Sokat árthat a lábának, ha nem jó zoknit visel: ezeket a típusúakat keresse és ezeket kerülje
Tudta például, hogy a fekete zoknikat érdemes kerülni?
Sok szó esik arról, hogy a magassarkú és a flip-flop papucsok mennyire károsíthatják a lábat, ám gyakran elfeledkezünk egy másik fontos tényezőről: a zoknikról. Bizony, a megfelelő zokni nemcsak melegít, hanem megvédheti a lábainkat különböző egészségügyi problémáktól. Dr. Chandler Hubbard, a Nyugati Egészségtudományi Egyetem orvosa szerint a zokniknak fontos szerepük van a nedvesség- és hőmérséklet szabályozásában, valamint a láb egészségében. Hogy milyeneket érdemes viselni és milyeneket nem?
Sötét zoknik
Sokunk fiókjában főleg fekete vagy sötét színű zoknik sorakoznak, ám ezek viselése nem mindig előnyös. Dr. Hubbard szerint ugyanis elszínezhetik a bőrt és a körmöket, amit könnyű összetéveszteni zúzódásokkal vagy más bőrproblémákkal. Ráadásul a fekete zoknik gyakran kevesebb légáteresztő anyagból készülnek, ami tovább súlyosbíthatja a lábproblémákat, például a gombásodást – figyelmeztet Dr. Ebonie Vincent-Sleet, az OC Podiatry láb- és bokasebésze.
Anyagválasztás
A megfelelő anyag igen fontos, amikor zoknit választunk. A pamut zoknik sajnos hajlamosak megtartani a nedvességet, ami azért rossz, mert ezzel elősegítik a gombás fertőzések kialakulását. Ezzel szemben a gyapjú és szintetikus anyagok jobb nedvességelvezetést biztosítanak- írja a Huffington Post.
Megfelelő méret
Ahogy a cipőnél, úgy a zokninál is fontos a megfelelő méret. Egy túl bő zokni lecsúszhat, míg egy szoros akadályozhatja a vérkeringést. Dr. Hubbard szerint fontos, hogy a zokni pontosan illeszkedjen a láb ívéhez és sarkához, hogy ne mozogjon a lábon. A speciális, bal és jobb lábra szabott zoknik még nagyobb kényelmet nyújtanak, különösen sportolók számára.
Minden nap cserélje le
Bár a legtöbben elképzelhetetlennek tartják, mégis vannak, akik nem dobják ki a szennyesbe a nap végén a zoknijukat, hanem másnap ismét felveszik. Pedig az izzadság és szennyeződések felhalmozódása irritációt és gombás fertőzéseket okozhat, nem beszélve a kellemetlen szagokról. Érdemes tehát minden nap friss zoknit húzni, sőt, ha szükséges, napközben (pl. sportolás után) is vegyen fel másikat!
Cipő zokni nélkül
A „zokni nélküli” megjelenés bár divatos, ám nem ajánlott (erre valók a titok zoknik), hiszen ezzel megnő a gombás fertőzések és a bőrkeményedések kialakulásának kockázata.
Ha itt az idő, váljon meg tőle
Minden zokninak van egy élettartama. A lyukas vagy kinyúlt zoknik már nem nyújtanak megfelelő védelmet, és csak súlyosbíthatják a lábproblémákat. A szakértők szerint a zoknikat három-hat havonta kell lecserélni, vagy akkor, ha már nem érzi kényelmesnek.
Munkához és sporthoz megfelelő zokni
Az adott tevékenységek meghatározzák, milyen zoknit érdemes viselnünk. A futóknak például nedvességelvezető és antimikrobiális anyagokból készült zoknikra van szükségük, míg a cukorbetegek számára a lazább, nyomástól mentes darabok ajánlottak, ödémás láb esetén a kompressziós zoknik az ideálisak.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!