10 gyakori ok, ami miatt szinte egész nap fáradtnak és álmosnak érzi magát
Ha gyakran előfordul, hogy annyira álmos, hogy a napi teendőit alig tudja elvégezni, érdemes utánajárnia az okoknak!
A fáradtságnak számos oka lehet, nézzük, mikor jelezhet komolyabb problémát!
Mikor utalhat mögöttes problémára a tartós fáradtság?
A folyamatos fáradtság mögötti betegségekre akkor gyanakodhatunk, ha a tartós kimerültség nem magyarázható egyszerű életmódbeli tényezőkkel és nem javul pihenéssel vagy életmódbeli változtatásokkal. Lehetséges okok között szerepelhetnek pajzsmirigyproblémák, krónikus fáradtság szindróma, szívbetegségek, vérszegénység, cukorbetegség, lappangó fertőzések, valamint depresszió és más mentális egészségi problémák. Ilyen esetekben mindenképpen orvosi kivizsgálás szükséges.
Lássuk, mi minden állhat a folytonos fáradtság hátterében:
1. Depresszió és lehangoltság
A depresszió gyakran okoz fáradtságot. A szerotonin és más idegi átvivőanyagok egyensúlyának felborulása kimerültséget, apátiát és fejfájást eredményezhet.
2. Vérszegénység
A vashiány vagy a túl kevés vörösvérsejt azt jelenti, hogy a vér sokkal kevesebb oxigént szállít, ha pedig az agy és a többi szövet nem kap elegendő oxigént, fáradtságot érzel.
3. Rheumatoid arthritisz és más kötőszöveti (autoimmun) betegségek
Ilyen betegségek esetén a szervezet antitesteket termel az egészséges szövetek ellen, ami károsodáshoz vezet. Az immunrendszer támadása kimeríti a szervezet energiakészletét.
4. Pajzsmirigybetegségek
A pajzsmirigy választja ki azokat a hormonokat, amelyek az anyagcserét szabályozzák. Ha a pajzsmirigyhormon szintje alacsony, az anyagcsere lelassul. Fáradttá válsz, a bőröd és a hajad kiszárad, és hízni kezdhetsz. A nők közel 10 százaléka, és a férfiak valamivel alacsonyabb hányada szenvedhet pajzsmirigy rendellenességben.
5. Diabétesz és inzulinrezisztencia
Mivel diabétesz esetén a sejtek nem kapnak elég energiát, a cukorbetegséggel küzdők már a legkisebb megerőltetésre is kimerültséget érezhetnek.
6. Vérnyomásproblémák
A magas és az alacsony vérnyomás is okozhat kimerültséget. Némelyik vérnyomásgyógyszer mellékhatásaként is felléphet fáradtság.
7. Lázzal és fertőzéssel járó betegségek
A legtöbb fertőzés fáradtságot és gyengeséget okoz, különösen azok, amelyek lázzal is járnak. Ha a betegség létfontosságú szervet, például a tüdőt, a csontvelőt vagy a szívizmot érinti, a kimerültség még súlyosabb.
8. Alvási apnoé és egyéb fül-, orr-, gégészeti panaszok
A krónikus orrdugulás, az orrmelléküreg-gyulladás, a mandula-megnagyobbodás és az alvási apnoé akadályozza az alvást, és csökkentheti a szervezet oxigénellátását, ami idővel állandó álmosságot, kimerültséget és ingerlékenységet okozhat.
9. Szívbetegség
A kimerültség a szívelégtelenség, az aritmia, az érbetegségek és a szívroham első jele is lehet.
10. Lisztérzékenység
A lisztérzékenység olyan komplex felszívódási zavar, melyet a glutén intolerancia okoz. A B-vitaminok felszívódási zavara különösen is vérszegénységhez és kimerültséghez vezethet.
A kimerültség mellett jelentkező bizonyos tünetek súlyos betegségeket jelezhetnek.
Akkor érdemes riadót fújni, ha a következőket tapasztaljuk:
- Mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés, izomgyengeség és öngyilkossági gondolatok. Ezek szívrohamot, stroke-ot vagy közeledő öngyilkossági kísérletet jelezhetnek előre.
- A hirtelen, megmagyarázhatatlan fogyás daganatot, pajzsmirigy betegséget, cukorbetegséget vagy krónikus fertőzést jelezhet.
- A láz és az éjszakai verejtékezés súlyos fertőzésre, például tuberkulózisra, HIV-fertőzésre, máltai lázra (brucellózisra) vagy endokarditiszre utalhat.
- A sápadt, sárgás bőr illetve szem anémiát vagy hepatitiszt jelezhet.
- A túlzott vizelés cukorbetegségre, krónikus veseelégtelenségre vagy más rendellenességekre utalhat.
- Az olyan egyéb tünetek, mint például a kettős vagy homályos látás, a nyaki-, hónalji- és ágyéki nyirokcsomók duzzanata, súlyos és makacs gyomorfájdalom, arckiütés, bőr alatti vérzés, izomgyengeség és egyensúlyzavarok is orvosi vizsgálatot tesznek szükségessé.
Összegezve
- A fáradtságnak számos oka lehet, például a depresszió, vashiány, immunrendszer támadása vagy pajzsmirigyrendellenesség.
- A diabétesz, magas és alacsony vérnyomás, valamint különböző fertőzések is okozhatnak kimerültséget.
- Az alvászavarok, szívelégtelenség, lisztérzékenység és B-vitaminok felszívódási zavara is hozzájárulhatnak a kimerültséghez.
Ez a prediabétesz 7 figyelmeztető előjele: a homályos látás az egyik