Hányást, hasmenést okozó vírus - a gyógyszerész szerint ezt lehet tenni ellene
Vajon más a mostani vírus, mint a régebbiek?
Ha nem lenne elég az influenza és a Covid-19, velünk van a gasztroenteritiszt okozó norovírus is. Hangsúlyozandó, hogy nem egy életveszélyes fertőzést okozó vírussal állunk szemben, amennyiben a megfelelő óvintézkedéseket megtesszük, vagyis kivédjük az esetleges kiszáradást, amely leginkább a csecsemőket, kisgyermekeket és időseket fenyegeti. Tény azonban, hogy mindezek ellenére rengeteg kellemetlenséget tud okozni a hányásos-hasmenéses megbetegedések leggyakoribb okozója, a norovírus.
Norovírus okozta hasmenés és hányás: 2025-ben más lenne, mint korábban?
Nem pandémia, nem életveszélyes fenyegetést jelentő kór, de egy olyan kellemetlen megbetegedés a norovírus-fertőzés, amelyet jobb megelőzni, mint kezelni.
A gasztroenteritis, vagyis a köznapi szóhasználatban hányásos-hasmenés állapotként emlegetett kórkép régóta létezik, és minden bizonnyal az elkövetkező generációk életét is meg fogja keseríteni. A kórokozó az esetek 60 %-ában norovírus. A szezonalitása ismert, a norovírus jellemzően a hideg évszakokban támad, tipikusan november és március között. Rémisztőnek hangozhat, de igaz, miszerint egyetlen beteg tucatnyi másik embert megfertőzhet.
Életkortól, nemtől függően bárki, bármikor megfertőződhet. A beteg hányadéka, széklete, illetve a köhögéssel, tüsszentéssel levegőbe került folyadékcseppek is koncentráltan tartalmazzák a norovírusokat. Azaz, a norovírusok előfordulhatnak a kilincseken, klaviatúrákon, közlekedési eszközök kapaszkodóján, illetve a lepedőn, ruházaton, élelmiszereken egyaránt. A fertőzés tipikusan feko-orális úton terjed, vagyis a szennyezett kezek közvetítésével jut a szájba. Elég lehet az a megfertőződéshez, ha valaki kézmosás nélkül uzsonnázik!
A fertőzés jelentette rizikó azoknál a legnagyobb, akik immunrendszere valamilyen okból gyenge,- ez utóbbi leginkább a csecsemőkre, kisgyermekekre, az idősekre és a betegségek miatt károsodott immunrendszerű egyénekre (pl. AIDS-betegek) jellemző. Akik valamilyen egyéb fertőzésen estek át és viszonylag gyenge immunrendszerrel abból lábadoznak, azoknál is fokozott a megfertőződés esélye.
1-2 nap alatt megjelennek, 1-3 napon belül enyhülnek a tünetek
A norovírus fertőzés gyorsan terjed, aki norovírusos beteggel találkozik, netán annak nyálával, székletével érintkezik, 1-2 napon belül tipikus tüneteket produkálhat. Hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom egyaránt jellemzők. Emellett láz, fejfájás és a test bármely pontjában érzett gyengeség, fájdalom előfordulhat.
A norovírus okozta fertőzés legnagyobb veszélye a kiszáradás, amely a hányás és hasmenés következtében rövid időn belül előállhat, ha nem kap kellő figyelmet a folyadékpótlás. A rizikó különösen nagy a csecsemőknél, az 5 évesnél fiatalabb gyermekeknél és az idős korúaknál.
Gondolni kell a kiszáradás veszélyére, és azonnal orvoshoz kell fordulni, ha a vizelet színe sötétebb sárgává válik, a mennyisége lecsökken, szédülés lép fel, szájszárazság tapasztalható, a nyálkahártyák szárazok vagy a gyerek „könny nélkül sír”.
Ne felejtse, hogy a norovírus-fertőzésen átesett betegek az állapotjavulásukat követő akár két héten át is terjeszthetik a vírusokat, például széklettel, nyállal.
Százszázalékosan biztos megelőzési módszer nem létezik, de az alapvető higiéniai szabályok, kiemelten a megfelelő kézmosási technika követése segíthet a megfertőződés rizikójának a csökkentésében.
Mit lehet tenni a norovírus-fertőzés megelőzéséért, a továbbterjedésének megakadályozásáért?
A norovírusok rendkívül fertőzőképesek, azok akár fél napon át is életben maradhatnak a különböző felületeken, túlélik a 60 °C-ot is, és dacolnak több fertőtlenítőszer hatásával.
- Amennyiben hasmenéses, hányásos tüneteket tapasztal, maradjon otthon! A tünetek megszűnése után még két napig indokolt otthon tartózkodni!
- Ügyeljen a mellékhelyiségek megfelelő fertőtlenítő takarítására!
- Rendszeresen mosson kezet, lehetőleg etanolos kézfertőtlenítőt alkalmazva!
- A fertőzött beteg ruháit, textileszközeit magas hőmérsékleten (90 °C) mossa ki!
- Kerülje a tenger gyümölcseinek nyersen vagy nem megfelelően átfőtt/átsütött formában való fogyasztását!
- Zöldséget, gyümölcsöt csak alapos mosás és tisztítás után fogyasszon!
Milyen patikaszerekkel segíthető a gyógyulás?
- A legfontosabb teendő az elveszített folyadék és sók pótlása – optimális esetben a patikákban kapható orális rehidráló oldattal (ORS). Amennyiben szájon át nem oldható meg a folyadékpótlás, infúziós úton való pótlásra van szükség, kórházi körülmények között.
- Antibiotikum alkalmazása NEM megoldás, leginkább azért, mert a problémát vírusfertőzés váltotta ki, nem pedig baktérium.
- A norovírus-okozta fertőzés hosszú időre felboríthatja a bélflóra egyensúlyát, tartósan fennálló hasmenést, puffadást és egyéb tüneteket okozva. A pro- és prebiotikumot tartalmazó készítmények szedése kedvező hatású lehet, elősegítheti a gyógyulási folyamatot. Ezek szedését célszerű minél hamarabb elkezdeni.
Forrás
(1) https://www.cdc.gov/norovirus/about/index.html
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi jó hányás ellen? Ez a 6 dolog segíthet csillapítani a panaszt