Vesebetegeken segíthet magyar kutatók fejlesztése
Cserekörök révén segít megfelelő élődonort találni a vesecsereprogramokba regisztrált azon betegeknek, akik immunológiai inkompatibilitás (vagy más egészségügyi szempont, például nagy korkülönbség) miatt nem kaphatnak vesét saját élődonorjaiktól.
A veseelégtelenségben szenvedő betegek számára hozhat minőségi és élhetőbb életet az a szoftver, amelyet az Óbudai Egyetem, a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK), valamint portugál és skót kutatók együttműködése révén fejlesztettek ki.
Kevés a donor
A veseátültetést hozzáférhetőbbé tévő innováció forgalmazása, licencelése és alkalmazásának elterjesztése érdekében egy nonprofit céget is alapítottak. A HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont, az Óbudai Egyetem, a Glasgow University és az INESC TEC Porto kutatói két ütemben fejlesztették ki azt a szoftvert, amely cserekörök révén segít megfelelő élődonort találni a vesecsereprogramokba regisztrált azon betegeknek, akik immunológiai inkompatibilitás (vagy más egészségügyi szempont, például nagy korkülönbség) miatt nem kaphatnak vesét saját élődonorjaiktól.
Az újonnan létrejött nonprofit vállalat célja, hogy kedvezőbb megoldást nyújtson a veseelégtelenségben szenvedőknek, és orvosolja a transzplantációkhoz szükséges élő donorok akut hiányát. Ezáltal sokkal jobb túlélési esélyt és minőségibb életet biztosíthat számukra. A KEPsoft elnevezésű szoftvert olyan szervezetek használják, amelyek saját országaikon belül működtetnek vesecsereprogramokat azzal a céllal, hogy a lakosság körében optimalizálják az egymással kompatibilis donorok számát, és hogy a lehető legtöbb vesebeteg kaphasson számukra kompatibilis élődonort.
Nagy segítség lehet a transzplantációra vároknak
„Budapesti kollégáimmal 2016 óta veszünk részt vesecserével kapcsolatos európai kutatási együttműködésben, valamint a szoftvernek a főleg spanyol és hazai igényekre való szabásában. Nagy örömmel és büszkeséggel tölt el bennünket, hogy munkánk hatalmas segítséget nyújthat a transzplantációra váró betegek számára. A következő években a KEPsoft Collaborative akár több száz életet is megmenthet Európában és azon kívül is, ráadásul mindezt fenntartható módon” – mondta Biró Péter, a HUN-REN KRTK KTI Mechanizmustervezés Lendület kutatócsoportjának vezetője.
A közös munkában részt vesz az Óbudai Egyetem is, amely kiemelten foglalkozik kiberorvosi és orvostechnológiai rendszerek fejlesztésével. „A KEPsoft nemzetközi együttműködés egy olyan kiváló példája a hatékony és gyakorlati K+F+I tevékenységnek, amelynél a betegek állnak a középpontban. A kifejlesztett orvostechnológiai szoftver valós segítséget nyújt a betegek és a szakellátásban részt vevők számára. Ugyanakkor nemzetközi szintű megoldást is biztosít, amelyre partnereinkkel együtt közös szellemi tulajdont is tudtunk alapítani. Az Óbudai Egyetem célja, hogy elősegítse a KEPsoft közösség növekedését Közép-Európában és világszerte” – emelte ki Fleiner Rita, az egyetem KEPsoft szoftverfejlesztési csapatának vezetője.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Áttétes veserák: ha így fáj a háta, már nagy lehet a baj