9 testi tünet, melyek depressziót jelezhetnek
A depresszió nem csupán pszichés tünetekben nyilvánul meg.
A depresszió nem csak érzelmi tüneteket okoz, hanem gyakran fizikai jeleket is mutat, amelyeket sokan figyelmen kívül hagynak. Bár általában mentális zavarként ismerik, a kutatások kimutatták, hogy a depresszió fizikai manifesztációkkal is járhat. Hogy melyek ezek?
Nem csak múló rosszkedv
A depresszió egy komoly és tartós mentális betegség, amely mély szomorúsággal, reménytelenséggel, az élet iránti érdeklődés elvesztésével és gyakran fizikai tünetekkel jár. A depresszió úgy tekinthető, mint egy biológiai, pszichológiai és társadalmi tényezők komplex összefüggéseiből eredő betegség. Genetikai hajlam, agyi kémiai egyensúlytalanságok és környezeti hatások egyaránt hozzájárulhatnak annak kialakulásához.
Ez nem csak átmeneti rossz hangulat, hanem hosszabb időszakon át fennálló érzelmi állapot, amely jelentősen befolyásolja az illető életminőségét, és komoly kezelést igényel.
Állandó fáradtság és kimerültség
A depresszió egyik legjellemzőbb jele a mindennapi energiák hiánya, mely kimerültségben és állandó fáradtságban nyilvánul meg. Ez az állapot gyakran összefügg az általános apátiával, koncentrációs nehézségekkel, ingerlékenységgel. Fontos tudni, hogy a fizikai fáradtságot vírusok vagy fertőzések is okozhatják, ezért nem mindig könnyű megállapítani, hogy depresszió áll a háttérben. Ahhoz, hogy biztosak legyünk a diagnózisban, érdemes figyelni az érzelmi tünetek, mint például a szomorúság, az örömérzet hiánya (anhedónia), vagy a reménytelenség megjelenésére, mivel ezek a depresszió jelei lehetnek.
Csökkent fájdalomtűrés
Egy 2015-ös kutatás eredményei szerint azok az egyének, akik depressziósak, általában alacsonyabb fájdalomküszöbbel rendelkeznek. Továbbá egy 2010-es tanulmány kimutatta, hogy depresszióban szenvedő személyek érzékenyebben reagálnak a fájdalomra, mint azok, akiknél nem mutatkoznak ilyen tünetek. Sőt, az antidepresszánsok nemcsak a hangulati zavarokat enyhítik, hanem a fájdalomérzetet is mérsékelhetik, ezáltal javítva a betegek életminőségét.
Hátfájás
Bár a hátfájás gyakran az életmódbeli tényezők vagy sérülések eredménye, a depresszió egyik fizikai megnyilvánulásaként is jelentkezhet. Az érzelmi állapot és a testi fájdalom között már elfogadott kapcsolat létezik, azonban további kutatások szükségesek annak feltárására, hogy pontosan milyen módon kapcsolódnak egymáshoz a depressziós tünetek és a gyulladásos folyamatok a szervezetben - írja a MedPark Hospital.
Fejfájás
A fejfájás szinte mindenkinek ismerős tünet, ám sokan nem tulajdonítanak neki különösebb jelentőséget. Pedig, a depresszióval összefüggésben gyakran előforduló fejfájás jellemzően tompa, enyhe vagy közepes intenzitású, és a homlok környékén jelentkezik. Bár az egyszeri fejfájás sokszor ártalmatlannak tűnik, ha krónikussá válik, az a depressziós zavar – például major depresszió – jele lehet.
Látásváltozások
Számos tanulmány arra utal, hogy a depresszió változásokat okozhat abban, ahogyan az egyének érzékelik a környezetüket. Egy 2021-es, 140 résztvevővel végzett tanulmány kimutatta, hogy a depresszióban szenvedő egyéneknél csökkent a kontrasztcsökkentés (az előtérben lévő tárgyak élességének csökkenése egy olyan háttérrel szemben, amelynek tompábbnak kellene lennie). A kutatók szerint ez a változás valószínűleg nem a látás megváltozásának, hanem inkább az agy vizuális információfeldolgozási mintázatainak köszönhető, ami elhalványult érzékelést eredményez.
Hasi diszkomfort
A hasi diszkomfort, beleértve a hányingert, görcsöket vagy puffadást, a depresszió egyértelmű jele. A Harvard Orvosi Egyetem kutatása azt mutatja, hogy a depresszió a bélgyulladás oka és mellékhatása is. A bélrendszer, amelyet gyakran "második agynak" neveznek, ok-okozati hatással van a mentális egészségre. A bélbaktériumok egyensúlyhiánya hozzájárulhat a depresszió tüneteihez, és a kiegyensúlyozott étrend, beleértve a probiotikumokban gazdag ételeket, pozitívan befolyásolhatja a hangulatot. A megerősítéshez azonban további kutatásokra van szükség.
Emésztőrendszeri tünetek
Emésztőrendszeri tünetek, mint például a székrekedés és a hasmenés, érzelmi stresszből, például szorongásból, szomorúságból vagy tolakodó gondolatokból eredhetnek. A depresszió és az emésztési tünetek közötti kétirányú kapcsolat azt jelzi, hogy a depresszióval diagnosztizált egyének nagyobb valószínűséggel tapasztalnak emésztési problémákat, és fordítva. Bár léteznek bizonyos összefüggések, egyértelmű ok-okozati összefüggés továbbra sem állapítható meg.
Az étvágy és a testsúly változása
A depresszióban szenvedők étvágytalanságot tapasztalhatnak, vagy éppen ellenkezőleg, bizonyos típusú ételek után sóvároghatnak, ami súlyingadozáshoz vezethet. Egyesek hajlamosak lehetnek több szénhidrát fogyasztására, ami súlygyarapodáshoz vezethet.
Látásváltozások
Számos tanulmány arra utal, hogy a depresszió változásokat okozhat abban, ahogyan az benne szenvedők érzékelik a környezetüket. Egy 2021-es, 140 résztvevővel végzett tanulmány kimutatta, hogy a depresszióban szenvedő egyéneknél csökkent a kontrasztcsökkentés (az előtérben lévő tárgyak élességének csökkenése egy olyan háttérrel szemben, amelynek tompábbnak kellene lennie). A kutatók szerint ez a változás valószínűleg nem a látás megváltozásának, hanem inkább az agy vizuális információfeldolgozási mintázatainak köszönhető, ami elhalványult érzékelést eredményez.
Látható tehát, hogy a depresszió mind szomatikus, mind érzelmi tünetek formájában jelentkezik. Pszichiátriai vizsgálatot és lehetséges kezelést kell kérnie, beleértve a pszichoterápiát és a gyógyszeres kezelést is, ha a fent említett tüneteket tapasztalja, és gyanítja, hogy azok összefüggésben lehetnek a depresszióval.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!