Hátfájás - ilyen esetekben jelezhet tüdőrákot
A tüdőrák több okból is provokálhat hátfájást.
A tüdőrák az egyik leggyakoribb és legsúlyosabb daganattípus világszerte, melynek első jelei gyakran alattomosak és nehezen észrevehetők, ami megnehezíti a korai diagnózist. Az egyik kevésbé ismert, ám gyakori tünete a hátfájdalom, amely sokszor fel sem tűnik a betegeknek, vagy egyszerűen más okokra, például mozgásszervi okokra vezetik vissza
Ezért okozhat hátfájást a tüdőrák
Bár a tüdőrák nem tartozik a legismertebb hátfájást okozó betegségek közé, ám a betegség jelentős hátfájdalmat okozhat, különösen akkor, ha a daganat áttéteket képez. A tüdőrák ugyanis gyakran terjed át a gerincre, és ezekben az esetekben a panasz különösen jellemző.
Gerincáttét során a rákos sejtek a gerincbe és annak környékére terjednek, ezáltal nyomást gyakorolhatnak a gerincoszlopra és az ott lévő idegekre. Ilyenkor a fájdalom éles, nyilalló érzéssel jelentkezhet, amely a gerincvelői idegekhez kapcsolódó területeken érezhető. Ez a fájdalom az idő előrehaladtával fokozódhat, és mindennapi tevékenységek végzése során komoly kényelmetlenséget okozhat.
A tüdőrákkal járó hátfájás intenzitása a kellemetlen érzéstől egészen a szinte már elviselhetetlen fájdalomig terjedhet. Fontos, hogy a betegek tisztában legyenek ezzel a lehetséges tünettel, mivel a korai felismerés és megfelelő kezelés nélkül a fájdalom tovább fokozódhat.
Az idegi fájdalom mellett a tüdőrák más mechanizmusok révén is okozhat hátfájást. Például, ha a daganat megnő, akkor nyomást gyakorolhat a közeli csontokra, izmokra és egyéb strukturális elemekre, ami szintén fájdalomhoz vezethet. Ezenkívül a tüdőrák ritkán ún. paraneopláziás szindrómát is kiválthat, amely további fájdalomérzetet és egyéb tüneteket okozhat. A szindróma az idegek, izmok, csontok és kötőszövetek érintettsége, valamint az immunrendszer túlzott reakciója miatt okozhat fájdalmat, amelyek a daganat által termelt anyagok vagy az immunrendszer válasza révén alakulnak ki.
A tüdőrák csontokra való terjedése gyakran a vér kalciumszintjének emelkedését eredményezi, amelyet hiperkalcémiának nevezünk. Ez a jelenség hátfájást idézhet elő, valamint olyan további tünetekkel járhat, mint a hányinger, hányás, fokozott szomjúságérzet, gyengeség és fejfájás.
Ezek a tünetek utalhatnak még tüdőrákra
Ha hátfájással küzd, nehéz lehet meghatározni, hogy a probléma összefüggésben áll-e a tüdőrákkal. Természetesen nem minden hátfájás mögött áll rákos elváltozás, hiszen számos egyéb ok is létezik, mint például izomfeszültség vagy nem megfelelő testtartás.
Ha az alábbi jeleket is tapasztalja a hátfájdalom mellett, akkor nagyobb az esélye annak, hogy tüdőrák okozza a problémát:
- fájdalom, amely a hátról az egyik vagy mindkét lábra sugárzik
- nyakfájás
- lábgyengeség vagy járási nehézségek
- krónikus köhögés
- mellkasi fájdalom
- légszomj
- zihálás
- vérköhögés
- tartós fáradtság
- megmagyarázhatatlan fogyás
Érdemes tudni, hogy az, hogy a hátfájását tüdőrák okozza-e, képalkotó vizsgálatok szükségesek (Rtg, CT, MRI).
Így csökkenthető a hátfájdalom tüdőrák esetén
A tüdőrákos hátfájás kezelése összetett feladat, így több kezelésre is szükség lehet.
- kemoterápia vagy sugárkezelés (a daganat méretének csökkentése céljából)
- szteroidok
- gerincműtét
- vény nélkül és vényköteles fájdalomcsillapítók alkalmazása
Otthoni kezelések
A krónikus hátfájás kezelése nemcsak orvosi beavatkozásokkal történhet, hanem életmódbeli változtatásokkal is sokat javíthat a panaszon. Lehetőleg kerülje az olyan tevékenységek végzését, amelyek súlyosbítják a fájdalmat, figyeljen oda a testtartására és végezzen erősítő gyakorlatokat, valamint jógázzon. Ezeken túl sokan segíthet a jég- és hőterápia.
Mikor érdemes mielőbb orvoshoz fordulnia?
Amennyiben hirtelen nagyon éles hátfájdalom jelentkezik vagy a hátfájása váratlanul súlyosbodik, az arra utalhat, hogy a rák a gerincvelő idegeit vagy csontjait nyomja. Az újonnan fellépő zsibbadás, izomgyengeség, valamint a belek vagy a húgyhólyag működési nehézségei szintén a gerincvelő kompressziójára utalhatnak. Ezen tünetek bármelyike esetén azonnal hívja orvosát, vagy menjen a sürgősségi osztályra!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Tüdőrák esetén különösen vigyázzon az antioxidánsok szedésével