Ezeket látta már?

Ha ilyen piros csík indul el a sebből a szív felé, azonnal keressen orvost!

Tünet
2025. március 02. 16:34
vérmérgezés szepszis tünete piros csík halad szív felé

Egy apró sérülés is végzetes következményekkel járhat, hiszen egy egy banális sebből is kialakulhat a vérmérgezés – legyen az egy rozsdás szeg okozta fertőzés vagy egy orvosi kezelés során a testbe juttott kórokozó.

Ha bőrünkön seb található és a gyógyulás helyett vörös csík jelenik meg körülötte, az sebfertőzést jelez. Ilyen esetben azonnali orvosi ellátás szükséges. A nyirokerek gyulladását jelző csík ugyanis a vérmérgezés előjele.

- Előbbi esetben a szeg okozta szúrt sebbe külső szennyeződés kerül, pl. föld, benne baktériumokkal, amelyek a bőr alatti szövetekben oszlásnak indulnak és elárasztják a szervezetet. Utóbbi esetben a bőrünkön, a hajlatokban, szőrös területeken élősködő, tüneteket nem okozó baktériumok juthatnak a kórházi kezelés során a szervezetbe, és így fertőződik meg a beteg. – ismertette dr. Juhász István a Bőrgyógyászati Klinika egyetemi tanára.

Már egy apró sérülés is végzetes következményekkel járhat, de hatványozottan veszélyeztetett ebből a szempontból a teste nagy felületén égett beteg, mert nem védi őt a bőrtakaró, így könnyen bejuthatnak szervezetébe a kórokozók.

A vérmérgezés (szepszis) az elgennyesedett sebből alakul ki

A szétáramló kórokozók súlyos tüneteket képesek okozni, úgy mint:

  • lázat, hidegrázást
  • vagy éppen túl alacsony: 35 Celsius-fok alatti testhőmérsékletet
  • légzészavart
  • vérnyomáscsökkenést
  • aluszékonyságot
  • rossz közérzetet

A vérmérgezés tünetei összességében elesettséghez vezetnek

A vérmérgezés következménye nem gyerekjáték: összeomlik a beteg keringése, zavar támad a szervek működésében, pl. a vesében, a szívben, májban és további szervekben. A bőr előbb meleg, rózsás, száraz, később hideg, sápadt, verejtékes lesz.

A vérmérgezés korai felismerése és kezelése rendkívül fontos, ellenkező esetben megállíthatatlan láncreakció indul el a szervezetben, mely halálhoz vezet.

A vérmérgezés folyamatában aerob és anaerob baktériumok vesznek részt

Az oxigén segítségével növekedőket aerob kórokozóknak nevezzük. Ezek a gyakrabban előforduló baktériumok, ilyen pl. a streptococcus. Ez a bőr felszínes rétegében orbáncot okoz, de szövődményes, mély elhalásokkal járó fertőzés okozója is lehet.

Ez a baktérium különösen veszélyes a legyengült immunrendszerű emberek számára, például a cukorbetegek vagy a daganatos betegek esetében, akik immunrendszerét gyengítő kezelés alatt állnak. A streptococcus baktérium egy speciális típusa, a széles körben ismert „húsevő” baktérium, a bőr alatti szövetek elhalását okozza, egészen az izmokig terjedve. Az életveszélyes betegség kezeléséhez gyors sebészi beavatkozás és a seb mielőbbi feltárása szükséges.

vérmérgezés, tünetei, csík, szepszis

Ha ilyen piros csíkot lát, azonnal hívjon orvost!

Forrás: Shutterstork.com


A vérmérgezés okozta merevgörcsökért anaerob kórokozók felelnek

Az anaerob, azaz oxigén nélkül szaporodó kórokozók merevgörcsöt (tetanusz) vagy üszkösödést (gáz gangréna) okozhatnak. Minden esetben ki kell tisztítani a sebet: ehhez bemetszik a bőrt, az életképtelen szöveteket eltávolítják, hogy ki tudják vezetni a gennyes sebváladékot a bőr felszínére.

Ebből a célból dréncsíkot (a váladékot elvezető szilikon cső) helyeznek a sebbe, lokális antibakteriális szert és párakötést helyeznek rá. A helyi kezelést szisztémásan adott antibiotikummal egészítik ki.

Vérmérgezés gyanúja esetén mihamarabb orvoshoz kell fordulni, mert a szövetekben robbanásszerűen terjedhetnek a baktériumok! A kezdeti tünetek (láz, gyors pulzus, levertség) figyelmeztető jelek lehetnek, ezért fontos az azonnali orvosi beavatkozás!

A szepszis halálozási aránya igen magas: minél később ismerik fel a vérmérgezést, annál nehezebb megállítani a halálhoz vezető folyamatokat.

Egy Magyarországon végzett, debreceni intézményeket is érintő korábbi felmérés szerint az intenzív osztályon kezelt súlyos szepszisben 100 betegből 64 hal meg. A legjobb gyógykezelés itt is a prevenció, vagyis a sebfertőzés korai felismerése.

Ha a szepszis súlyosbodik, ezek a tünetek jelentkezhetnek

  • zavartság
  • hányinger, hányás
  • nehézlégzés
  • a vérnyomás hirtelen csökkenése
  • álmosság
  • mellkasi fájdalom
  • a vizelet mennyiségének csökkenése

Ezek a vérmérgezés tünetei gyermekeknél

Gyermekek, illetve csecsemők esetében a folyamat gyorsabban alakul ki. Esetükben jellemző tünetek lehetnek:

  • szédülés
  • zihálás
  • elfehéredett, márványozott bőr
  • láz (38°C) vagy nagyon alacsony testhőmérséklet (36 °C)
  • folyamatos hányás
  • étvágytalanság
  • bágyadtság, aluszékonyság, kedvetlenség

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fent említett tünetek súlyos formáját vagy sokkos állapotra utaló bármilyen jelet észlel valakin, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt! Gyulladásos folyamat tüneteinek észlelésekor a háziorvos felkeresése szükséges.

Kisgyermekek esetében nemcsak súlyos tünetek megjelenésekor, hanem hirtelen jelentkező bágyadtság, aluszékonyság esetén is minél hamarabb gyermekorvoshoz kell fordulni, vagy fel kell keresni a területi gyermekorvosi ügyeletet!

A vérmérgezés lehetséges szövődményei

A fertőzés a vér útján eljuthat más szervekhez is, kialakítva az adott szerve jellemző gyulladásos megbetegedést:

Több szerv együttes érintettsége esetén többszervi vagy sokszervi elégtelenségről beszélünk. A szervezet védekezési mechanizmusai súlyosbíthatják a tüneteket, mivel a heves immunreakció a saját szerveket is károsíthatja, ami szeptikus sokk kialakulásához vezethet. A szeptikus sokk első fázisában (meleg, kompenzált szakasz) a szervezet még képes ellensúlyozni a romló szervfunkciókat. Azonban a második fázisban (hideg, dekompenzált szakasz) a keringés és a légzés már elégtelenné válik, és orvosi beavatkozás nélkül a beteg halálához vezethet.

Összegezve

  • Egy apró sérülés is vezethet vérmérgezéshez.
  • Vérmérgezés jelei: vörös csík a seb körül, súlyos tünetek, bőrreakciók.
  • A vérmérgezés halálhoz is vezethet.
  • Különösen veszélyes égett vagy nagy területen sérült bőr esetén.
  • Kezelése: seb tisztítása, antibiotikumok, sebészeti beavatkozás.
Ezeket a betegségeket jelezhetik az állandóak hideg ujjak
Ez a cikk is érdekelheti

Ezeket a betegségeket jelezhetik az állandóak hideg ujjak

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardiológiai Intézet Debrecen
# vérmérgezés # csík # tünetei # szepszis # sebfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés