6 jel a székletben, ami hasnyálmirigyrákra utalhat
Ha ezeket a változásokat tapasztalja a székletében, mindenképp forduljon orvoshoz!
A hasnyálmirigyrák az egyik legveszélyesebb és legnehezebben felismerhető daganatos megbetegedés, mivel alig mutat korai tüneteket. Ez az alattomos betegség gyakran észrevétlenül fejlődik ki, így a diagnózis idejekor már előrehaladott állapotban találják. Ennek következtében a túlélési esélyek rendkívül rosszak. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy minden apró jelre figyelmet fordítsunk, mivel ezek időben történő felismerése életet menthet.
Érdemes tudni, hogy a széklet változásai akár a hasnyálmirigyrák korai jelei is lehetnek, így az alábbi tünetek esetén érdemes orvoshoz fordulni.
Mi a hasnyálmirigy szerepe?
A hasnyálmirigy a gyomor mögött, a has felső részén helyezkedik el, és számos létfontosságú funkciót lát el, többek között inzulin és más hormonok termelését, valamint az emésztőenzimek előállítását, amelyek szerepet játszanak a zsírok, fehérjék és szénhidrátok lebontásában.
Magyarországon évente mintegy másfélezer új hasnyálmirigyrákos esetet fedeznek fel és az összes rákos halálozás közel 5%-át okozza.
Az életkor előrehaladtával kockázata fokozatosan növekszik és rendkívül veszélyesnek számít, mivel igen agresszív daganattípus. A német Robert Koch Intézet (RKI) adatai szerint a nők túlélési aránya mindössze 8,6%, míg a férfiaké alig 7,2% - írja a Frankfurter Rundschau.
A hasnyálmirigyrák alattomos természetét az adja, hogy korai tünetei gyakran alig észrevehetők, így a diagnózis gyakran későn érkezik. Azonban érdemes tudni, hogy az általános, nem specifikus tünetek mellett a széklet jellegének megváltozása komoly figyelmeztető jel lehet.
Az emésztőrendszeri zavarok -mint a hasmenés vagy a székrekedés- szintén utalhatnak a betegség jelenlétére, mivel a hasnyálmirigy működési zavara befolyásolja az emésztési folyamatokat. Ráadásul a hasnyálmirigy által termelt enzimek elégtelen felszabadulása miatt a zsírok emésztetlenül ürülhetnek a székletben, ami miatt a végtermék az alábbi változásokkal járhat:
- úszik a víz felszínén
- halvány színű
- vastag állagú
- olajos fényű, zsíros
- kellemetlen szagú
- nehezen öblíthető
A székletváltozásokon kívül az alábbi tünetek hívhatják fel a figyelmet a betegségre:
- étvágytalanság
- fogyás
- hasi és hátfájdalom
- sárgaság
- hányinger és hányás
- fáradtság
- emésztési zavarok
A diagnózis általában képalkotó vizsgálatokkal (ultrahang, CT, MRI) és biopsziával történik. A kezelési lehetőségek a betegség stádiumától és a beteg általános állapotától függően változnak, és magukban foglalhatják a sebészeti beavatkozást, kemoterápiát, sugárterápiát, vagy ezek kombinációját.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Előrehaladott hasnyálmirigyrák: 9 jel, ami hétköznapinak tűnhet, de daganatra utal