Mobilozik a vécén? Többet árthat magának, mint azt elsőre gondolná
Komoly betegségekhez vezethet, ha székelés közben is a hírfolyamot pörgeti!
A telefon használata a mosdóban egyre elterjedtebb szokás, ám számos egészségügyi kockázattal jár.
Ha sokat ül a vécén, az anyérrel is számolnia kell
A vécén való hosszas ülés jelentősen megnövelheti a végbélre nehezedő nyomást, ami aranyérhez vezethet. Dr. Mahesh Gupta, az újdelhi Dharamshila Narayana Kórház orvosa elmondta: „A mobilok elterelik a figyelmet, ami a székletürítést késleltetheti, és megnövelheti a nyomást a végbéltájékon.”
A természetes székletürítési folyamat gyorsan lezajlik, de a telefonhasználat miatt sokan hosszabb időt tölthetünk a vécén, mint az indokolt lenne. Ez a rossz szokás székrekedést és aranyeret okozhat, mivel az ülés során a végbél területe nincs megfelelően alátámasztva, ami növeli a terhelést.
Milyen a „helyes” testtartás a vécén?
Dr. Vilas Kedar mumbai proktológus szerint a vécén sokat idéző pácienseknél megfigyelhető az aranyér kialakulása. Bár kezeléssel javíthatunk az állapoton, a krónikus tünetek megmaradhatnak, ha nem történik életmódbeli változtatás, mint például rostban gazdag étrend, és a hosszas vécén való ücsörgés elhagyása.
Proktológusként sok aranyértől szenvedő páciensemnél megfigyeltem egy gyakori szokást: 30-45 percet töltenek a vécén gyakran néznek Reels-eket, a YouTube videókat, vagy játszanak a telefonjukon.
– mondja Dr. Vilas.
Az orvosok szerint a hosszas székelés az aranyér mellett székrekedést és medencefenék problémákat is okozhat. Ezek elkerülése érdekében fontos, hogy a telefonokat ne vigyük magunkkal a mosdóba, és amikor a vécén vagyunk, arra koncentráljunk, amiért oda mentünk. A megfelelő székletürítési pozíció fenntartása, például az enyhén megemelt térddel való ülés, segítheti a hatékony bélmozgást, és csökkentheti a hosszú távú kockázatokat.
Hát- és nyakfájdalom, pszichológiai hatások
A vécézés közbeni telefonozás nemcsak a végbéltájékra, hanem a test más részeire is hatással lehet. A rossz testtartás miatt hát- és nyakfájdalom alakulhat ki, figyelmeztet Dr. Geeta Shroff, az újdelhi NuBella Egészségügyi Központ igazgatója.
Emellett pszichológiai hatásai is lehetnek a túl sok mobilozásnak: dr. Mahesh Gupta szerint a mosdóban eltöltött időnek rövid és koncentrált időnek kellene lennie, de a digitális zaj miatt elmosódnak a határok a magunkra fordított idő a képernyő előtt töltött idő között. Az unalom kezelésének nehézsége gyakori probléma, és az állandó digitális figyelemelterelés hosszú távon mentális nehézségeket okozhat.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Előrehaladott aranyér: tünetek, amik már a 4. stádiumra utalnak