Ezeket látta már?

Ez a betegség egy csendes gyilkos – akár minden 6. embernél is jelen lehet észrevétlenül

zsírmáj tünet piros tenyér jelez hasfájás

Nem, nem a rákról és nem is a szívbetegségről van szó.

Az orvosok egyre többször figyelmeztetnek egy keveset hangoztatott, ám növekvő problémára: a nem-alkoholos zsírmájra (NAFLD). A probléma világszerte egyre több embert érint, és már a "néma gyilkos" elnevezést is megkapta, mivel általában évekig tünetmentesen fejlődik, majd később igen súlyoz állapotokat generál.

Mi az a nem alkoholos zsírmáj?

A NAFLD (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease) magyarul nem-alkoholos zsírmáj betegséget jelent. Az állapot során a májban túlzott mennyiségű zsír halmozódik fel anélkül, hogy jelentősebb alkoholfogyasztás állna a háttérben.

A NAFLD az egyik leggyakoribb krónikus májbetegség világszerte, és számos tényező hozzájárulhat a kialakulásához, beleértve az elhízást, a cukorbetegséget, az inzulinrezisztenciát, a magas vérnyomást és a magas vérzsírszintet. Csendes gyilkosnak is nevezik, mivel korai stádiumban gyakran tünetmentes, de idővel súlyosabb állapotokat is generálhat, például fibrosist, majd cirrhosist.

A zsírmáj 4 stádiuma

  1. Egyszerű zsírmáj: a májban még csak kisebb mennyiségű zsír halmozódik fel.
  2. Májgyulladás: ebben a fázisban már gyulladás van a májban.
  3. Fibrózis: az állandó gyulladás következtében a máj körül és a közeli erekben hegszövet alakul ki, ám ennek ellenére a szerv továbbra is normálisan működik.
  4. Májzsugor vagy cirrózis: ez a veszélyes állapot több év alatt alakul ki, amikor a máj fokozatosan összezsugorodik és hegesedik. Ezek a változások jelentősen növelik a májelégtelenség és a májdaganat kialakulásának kockázatát.

A modern életmód átka

A nem-alkoholos zsírmáj kialakulását leggyakrabban a modern életmód és a rossz táplálkozási szokások okozzák: ilyen pl. a túlzott cukor- és kalóriabevitel, különösen a feldolgozott élelmiszerek és cukros italok fogyasztásával. Az, ahogyan a mindennapjaink során egyre inkább mozgásszegény életmódot folytatunk szintén hozzájárul a túlsúly és az elhízás kialakulásához, amelyek jelentős rizikófaktorok a nem alkoholos zsírmáj esetében. Továbbá bizonyos anyagcsere-betegségek, például a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia, valamint a magas vérnyomás is növelhetik az állapot kialakulásának esélyét.

A nem alkoholos zsírmáj jelei

A zsírmájbetegség igen alattomos, hiszen hosszú ideig nem mutatkoznak tünetek, és amikor megjelennek, gyakran nem specifikusak, ám az arcon észrevehetők:

A problémák általában akkor kezdődnek, amikor a máj olyan súlyos állapotba kerül, hogy már nem képes megfelelően működni. Sajnos az ilyen tünetek megjelenése általában azt jelenti, hogy a betegség már előrehaladott stádiumba jutott, és a szerv működése jelentősen csökkent.

A NAFLD általános tünetei

  • fáradtság és gyengeség
  • kellemetlen érzés az alhas jobb oldalán
  • puffadás
  • megnagyobbodott máj
  • megnagyobbodott lép
  • lipidszint zavarai

A NAFLD diagnosztizálásának kulcsfontosságú eleme a lipidszint korai vizsgálata és a különböző képalkotó eljárások, például hasi ultrahang.

Így lehet megtudni, hogy kiket érint a nem-alkoholos zsírmáj

Mivel a nem-alkoholos zsírmáj gyakran tünetszegény, így sokszor csak véletlenül, más vizsgálatok során derül rá fény. A pontos diagnózishoz több lépés szükséges, mivel önmagában a tünetek alapján nem állapítható meg biztosan a betegség.

Az állapot gyanúja esetén a laborvizsgálatok fontos szerepet játszanak a betegség felismerésében. A májenzimek, például az ALT és az AST enyhe vagy mérsékelt emelkedése májkárosodásra utalhat. Emellett szerológiai vizsgálatokra is szükség van annak érdekében, hogy kizárhatóak legyenek más, a májat érintő betegségek, például a hepatitis B vagy C fertőzések.

A laboreredményeket követően képalkotó vizsgálatokkal lehet pontosabb képet kapni a máj állapotáról. A hasi ultrahang a leggyakoribb első vizsgálat, amellyel jól kimutatható a máj elzsírosodása. Ennél részletesebb információt nyújthat az ún. FibroScan, amely egy speciális ultrahangos eljárás a májszövet rugalmasságának mérésére, így a májfibrózis – vagyis a máj hegesedésének – mértékét is képes megállapítani. Bizonyos esetekben, különösen ha a diagnózis nem egyértelmű vagy részletesebb elemzésre van szükség, CT- vagy MRI-vizsgálat is elvégezhető, amelyek pontosabb, de költségesebb eljárások.

Amennyiben a nem-alkoholos zsírmáj súlyosabb formája, például gyulladással járó NASH (nonalcoholic steatohepatitis) vagy előrehaladott májfibrózis gyanúja merül fel, és az addigi vizsgálatok nem adnak egyértelmű eredményt, akkor szóba jöhet a májbiopszia. Ez a legmegbízhatóbb módszer a májszövet állapotának megítélésére, de invazív jellege miatt csak indokolt esetben alkalmazzák.

Életmódváltás az alapja a kezelésének

A nem-alkoholos zsírmáj kezelésének kulcsát elsősorban az életmódbeli változtatások jelentik, amelyek magukban foglalják az egészséges táplálkozást és a rendszeres testmozgást. Bár specifikus készítmény egyelőre nincs a problémára, ám bizonyos gyógyszerek alkalmazása indokolt lehet, mivel segíthetnek az inzulinrezisztencia és a lipidszintek optimalizálásában, valamint csökkenthetik a máj gyulladását és a hegszövet kialakulását. Súlyos esetekben májátültetésre lehet szükség.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

5 jellegtelennek tűnő panasz, ami korai zsírmájat jelez

5 jellegtelennek tűnő panasz, ami korai zsírmájat jelez

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

zsírmáj

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához