Alzheimer-kór tünet nélkül – vajon mi történik ilyenkor?
Vajon miért vannak olyan Alzheimer-kóros emberek, akiknél nem jelentkeznek tünetek?
Az Acta Neuropathologica Communications folyóiratban megjelent új holland kutatás során az amszterdami Holland Brain Bank adományozott agyszövetmintái között olyan egyéneket találtak, akik az Alzheimer-kór jellegzetességeit mutatták, de tüneteket soha nem tapasztaltak.
A legutóbbi kutatás során Luuk de Vries, a Holland Idegtudományi Intézet munkatársa által vezetett csapat különleges anomáliákat fedezett fel az adatbázisban. Néhány személy agyában ugyan megtalálhatóak voltak az Alzheimer-kór jellemzői, de az orvosi feljegyzések alapján soha nem tapasztaltak kognitív hanyatlást.
- Még nem világos, hogy mi történik ezekben az emberekben molekuláris és sejtszinten – mondta de Vries. - Ezért olyan donorokat kerestünk, akiknek agyszöveti rendellenességeik voltak, de kognitív hanyatlás nélkül. Az összes donorból 12-t találtunk, ami elég ritka.
Ezek késleltetheti az Alzheimer-kór megjelenését
Számos életmódbeli tényező, mint például a dohányzás abbahagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése, a tápláló, megfelelő étrend és a rendszeres testmozgás, úgy tűnik, késleltetheti az Alzheimer-kór és a demencia egyéb formáinak megjelenését a veszélyeztetett egyéneknél.
- A közelmúltban kiderült, hogy azok, akik sok kognitív ingert kapnak, például összetett munkájuk során, még több Alzheimer-kóros patológiát halmozhatnak fel, mielőtt bármilyen tünetet tapasztalnának – tette hozzá de Vries.
Mindazonáltal, sok ilyen tényezőről vegyesek az eredmények, és még mindig nem világos, mi történik molekuláris szinten a rugalmas egyének agyában. A kutatók 35 donor agyszövetét vizsgálták meg, beleértve az Alzheimer-kóros betegeket és azokat is, akiknél nem voltak jelei a betegségnek.
- A génexpresszió vizsgálatakor azt láttuk, hogy számos folyamat eltérő ezeknél az egyéneknél – magyarázta de Vries. - Először is, úgy tűnt, hogy az asztrociták több antioxidáns metallotioneint termelnek.
Ez azt jelenti, hogy az asztrociták, amelyek az agyban található támogató sejtek, több antioxidáns nevű anyagot termelnek, amelyiket metallotioneinnek hívnak. Az antioxidánsok segítenek védeni a sejteket a káros hatásoktól, például a szabad gyökök nevű káros molekuláktól. Tehát ezek a sejtek jobban védik az agyat azáltal, hogy több ilyen védő anyagot állítanak elő.
Mik azok az asztrociták?
Az asztrociták az agy csillag alakú támogató sejtjei, amelyek szerepe a „szemétgyűjtőkéhez” hasonló. Azoknál, akik hosszabb ideig képesek ellenállni az Alzheimer-kór tüneteinek, úgy tűnik, hogy ezek a sejtek hatékonyabban működnek.
- Az asztrociták gyakran kérnek segítséget a mikrogliától is, de mivel azok meglehetősen agresszívak lehetnek, néha ronthatják a gyulladást. A kérdéses csoportban az Alzheimer-kórhoz gyakran kapcsolódó mikroglia útvonal kevésbé tűnt aktívnak – folytatta de Vries, aki hozzátette, hogy azt is megfigyelték, hogy az 'agytisztító rendszer', amely normálisan eltávolítja a rosszul működő, káros fehérjéket az agysejtekből, az Alzheimer-kóros betegeknél nem működik jól, míg azoknál, akiknél nem jelentkeztek tünetek, ez a rendszer nagyjából megfelelő volt.
A kutatócsapat bizonyítékot talált arra is, hogy ezen betegek agya jobb energiatermeléssel rendelkezik, köszönhetően a több mitokondriumnak.
További kísérletre van szükség
Bár ezek az eredmények rendkívül ígéretesek, ez csupán a kezdet. További kísérletekre van szükség ahhoz, hogy megértsük, miként kombinálódhatnak az egyéni genetikai és életmódbeli tényezők, hogy védelmet nyújtsanak a betegség ellen.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi az Alzheimer-kór, és miért veszélyezteti jobban a nőket?