Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Miért veszélyes a hüvelyi fertőzés a 3. trimeszterben?

hüvelyi folyás terhesség bakteriális vaginózis

A harmadik trimeszterre a legtöbb kismama már hátradől, mondván, most már nem történhet baj. Sajnos azonban hátradőlni nem lehet, mert egy igen gyakori kórkép, a bakteriális vaginózis ilyenkor is jelentkezhet, a magzatra nézve pedig igen komoly kockázatokat rejt magában!

A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője van a segítségünkre.

Mi az a bakteriális vaginózis?

Az említett betegség egy hüvelyi fertőzés, mely egyike a leggyakrabban jelentkező problémáknak. Kiváltó oka a Lactobacillusok számának csökkenés a hüvelyben, melyet nagyon sok dolog okozhat. Alapvetően nem egy veszélyes kór, jelenlétére a bőséges, halszagú és szürkésfehér folyás hívja fel a figyelmet, mely együttlét után bővebbé válik.

A terhesség során az immunrendszer visszafogottan működik, így védve a magzatot, de a hormonális változások miatt a hüvely flórája is kissé megváltozik. Ennek megfelelően már maga a terhesség is hajlamosabbá teszi a nőket a hüvelyi fertőzések kialakulására. Ez pedig gond, hiszen a felszállóvá váló hüvelyfertőzések okozzák a vetélések mintegy 70%-át. A kialakulásának megelőzése a fő fegyver, melyben néhány szabály betartása, valamint az immunrendszer megfelelő támogatása a fő szereplők. Ez utóbbin belül is a cink és a réz hatalmas segítség lehet, de a szervezetbe juttatásuk mikéntje nem mindegy!

Fertőzés a harmadik trimeszterben

A vetélés a harmadik trimeszterben már nem fenyeget, a koraszülés azonban annál inkább. A bakteriális vaginózis pedig ezt a veszélyt is magában rejti. A fertőzés jelentkezése a koraszülés mellett méhnyálkahártya-gyulladást, valamint idő előtti burokrepedést is okozhat. Ezek mindegyike veszélyes a magzatra, hiszen a koraszülés és a fertőzések is befolyással vannak a fejlődésre, mely a harmadik trimeszterben sem zárult még le! Ilyenkor központi szerep jut a tüdő érésének, de emellett számtalan más, kiemelt jelentőségű fejlődési folyamat is zajlik, vagyis a baba idő előtti érkezése mindenképpen problémás.

Mivel ma már a WHO is javasolja a mikrotápanyagok pótlását, a legtöbb kismama élve a lehetőséggel, terhesvitamint szed. Ez nagyon jó dolog, de mindenképpen ügyeljünk rá, hogy a harmadik trimeszternek nem azonos a tápanyagigénye a másodikkal, eltér az elsőtől is. A trimeszterek tápanyagszükséglete nem azonos, vagyis olyan terhesvitaminnal támogassuk a szervezetet, mely ezt a trimeszterenkénti tagoltságot képes kiszolgálni.

Megelőzés

A hüvelyi fertőzések megelőzése a terhesség során kiemelt jelentőségű. Ennek megfelelően javasolni szokták a kismamáknak, hogy kerüljék a hideg felületekre ülést, sőt, ha lehet mindenképpen tegyenek valamit a felületre, ahova leülnek. Fontos, hogy az együttlétek messze nem tilosak a terhesség alatt sem (amíg az orvos mást nem mond), a kockázatok minimalizálása érdekében azonban érdemes óvszert használni.

A bakteriális vaginózis és más hüvelyfertőzések ellen is hatékonyan képes fellépni a szervezetben a cink és a réz. Ezek az anyagok a testünkben antibakteriális, vírusellenes és gombaellenes hatásokkal is rendelkeznek, hatékonyan képesek fellépni a fertőzések ellen. Pótlásuk a terhesvitaminnal történhet, de az igazán hatékony hasznosulás érdekében a készítményekben szerves kötési formában kell jelen lenniük (ez praktikusan -citrát és -glükonát kötési formákat jelent), mert így hasznosulásuk akár 80%-kal is jobb lehet!

Fontos megjegyezni, hogy a hüvelyfertőzések kialakulása sokszor kötődik a túlzásba vitt, illetve nem megfelelő intim higiéniához. A mosakodógélek és hüvelyi öblítők alkalmazása semmi esetre sem ajánlott a terhesség során, hiszen eltolják a hüvely természetes egyensúlyát. Emellett a kismamáknak a nedves törlőkendők, illetve az illatosított intimbetétek sem ajánlottak, ezeknek ugyanis szintén hatása lehet az intim területek pH-jára.

Abban az esetben, ha a bakteriális vaginózis minden elővigyázatosságunk ellenére is jelentkezik, mindenképpen forduljunk szakorvoshoz, aki a megfelelő terápia kiválasztásával hatékony segítséget tud nyújtani a kór ellen.

Összegzés

  • A harmadik trimeszter alatt a bakteriális vaginózis jelentkezhet, ami komoly kockázatokkal jár a magzat számára.
  • A terhesség során az immunrendszer visszafogottabban működik, ami hajlamosabbá teszi a nőket a hüvelyi fertőzések kialakulására.
  • A bakteriális vaginózis okozhat vetélést és koraszülést, így kiemelt fontosságú a megelőzése.
  • A cink és a réz fontos szerepet játszik a hüvelyfertőzések elleni védelemben, de a megfelelő szerves kötési forma is kulcsfontosságú a hatékonysághoz.
  • A helyes intim higiénia és táplálkozás, valamint a terhesvitaminok trimeszterenkénti megfelelő pótlása is fontos a hüvelyfertőzések megelőzésében.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Miért újul ki a hüvelyfertőzés? A nőgyógyász elmondja

Miért újul ki a hüvelyfertőzés? A nőgyógyász elmondja

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

Forrás: ratkotunde.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához