Ezeket látta már?

GIANOTTI-CROSTI SZINDRÓMA L44.4 ICD-11: EA12 (GCS, GYERMEKKORI PAPULÁRIS ACRODERMATITIS, PAC)

Gianotti-Crosti szindróma: ez az oka, tünete és kezelése

Betegségek
2021. november 15. 14:04
Módosítva: 2025. április 13. 10:24
Gianotti-Crosti szindróma, GCS, oka, tünetei, kezelése, fertőzős betegség, kiütés, nyirokcsomó, bőrbetegség

A Gianotti-Crosti szindróma egy ritka gyermekkori tünetegyüttes, melyre a bőrön kialakuló, számtalan apró, piros folt a jellemző. Kiváltó oka általában valamilyen vírusfertőzésre adott reakció. Kezelés nélkül is nyom nélkül elmúlik.

A Gianotti-Crosti szindróma oka, kialakulása

A Gianotti-Crosti szindróma egy viszonylag gyakori tünetegyüttes, melyet a nagy kiterjedésű, testszerte megjelenő kiütések jellemeznek. Kiváltó oka az immunrendszer felfokozott reakciója valamilyen, a bőrt közvetlenül nem érintő fertőzésre. A leggyakrabban vírusfertőzésre vezethető vissza, de bakteriális eredetű betegségek után is jelentkezhet, ritkán pedig védőoltás beadását követően alakul ki. A tünetegyüttes kialakulásának pontos mechanizmusa még nem ismert.

A vírusfertőzések közül a leggyakrabban a hepatitis B és az Epstein-Barr vírus, ritkábban többek között a citomegalovírus, az uszodaszemölcsöt okozó molloscum contagiosum poxvírus, a coaxsackievírus, a parvovírus, a rubellavírus, a rotavírus és a HIV okozhat GCS-t. A bakteriális kórokozók közül a Mycoplasma pneumoniae, a Borellia burgdorferi, a Bartonella henselae és a Streptococcus A állhat összefüggésben a tünetegyüttessel.

A Gianotti-Crosti szindrómát több vírus is okozhatja (EBV, CMV, Coxackie), de leírták védőoltások (Di-Per-Te, Mumpsz-Morbilli-Rubeola) beadása után is.

A Gianotti-Crosti szindrómát több vírus is okozhatja (EBV, CMV, Coxackie), de leírták védőoltások (Di-Per-Te, Mumpsz-Morbilli-Rubeola) beadása után is.

Forrás: Shutterstork.com


Epidemiológia

Az érintettek szinte kivétel nélkül gyerekek. 3 hónapos és 12 éves kor között bárkinél jelentkezhet, de a leggyakrabban az 1-6 év közötti korosztálynál állapítják meg. A betegek 90 százaléka 4 éven aluli. Mindkét nem azonos mértékben lehet érintett. A legtöbbször tavasszal és kora nyáron diagnosztizálják.

A felnőttkori Gianotti-Crosti szindróma ritka, és szinte mindig csak nőknél alakul ki.

Kiket érinthet a Gianotti-Crosti szindróma?

Az atópiás dermatitisszel, ekcémával küzdők gyermekeknél gyakoribb lehet a GCS. Családi halmozódást nem figyeltek meg.

A Gianotti-Crosti szindróma jellemzően kisgyermekek (1-6 évesek) betegsége. Az általános tünetek viszonylag enyhék: láz, nyirokcsomó-duzzanat, máj- és lépmegnagyobbodás.

A Gianotti-Crosti szindróma jellemzően kisgyermekek (1-6 évesek) betegsége. Az általános tünetek viszonylag enyhék: láz, nyirokcsomó-duzzanat, máj- és lépmegnagyobbodás.

Forrás: medjhmiedu


A Gianotti-Crosti szindróma tünetei

A GCS hirtelen jelentkező, 1-10 mm nagyságú kiütésekkel, papulákkal jár együtt. A kiütések jellemzői:

  • az arcon, a fenéktájékon, illetve a végtagízületek külső felületén (térd, könyök, felkar külső része) alakulnak ki
  • szimmetrikusan helyezkednek el
  • színük a halvány rózsaszíntől a barnáspirosig vagy a liláig terjedhet, felületük matt
  • kiemelkednek a bőrből
  • alakjuk kúpos is lehet, de előfordulhat, hogy lapos a tetejük
  • gyakran „összefolynak”, egy-egy nagyobb bőrelváltozást, plakkot okozva
  • viszketés előfordulhat, de nem elviselhetetlenül erős mértékben
  • a tenyerek, talpak, illetve a nyálkahártyával borított részek érintettsége nem jellemző
  • a betegség ideje alatt folyamatosan jelenhetnek meg újabb kiütések

A Gianotti-Crosti szindrómával diagnosztizált gyerek általában nem elesett, nem tűnik betegnek. Előfordulhat azonban torokfájás, hőemelkedés, étvágytalanság, felső légúti tünetek vagy nyirokcsomó-duzzanat, elsősorban a bőrtüneteket megelőző napokban.

A GCS mellett jelentkező más tünetek, például a máj- vagy lépmegnagyobbodás közvetlenül nem a Gianotti-Crosti szindrómához köthetőek, hanem az azzal összefüggő, azt kiváltó vírusfertőzéshez.

A Gianotti-Crosti szindróma diagnosztizálása

A GCS diagnosztizálásához általában elegendőek a klinikai tünetek, vérvizsgálatra vagy képalkotó eszközök alkalmazására nincs szükség. Ha mégis laboratóriumi vizsgálatra kerül sor, az egyrészt a kiváltó vírusfertőzés azonosítására, másrészt más, hasonló tüneteket okozó betegségek azonosítására irányulhat.

A tünetegyüttes diagnosztizálása előtt ki kell zárni más, hasonló tünetekkel járó betegségeket, így a fertőző bőrbetegségeket vagy az allergiás reakciókat. A Gianotti-Crosti szindróma szinte soha nem érinti a törzs egészét, a kiütések pedig nem hámlanak, ezen jellemzők megléte kizárja a GCS-t.

A GCS-bőrtünetek az arcon, a végtagokon szimmetrikusan, a feszítő felszíneken, a hajlítófelszíneket szabadon hagyva, nem viszkető, halvány vagy sötétvörös, esetleg bevérzett jellegű kiütésekként jelennek meg.

A GCS-bőrtünetek az arcon, a végtagokon szimmetrikusan, a feszítő felszíneken, a hajlítófelszíneket szabadon hagyva, nem viszkető, halvány vagy sötétvörös, esetleg bevérzett jellegű kiütésekként jelennek meg.

Forrás: Shutterstork.com


A Gianotti-Crosti szindróma lefolyása és kimenetele

A kiütések hirtelen jelennek meg, fertőző betegséget vagy védőoltás megkapását követően. A bőrkiütések a betegség teljes időtartama alatt folyamatosan jelenhetnek meg, és 10-60 nap alatt fokozatosan halványulnak el (ez általában hosszabb, mint más, fertőző betegségekkel összefüggő bőrtünetek gyógyulási ideje). A kiütések után nem marad heg, de ideiglenes hyper- vagy hypopigmentáció előfordulhat, vagyis a kiütések helye sötétebb vagy világosabb árnyalatú lehet, mint a bőr többi része. A kiütések egyik kísérő tünete, a nyirokcsomó-duzzanat is több hónapig megmaradhat.

A Gianotti-Crosti szindróma során kialakuló bőrtünetek nem fertőznek, az érintett gyerek általában közösségbe mehet (a kiváltó vírusfertőzés a kiütések megjelenése előtt zajlik le).

A Gianotti-Crosti szindróma visszatérése, kiújulása nem jellemző.

A Gianotti-Crosti szindróma lehetséges szövődményei, komplikációi

A GCS önmagában hosszú távú komplikációkat nem okoz, szinte az egyetlen szövődménynek a kiütések okozta viszketés tekinthető, de ez sem jelentkezik mindenkinél, és általában nem is elviselhetetlen mértékű.

A Gianotti-Crosti szindróma kezelése

A tünetegyüttes önmagától, spontán gyógyul. A GCS az esetek legnagyobb részében nem igényel semmilyen kezelést. A nagyon súlyos esetekben a helyileg alkalmazandó szteroidos krémek gyorsíthatják a gyógyulást, ám ezek alkalmazását érdemes alaposan megfontolni. Erős viszketés esetén antihisztaminokat vagy viszketést csökkentő krémeket, ecsetelőket javasolhat az orvos.

A Gianotti-Crosti-szindróma története

A Gianotti-Crosti-szindrómát 1955-ben írták le, mint egy hirtelen fellépő dermatitist, amelyben többszörös erythemás, nem viszkető papulák jelennek meg a gyermekek végtagjain, arcán és nyakán, korlátozott ideig. Ezt az állapotot, amelyet később gyermekkori papuláris akrodermatitisnek neveztek, néhány évvel később a hepatitis B felszíni antigénjéhez (HBsAg) kapcsolták.

Gianotti és Crosti már 1964-ben arról számoltak be, hogy néha csecsemőkorban más papuláris vagy papulovezikuláris akrális, polimorf, gyakran viszkető, HBsAg-negatív kitöréseket lehetett látni, amelyek többféle etiológiájúak lehetnek, és így klinikailag különböznek a gyermekkori papuláris acrodermatitistől.

A „papulovezikuláris akrális szindróma” néven ismert kitörés lézióit 3 típusba sorolták:

A típus – szimmetrikus, kicsi, kerek, rózsaszínű, nem egyesülő elváltozások;

B típus – gyakran összenőtt elváltozások, amelyek nagy ödémás és viszkető elváltozásokat képeznek a végtagokon; és

C típus – szimmetrikus, erythemás, gyakran purpuros és kiemelkedő elváltozások, általában nem viszketőek, és általában 2 hónapig vagy tovább tartanak.

Az ilyen típusú elváltozások diagnosztizálása és kezelése mindenképpen szakorvos feladata.

Az ilyen típusú elváltozások diagnosztizálása és kezelése mindenképpen szakorvos feladata.

Forrás: dermatologycdliborg


Az 1970-es években egyes szerzők a hepatitis B-vel kapcsolatos eseteket a „Gianotti-betegség” kategóriába sorolták, többszörös erythemás, monomorf és disszeminált papulákkal; A normál májfunkciójú eseteket a „Gianotti-szindróma” kategóriába soroltuk, és ettől eltérően a polimorf elváltozások (erythemás vagy vérzéses papulák, hólyagok és molluscum contagiosum-szerű elváltozások) egyenetlenül oszlottak el. Utólag, Caputo et al. vizsgálatot végzett annak ellenőrzésére, hogy ezek a változatok klinikailag megkülönböztethetők-e a bőrgyógyászok által, és arra a következtetésre jutott, hogy ez a megkülönböztetés nem lehetséges. Felvetette azt a hipotézist, hogy a papuláris vagy papulovesikuláris variánsokat más tényezők is befolyásolták, mint például az életkor, az egészségi állapot és a vakcinázási állapot, és mindkét változatra a „Gianotti-Crosti-szindróma” kifejezést javasolta, amely a mai napig használatos.

Gyakori kérdések a Gianotti-Crost szindrómáról

Fertőznek-e a Gianotti-Crosti szindrómával összefüggő bőrkiütések?

A GCS önmagában nem fertőz, fertőző betegségek után jelenhetnek meg a kiütések. Ha más, hasonló tünetekkel járó betegség lehetőségét kizárták, az érintett gyerek közösségbe mehet és a megszokott tevékenységeit is folytathatja.

Kialakulhat-e a Gianotti-Crosti szindróma felnőtteknél is?

A tünetegyüttes felnőtteknél rendkívül ritka, alig néhány esetet írtak le. Szinte mindig csak felnőtt nőknél alakul ki.

Milyen védőoltás beadatását követően jelenhetnek meg a kiütések?

A szakirodalmi adatok szerint Gianotti-Crosti szindróma alakulhat ki gyermekbénulás-, influenza-, torokgyík-, szamárköhögés-, kanyaró- és Hepatitis-A, illetve Hepatitis-B elleni védőoltásokat követően. A jelenség azonban ritka, és nem függ össze sem a védőoltások hatékonyságával, sem pedig azok biztonságosságával.

Felhasznált források:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# Gianotti-Crosti szindróma # GCS # fertőző betegség # kiütés # nyirokcsomó # bőrbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés