszámra eszi a zselatint, attól remélve az ízületi fájdalmai enyhülését. Annak ellenére, hogy a zselatin fogyasztása – napi maximum 10 grammig 6 hónapon át – nagy valószínűséggel nem jár biztonsági kockázattal, egyelőre nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű bizonyíték ahhoz, hogy annak az ízületi fájdalmak csillapításában mutatott hatékonysága megítélhető legyen.

A zselatinból nem lesz kollagén!

Nem árt tudni, hogy a zselatint elsősorban háziállatok (sertés, szarvasmarha, ló) csontjából és kötőszövetéből kivont kollagénből, hidrolízis útján állítják elő. A zselatin előállítás egyfajta irreverzibilis reakció. Ez az „irreverzibilis reakció” egyben megfordíthatatlanságot is jelent, vagyis a zselatin nem képes visszaalakulni kollagénné (ami a porcok építőköve).

Mi a kollagén?

A kollagén széles körben előfordul az állatvilágban és az emberi szervezetben. A kollagén egy fehérje, amelynek a mennyisége az életkor előrehaladtával csökken az emberi szervezetben. Ennek szemmel látható jelei is vannak, ráncosodik, megereszkedik a bőr. A humán szervezetben a kollagén az egyik leggyakoribb fehérjének számít, ami jelen van a bőrben, az izmokban, a csontokban és a szalagokban.

A kollagén kötőszöveti funkciója is nélkülözhetetlen, mivel a kollagén egyfajta strukturális rögzítő szerepet tölt be, a sejtek „összetartását” biztosítva. Emellett, a szöveti regenerációs folyamatok, így például a fekélyek vagy az égési sebek gyógyulási folyamata is kollagént igényel. Kollagén és kollagén között azonban nem tehető egyenlőségjel! Miközben a kollagénnek 28 fajtája ismert, addig az emberi szervezetben található kollagén 90 %-a úgynevezett I-es típusú kollagén.

Vannak hatásos kollagén-származékok, de a zselatin nem az

A zselatinnal kapcsolatos egyik leggyakoribb aggály az, hogy az a felszívódás és a szervezetbeni hatás előtt lebomlik a gyomorsav és a béltraktus enzimjei hatására. Ez így is van! A csak hővel kezelt zselatin-készítmények nem képesek ellenállni a gyomor savas kémhatásának és a béltraktus bontóenzimeinek. Vagyis, a „sima” zselatin károsodik az emésztőrendszerben; mielőtt az egyáltalán felszívódhatna.

Ellenben, a természetes (ún. nem-denaturált) kollagén-készítményeknél, amiket kíméletes gyártástechnológiával állítanak elő, a kémiai szerkezet a gyomor- és béltraktusban érintetlen maradhat. Azaz, léteznek és kaphatók olyan kollagén-származékok, amik szájon át fogyasztva is hatásosak lehetnek az ízületek működésének a támogatásában, a porcfunkció javításában, de a zselatin nem ide tartozik.

Sarkítottan fogalmazva: a zselatin sokkal inkább való tortazselébe, mint ízületek szájon át történő kezelésre. Ráadásul, a túl sok zselatin mellékhatásokat is okozhat, emésztőrendszeri diszkomfort, köztük puffadás és böfögés kísérheti a (sok) zselatin fogyasztását.

Ha mégis zselatint fogyasztana:

  • Érdemes napi 10-15 grammot bevinni, ha cél a kollagéntermelés támogatása.
  • A C-vitamin segíthet a kollagén szintézisében, így érdemes C-vitaminban gazdag ételekkel (pl. citrusfélék, paprika) kombinálni.
  • Rendszeres fogyasztás esetén enyhe pozitív hatásokat mutathat az ízületekre és a bőrre, de nem olyan jelentős mértékben, mint a hidrolizált kollagén.
Mire jó a kollagén? A legtöbb nőnek fogalma sincs erről
Kapcsolódó cikk

Mire jó a kollagén? A legtöbb nőnek fogalma sincs erről

Felhasznált források:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# zselatin # kollagén # ízületek # porcvédő # porckopás # porckopásos fájdalmak # zselatinos pakolások

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés