Egy férfi harca a húsevő baktériummal: „Úgy nézek ki, mintha egy cápa harapott volna ki egy darabot a hátsómból"
Eleinte csak egyszerű megfázásnak hitte a tüneteit, ám nem sokkal később az intenzív osztályon találta magát a férfi.
Simon English, az 55 éves nyugdíjas tűzoltó, három hónapot töltött az intenzív osztályon, mivel egy látszólag ártalmatlan „megfázása” mögött valójában húsevő betegség lapult.
Megfázásos tünetekkel kezdődött
A férfi kálváriája március végén kezdődött, amikor a hagyományos megfázásos tünetek jelentkeztek nála. Felesége, Kay, aki az iskolában dolgozik, gyakran megfázik, így eleinte arra gondoltak, hogy valami banális betegséggel van dolguk, főleg azért, mert alapból egészséges volt.
Azonban, ahogy telt az idő, tünetei – láz, köhögés és fáradtság – fokozódtak. Egy nap már egyértelműen érezte, hogy valami nagyobb baj van, ezért kórházba ment.
- A következő két hét nagyon homályos – emlékezett vissza és elárulta, hogy nem sok mindenre emlékszik az eseményekből. - Rengeteg morfiumot kaptam, hallucináltam. Két héttel később, amikor magamhoz tértem, egy orvos elmondta, hogy nekrotizáló fasciitisem van.
Nekrotizáló fasciitis, a húsevő betegség
A nekrotizáló fasciitis egy ritka, de rendkívül súlyos bakteriális fertőzés, amely gyorsan terjed a test lágy szöveteiben. Gyakran nevezik "húsevő betegségnek" is, mivel a fertőzés gyorsan pusztítja az érintett szöveteket. A kórokozók igen súlyos állapotot idézhetnek elő, ha bejutnak a véráramba, az izmokba vagy a tüdőbe.
A betegséget többféle baktérium is okozhatja, ám a leggyakrabban az A csoportú streptococcus (Streptococcus pyogenes) baktérium áll a hátterében, de más baktériumtörzsek, például Staphylococcus aureus, Clostridium, E. coli és Klebsiella is felelősek lehetnek a kialakulásáért. A kórokozók endszerint kis sebeken, vágásokon, horzsolásokon keresztül jutnak be a szervezetbe, ám néha nyilvánvaló belépési hely nélkül is kialakulhat.
A betegség tünetei közé tartoznak a bőrön megjelenő apró piros csomók, gyulladt foltok, valamint izzadás, hidegrázás, láz és hányinger. Szervi elégtelenség és szepszis is gyakran előfordulhatnak. Azonnali orvosi beavatkozás nélkül a betegség rendkívül halálos lehet, és általában széles spektrumú antibiotikumokkal és műtéti eljárásokkal kezelik.
A férfi orvosa elmondta, hogy a fertőzés halálozási aránya megdöbbentően magas: minden ötödik beteg nem éli túl. A kórházi kezelés során azonnali műtétet végeztek rajta, hogy eltávolítsák a fertőzést a bal fenekéről, ahol egy alig észlelhető vágás kezdődött.
- Négy műtétem volt. Bekötözték a sebet, majd visszaküldtek az intenzív osztályra.
Körülbelül négy-öt nappal később, amikor magához tért, bőrátültetést végeztek rajta, amelyhez a bőrt a jobb lábáról vették le. Bár a teste elutasította az első graftot, a második sikeres volt, és megkezdődött a két hónapos rehabilitáció a kórházban.
Sztómazsákot kapott
- Úgy nézek ki, mintha egy cápa harapott volna ki egy darabot a hátsómból - mondta a férfi, aki hozzátette, hogy úgy érzi magát, mintha 70 éves lenne, miután hetekig ágyban feküdt. - A nővérem mondta, hogy ha később megyek kórházba, most nem lennék itt.
- Összesen két hónapot töltöttem a kórházban, hogy a sebem rendesen begyógyulhasson.
Az állapotának súlyossága miatt az orvosok sztómát javasoltak neki, így most jelenleg arra vár, hogy mikor végezhetik el a visszafordító eljárást.
Miután júniusban hazaengedték, fokozatosan próbál visszatérni a normális életvitelhez, és reméli, hogy hamarosan ismét kertészkedhet.
- A sztóma kivételével teljesen meggyógyultam – mondta. - A sebem teljesen rendben van, bár a bőrátültetés miatt kissé furcsa.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!