Ezeket látta már?

Veszélyes baktériumokat lélegezhet be, ha ezt az egy dolgot kihagyja, amikor WC-re megy

WC kihagy baktérium belélegez levegő kutatás

Ön ugye nem hagyja ki?

A mindennapi higiénia fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni - főleg, amikor a WC használatáról van szó. A mosdó látogatása során ugyanis különösen nagy a fertőzésveszély, mivel számos káros mikroorganizmus kerülhet ekkor a levegőbe. Egy elismert orvos nemrégiben felhívta a figyelmet arra, hogy ha egy alapvető lépést elmulasztunk a WC használata után, akkor veszélyes baktériumok terjedhetnek el a mosdó levegőjében, ezzel fokozva a fertőzések kockázatát. Ön mire tippel, mi lehet ez?

Sose mulassza el ezt a lépést

Igen, a WC tetejének lehajtása az öblítés előtt - ezt megdöbbentően sokan nem teszik meg, pedig ennek elmulasztásával azt kockáztatja, hogy a levegőben terjedő baktériumok közé tartozó E.coli és a Staphylococcus aureus (S. aureus) a helyiségbe jussanak és elszaporodjanak. Ez pedig megnöveli a gyomor-bélrendszeri betegségek és légúti fertőzések esélyét.

Vizsgálatokkal is alátámasztották

Egy tanulmány során a kutatók egy kínai irodaház két fürdőszobájában vizsgálatokat végeztek a levegőben található baktériumok koncentrációjának mérésére. Az egyik fürdőszobában egy guggoló vécé volt (amely Kínában népszerű "lyuk a padlón" típusú vécé, amelyet az emberek guggolva használnak), a másikban pedig bidé. A kutatók valódi emberi székletet használtak a kétféle vécé öblítése során keletkező baktériumok vizsgálatára. Az így kapott adatokat összehasonlították a levegőben lévő baktériumok mennyiségével, miután a vécéket üres állapotban öblítették le.

A vizsgálat során megállapították, hogy a levegőben található E. coli baktériumok koncentrációja 16-27%-kal alacsonyabb volt egy üres vécé lehúzása esetén, mint a széklet öblítésekor. A Staphylococcus aureus esetében ez a csökkenés 25-43%-os volt. A kutatók hangsúlyozták, hogy ezek az eredmények a hagyományos ülő vécék mellett a guggoló vécék esetében is érvényesek lehetnek. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a káros mikrobák még több tucat öblítés után is jelen maradnak a WC-ben. Azonban az öblítés előtt a fedél lecsukása jelentősen csökkenti a levegőben található baktériumok mennyiségét.

A tanulmány továbbá kimutatta, hogy a megfelelő szellőztetés jelentősen csökkentheti a levegőben található, bioaeroszoloknak nevezett baktériumrészecskék mennyiségét.

A kutatók kimutatták, hogy amikor lehúzzák a vécét, a nagy sebességgel áramló víz és a levegő keveredése apró fertőző részecskéket juttat a levegőbe. Ezek a bioaeroszolok baktériumokkal vannak tele, ami megnövelheti a fertőzés kockázatát.

Wajid Ali, a Kínai Geotudományi Egyetem kutatásának vezetője, elmondta:

- Eredményeink rámutatnak a nyilvános mosdókban található bioaeroszolokkal való kitettség komoly egészségügyi kockázataira. A szellőzőrendszerek optimalizálása és a kipufogóventilátorok hatékonyságának javítása segíthet csökkenteni a bioaeroszol koncentrációját.

A tanulmány célja

A tanulmány célja az volt, hogy vizsgálja, mennyire vannak kitéve az emberek a vizsgált fürdőszobákban a levegőben terjedő baktériumoknak, mekkora a megbetegedés valószínűsége, és várhatóan mennyi ideig tart ezek hatása. A WC-baktériumok által okozott betegségek időtartamát a fogyatékossággal korrigált életévek (DALY) segítségével számították ki, amelyet arra használnak, hogy mérjék betegséggel töltött időszakot.

A WC-ből származó baktériumkoncentrációk méréseinek többsége meghaladta a WHO által a DALY-kre meghatározott biztonságos referenciaértékeket, így jelentős kockázatot jelent az emberek egészségére. A baktériumok belélegzése ugyanis olyan tüneteket okozhat, mint például hasi görcsök, hányinger, hasmenés és hányás. Azonban az elszívó ventilátor alkalmazása tízszeresére csökkentette a baktériumok okozta kockázatot.

A Risk Analysis című folyóiratban közzétett tanulmány kiemeli a szellőzés fontosságát is, különösen a nyilvános WC-k esetében, mivel ezeket sokkal gyakrabban használják, mint a magán illemhelyiségeket. Bár a WC-használat előtti öblítés hasznos lehet, sajnos nem nyújt teljes védelmet, mivel a víz többszöri öblítés után is szennyezett maradhat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ez az egyik legnagyobb hiba, amit székletürítés után a törlésnél elkövethet

Ez az egyik legnagyobb hiba, amit székletürítés után a törlésnél elkövethet

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

székletürítés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához