Ezeket látta már?

IBS: gyomorgörcsök, alhasi nyomás érzet, székelési nehézségek jelzik

Tünet
2025. április 22. 10:59
hasi fájdalom, ibs, hasmenés, székrekedés

Az irritábilis bél szindróma (IBS) világszerte emberek millióinak életét nehezíti meg, mégis alig beszélünk róla.

Az IBS előfordulása gyakori, a világ népességének 10 százalékát érinti[1] – különösen az 50 évnél fiatalabbak körében jellemző és kétszer-két és félszer olyan gyakran érinti a nőket, mint a férfiakat[2]. Ez a krónikus emésztőrendszeri rendellenesség gyakran olyan tünetekkel jár, mint a hasi fájdalom, hasmenés vagy székrekedés, és komolyan befolyásolja az életminőséget. Sokan mégsem mernek orvoshoz fordulni, részben a társadalmi tabuk, részben a betegség lehetséges lelki-mentális összefüggései miatt. Pedig megfelelő kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal a tünetek sok esetben enyhíthetőek, és a betegek képesek lehetnek újra minőségi életet élni – mondják az Affidea szakértői.

Az IBS tünetei

Gyomorgörcsök, alhasi nyomás érzet, székelési nehézségek jelzik az IBS-t. A rejtélyes irritábilis bél szindróma (IBS) számos tünettel jelentkezhet, éppen ezért nehéz beazonosítani. Bár a pontos kiváltó ok továbbra sem ismert, a legvalószínűbb magyarázat, hogy a központi idegrendszer és a bélrendszer közötti szabályozási zavar áll a háttérben. Az IBS elnevezés arra utal, hogy a bélrendszer fokozott érzékenységgel reagál különböző ingerekre, amely a bél működésének zavarát eredményezi, gyakran kellemetlen panaszokkal kísérve. Bár a szindróma nem jár kimutatható szervi elváltozással, a tünetei krónikusan, egész életen át fennállhatnak, és jelentős életminőség-romlást okozhatnak.

A betegség diagnosztizálásának legnagyobb nehézsége, hogy nem lehet egyetlen vizsgálattal kimutatni – sokszor más, komolyabb betegségek kizárásán keresztül állítható fel a diagnózis. Az orvosok számára fontos jel, ha a hasi panaszok már legalább fél éve fennállnak, és azokat nem kíséri láz, fogyás vagy véres széklet. Ugyanakkor 50 év felett vagy családi vastagbélrákos előzmények esetén mindenképpen további, akár endoszkópos vizsgálatok szükségesek.

„Az irritábilis bél szindróma tipikusan az a betegség, amelyet sokan hosszú éveken át cipelnek magukkal anélkül, hogy valódi segítséget kapnának – részben azért, mert nem beszélnek róla, részben pedig azért, mert nem kapnak komplex, személyre szabott ellátást” – mondja Dr. Golovics Petra Anna, az Affidea Magyarország gasztroenterológus szakorvosa.

Az IBS kezelése nem csupán a tünetek enyhítéséről szól: a cél az, hogy visszaadjuk a páciensek kezébe az irányítást a saját életük felett. Ehhez elengedhetetlen a multidiszciplináris szemlélet, hiszen a testi tünetek mellett a mentális tényezőkre is figyelnünk kell. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a személyre szabott étrend, a pszichés támogatás és az életmódbeli változtatások kombinációja jelentős javulást hozhat a betegek mindennapjaiban.

– tette hozzá.

Mi okozza az IBS-t?

A szindróma hátterében gyakran összetett tényezők állnak: stressz, korábbi traumák, az emésztőrendszeri idegrendszer érzékenysége, de akár a bélflóra zavara is. Éppen ezért a kezelés is összetett, a gyógyszeres terápia csak az egyik eleme. Nagyon fontos a táplálkozásra való odafigyelés, rendszeres mozgás, stresszkezelés – és az, hogy az érintettek bátran kérjenek segítséget dietetikustól és pszichológustól is.

Az IBS kezelése során a legfontosabb cél nem a teljes gyógyulás ígérete, hanem a tartós tünetmentesség és a stabil életminőség elérése. Ez azonban csak akkor valósulhat meg, ha a páciens is aktív szereplője a folyamatnak – elfogadja a diagnózist, együttműködik a kezelőcsapattal, és nyitott az életmódváltásra. Az orvosi ellátás és az edukáció kéz a kézben járnak: csak így csökkenthető hosszú távon a visszatérő panaszok gyakorisága és intenzitása.

A helyes étrend kialakításában kulcsszerepe van a dietetikusnak

Fontos, hogy ne kezdjünk rögtön szigorú diétákba: előbb a kiegyensúlyozott, zöldségekben és gyümölcsökben gazdag mediterrán étrend ajánlott. A gyorsételek, alkohol, koffein és feldolgozott élelmiszerek elhagyása sok esetben önmagában is javulást hoz. Ha a tünetek továbbra sem múlnak, akkor érdemes csak kipróbálni további korlátozásokat dietetikai felügyelet mellett. A szélsőséges diéták helyett a tudományosan megalapozott tanácsokat javasolt követni, illetve fontos az étkezési napló vezetése a konzultáció előtt.

– javasolja Demeter Dóra, az Affidea Magyarország dietetikusa. „A megfelelő étrend kialakítása mellett elengedhetetlen a rendszeres testmozgás is: a heti öt alkalommal végzett 30 perces séta, biciklizés vagy futás nemcsak az emésztést javítja, de a szorongást is csökkenti” – tette hozzá.

Az IBS-ben szenvedők számára a legfontosabb üzenet tehát az, hogy nem kell együtt élniük a tünetekkel, és nem is szabad beletörődniük azok fennállásába. Egy jó szakmai csapat segítségével – amelyben orvos, dietetikus és pszichológus is helyet kap – a tünetek jól kezelhetők, az életminőség pedig jelentősen javítható.

Összegzés

  • Az irritábilis bél szindróma (IBS) világszerte emberek millióinak életét nehezíti meg.
  • Az IBS előfordulása gyakori, különösen az 50 évnél fiatalabbak körében jellemző és kétszer-két és félszer olyan gyakran érinti a nőket, mint a férfiakat.
  • Az IBS olyan tünetekkel jár, mint a hasi fájdalom, hasmenés vagy székrekedés, és komolyan befolyásolja az életminőséget.
  • Az IBS kezelése multidiszciplináris szemléletet igényel, beleértve a testi és mentális tényezőket, valamint az életmódbeli változtatásokat.
  • Az IBS hátterében összetett tényezők állnak, a kezelésben fontos szerepe van a táplálkozásra, rendszeres mozgásra és stresszkezelésre.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Ha a puffadás mellett ezeket a tüneteket is tapasztalja, azonnal forduljon orvoshoz!
Kapcsolódó cikk

Ha a puffadás mellett ezeket a tüneteket is tapasztalja, azonnal forduljon orvoshoz!

Hivatkozások:

[1] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11395839/

[2] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6175559/

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# IBS # hasmenés # székrekedés # hasi fájdalom # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés