Ezeket látta már?

Görcsös hasfájás, hányingert érez? Ilyen tünetekkel jelezhet a lépinfarktus

Betegségek
2025. február 28. 13:54
lépinfarktus fájdalom jele oka léprepedés

Melyek a lép leggyakoribb betegségei és vajon tényleg igaz az, hogy ha kiveszik, semmi bajunk nem lesz?

Minden olyan esetben, amikor felmerül a lép környéki hasi ütés/sérülés valószínűsége, szükséges egy alapos vizsgálat során kizárni a lép sérülésének lehetőségét, így előzve meg a későbbi, akár katasztrófához vezető vérzést. A vizsgálóeljárások közül ilyenkor a részletes kórelőzmény megismerésén, és a fizikális vizsgálaton túl segítséget jelentenek a képalkotó vizsgálatok, az UH vagy a CT.

A lép felépítése

A lép a gyomor, a bal vese és a rekeszizom között, a bal bordaív alatt elhelyezkedő hosszúkás szerv. Simaizomban gazdag, kötőszövetes tok veszi körül, amelyből úgynevezett gerendák futnak a belső, szivacsos állományba. Ez utóbbi két részből áll; a vörös pulpa üregeiben történik a vörös vértestek lebontása, míg a fehér pulpa nyiroktüszőket tartalmaz.

Amikor a lép okozza a fájdalmat

Bizonyára mindenki érezte már, hogy kimerítő mozgás során szúrni kezdett az oldala. Ha a fájdalom a bal bordaív alatt jelentkezik, akkor feltehetően a lép, esetleg a rekeszizom görcse okozza. Ilyenkor a következőt érdemes tenni. Álljon terpeszbe, emelje fel a karjait, majd mélyen szívja be a levegőt. Lassan fújja ki, miközben behajlítja a törzsét. Ismételje a gyakorlatsort, amíg meg nem szűnik a fájdalom.

Vérellátása igen gazdag; a vért a lépartéria szállítja a szervbe, míg onnan a lépvénán át távozik, miközben egyfajta szűrési, tisztítási folyamaton esett át.

A lép funkciója igen sokrétű

  • az elöregedett, vagy hibás vörösvérsejtek lebontása
  • vérraktár
  • részt vesz az immunrendszer működésében, szervezetünk legnagyobb nyirokszerve
  • bizonyos anyagokat raktározhat, ha azok mennyisége valami okból felszaporodik a szervezetben

A lép leggyakoribb megbetegedései és sérülései

Szerencsére nem gyakoriak a lépet érintő betegségek, azonban általában sürgős orvosi beavatkozást igényelnek. Sérülések, balesetek, verekedések alkalmával a lépet ért trauma szintén súlyos következményekkel járhat.

Léprepedés (lépruptúra)

  1. 1 Trauma hatására a lép tokja átszakadhat. Ez igen nagy vérveszteséget okoz. Bekövetkezhet a sérülést követően azonnal (egyszakaszos lépruptúra). Ha viszont az ütés pillanatában a szerv csak kisebb mértékben sérül, a belső állományban fellépő vérzés okozza órák, vagy akár hetek múlva a tok repedését.
  2. 2 A megrepedt lépből kiömlő vér a hasüregbe kerül. A beteg állapota hirtelen romlik ilyenkor; ájulás, szapora szívverés, vérnyomásesés, sápadtság, verejtékezés, erős hasi fájdalom, hányás léphet fel, a hasizmok reflexesen összehúzódnak, a has keménnyé válik.
  3. 3 Ezért fontos minden, a hasat ért trauma esetén az alapos fizikális vizsgálat. Az anamnézis, a klinikai tünetek, és laborparaméterek alapján felmerült gyanút képalkotó eljárások segítségével lehet igazolni.
  4. 4 Kezelése enyhébb esetben a repedés sebészi "befoltozásával" történik. Súlyos, uralhatatlan vérzés esetén viszont a szerv eltávolítása (splenectomia) válik szükségessé. Ez további, maradandó egészségkárosodást nem okoz. A műtét után egy ideig fokozott lehet a fertőzésekre való hajlam, amely idővel csökken, ahogy más nyirokszervek átveszik a lép feladatát. Ilyenkor szükséges beadatni a pneumococcus elleni védőoltást, esetleg megelőző jelleggel antibiotikumot szedni.

Mi a lépinfarktus?

A lépinfarktus a lép szövetének elhalását jelenti, amely a szerv vérellátásának zavara következtében alakul ki. A lép működése szempontjából létfontosságú a megfelelő vérellátás, mivel ez biztosítja a szövetek oxigén- és tápanyagellátását.

A szervet ellátó verőér (lépartéria) részleges, vagy teljes elzáródása, melyet egy - a lépartériából származó (trombózis), vagy más szervből (embólia) érkező - vérrög okoz. Hátterében általában trombózisképződésre hajlamosító vérképzőszervi betegségek (leukémia, limfóma), esetleg a lépartéria műtéti sérülése, gyulladásos betegsége állhat.

Éles fájdalommal, lázzal, hányingerrel, hányással jár. A vérellátás akadályozottsága miatt ilyenkor a szerv egy része elhalhat. Ennek kimutatása - a kórelőzmény ismeretében - képalkotó (CT, ultrahang, MR) eljárásokkal igazolhatja a lépinfarktust. Kezelése az alapbetegség, a kiváltó ok megfelelő ellátását jelenti. Súlyos, kiterjedt lépelhalás esetén szükséges lehet a szerv eltávolítása.

Lépvéna elzáródása (izolált lépvénatrombózis)

Az előbbihez hasonlóan itt is vérrög okoz érelzáródást, azonban a lépvéna érintett. Okozhatja vénagyulladás, fertőzés, vagy trauma, de kiválthatja idült hasnyálmirigy-gyulladás akut fellángolása és hasnyálmirigy daganat is, mivel a lépvéna a hasnyálmirigy mellett fut. Valamint a fent említett trombózisképződésre hajlamosító vérképzőszervi betegségek következtében is kialakulhat.

A vér nem tud kiáramlani a szervből, így az megnagyobbodik, ami általában nagy fájdalommal jár. Az orvosi vizsgálat során tapinthatóvá válik, a diagnózist képalkotó eljárások alkalmazása erősítheti meg.

A lépeltávolítást indokló állapotok

Leggyakrabban balesetek okozta súlyos hasi sérülések (léprepedés vagy szakadás) miatt válik szükségessé a lép műtéti eltávolítása, ugyanis ennek a szervnek a roncsolódása súlyos belső vérzéssel, ennek következtében akár végzetes hasüregi fertőzéssel járhat (az egészséges ember lépében a szervezetben található teljes vérmennyiség mintegy 10-15 perc alatt megfordul).

A baleseteken túl részleges, vagy teljes lépeltávolítást tehet szükségessé néhány – jó- vagy rosszindulatú – daganatos megbetegedés, ciszta, esetleg a szerv gennyes, gyógyszeres kezelésre nem reagáló fertőzése, illetve bármi oknál fogva a lép extrém mértékű megnagyobbodása.

Összegezve

  • A lép sérülése esetén alapos vizsgálatra van szükség, hogy kizárjuk a vérzést.
  • A lép betegségei közé tartozik a lépinfarktus és a lépvénás trombózis, amelyek gyakran sürgős orvosi beavatkozást igényelnek.
  • A lép vérellátása igen gazdag, és súlyos következményekkel járhat, ha szerv része elhal vagy eltömődik.
  • Leggyakrabban balesetek okozta súlyos hasi sérülések miatt szükséges a lép műtéti eltávolítása, de indokolt lehet a szerv megnagyobbodása vagy daganatos megbetegedése esetén is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Szúr, hasogat, fáj bal oldalon a hasa? Ciszta, tályog, léprepedés is okozhatja
Ez a cikk is érdekelheti

Szúr, hasogat, fáj bal oldalon a hasa? Ciszta, tályog, léprepedés is okozhatja

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# lép # lépmegnagyobbodás # léprepedés # lépinfarktus # fájdalom # hányinger # láz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés