Zenét hallgat tusolás közben? A kutatók szerint nem jó ötlet!
Sokan zenét hallgatunk fürdés, tusolás közben, hogy kikapcsoljunk, de kiderült, a zenehallgatás többet árthat, mint amennyit használ.
Gretchen Rubin, a New York Times bestseller-írója és vezető boldogságkutatója, aki a Yale Egyetemen végzett, azt tanácsolja, hogy fürdés közben ne végezzünk olyan tevékenységet, ami mentális stimuláció – a zenehallgatást is ide érti. Ez azt jelenti, hogy nincs zene, nincs podcastot, és sorozatot se nézzünk közben.
Rubin szerint az állandó hanghatások szabotálják a kreativitást, és megakadályozzák, hogy kapcsolódjunk a tudatalattinkkal. Ha blokkoljuk az olyan zavaró tényezőket, mint a zene és a tévé, tudatosabbá válhatunk, és a csendben, a pihenés közben új ötleteink lehetnek.
„Sokaknak azért zuhanyzás közben vagy éjszaka jutnak eszükbe különböző megoldások, ötletek, mert ilyenkor az agyunk pihen. Az unalom fontos. Amikor unatkozom, akkor nagyobb rálátásom lehet a dolgokra, mert az agyam nyitott.”
Rubin elmondta, hogy ha kreatív üzemmódba szeretne kerülni, akkor megpróbál naponta legalább néhány percig elkalandozni az elméjében. Ez bárhol megtörténhet. A szaunában, egy séta közben a parkban az ebédszünetben, vagy a zuhany alatt.
Ha szkeptikusak vagyunk Rubin állításaival kapcsolatban, akkor jó tudni, hogy más szakértők is végeztek tanulmányokat arról, hogy az unalom valóban kreativitáshoz vezethet-e. 2014-ben egy tanulmány során 170 résztvevőt bíztak meg azzal, hogy végezzenek el egy „unalmas” tevékenységet, például olvassanak vagy írjanak, mielőtt kreatív tevékenységbe kezdenének. A British Psychological Society Division of Occupational Psychology éves konferenciáján 2013-ban bemutatott eredmények szerint az unalmas tevékenységek fokozott kreativitást eredményeztek a résztvevőknél.
Azt is megállapították, hogy az unalmas olvasási tevékenységek bizonyos körülmények között több kreativitást eredményeznek, mint az unalmas írásbeliek
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ha szokott ilyet használni a szappanozáshoz, ne tegye! Az orvos elmondja, hogy miért