Mikor válhat gyakoribbá a gyermekágyi halandóság?
Növekszik a terhesség alatt vagy a szülés utáni egy évben elhunyt anyák száma Belgiumban.
100 ezer élve születésre 8,8 anya elhalálozása jut, szemben a 2014-ben feljegyezett 3,69 halálozással - közölte a belga statisztikai hivatal, a Statbel.
A 2018-2022 közötti időszakra vonatkozó jelentés szerin a gyermekágyi halandóság belgiumi növekedése részben annak tudható be, hogy a vonatkozó feljegyzést készítő illetékes hatóságok alkalmazzák az Egészségügyi Világszervezet (WHO) iránymutatásait, amelyek tágabban határozzák meg az anyai halálozást, beleértve az öngyilkosságokat is.
A belga statisztikai hivatal szerint a terhességgel, a szüléssel és a gyermekágyi időszakkal összefüggő elhalálozások fő okai között a szülés utáni két hónapban jelentkező mélyvénás trombózis és a tüdőembólia (27,3 százalék), a vajúdási és szülési szövődmények (18,2 százalék), valamint a szülés utáni komplikációk szerepelnek (18,2 százalék).
Közel minden ötödik esetben (18,6 százalék) az anyák saját magukon okozott sérülése volt a halál oka.
A daganatokhoz és a keringési rendszer betegségeihez kapcsolódó esetek a terhesség alatt vagy a szülés utáni egy évben bekövetkezett elhalálozások 12,9 százalékát tették ki a vizsgált ötéves időszakban - tette hozzá jelentésében a belga statisztikai hivatal.
Mi a gyermekágyi halandóság?
A gyermekágyi halandóság (maternal mortality) az anya halálát jelenti, amely a terhesség alatt, a szülés során vagy a szülés utáni 6 héten belül következik be. Ez a mutató gyakran a szülési és anyai egészségügyi ellátórendszer hatékonyságát is tükrözi. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) szerint a gyermekágyi halandóság számos oka lehet, beleértve a szövődményeket, fertőzéseket, vérzést és egyéb egészségügyi problémákat, amelyek gyakran megelőzhetők vagy kezelhetők lennének megfelelő orvosi ellátással és beavatkozással.
A gyermekágyi halandóság csökkentése érdekében fontos, hogy minden terhes nő megfelelő orvosi ellátást kapjon, és hogy az egészségügyi rendszerek képesek legyenek megelőzni és kezelni a szövődményeket.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!