Hogyan döntsünk tudatosan? Ezért fontos az értelem és érzelem egyensúlya
Vajon hogyan hozhatunk megfelelő döntéseket?
Mindennapjaink folyamatos döntéshozatalból állnak: miként alakítsuk életünket, milyen értékeket képviseljünk. Sajnos sokan az elhatározásaikat csupán racionálisan, az eszükre támaszkodva hozzák, miközben kihagyják az érzelmeiket ebből a folyamatból. Vicsápi Natália, önismereti tanító, a Nati Method alapítója arra ad választ, miért fontos, hogy a szív és az ész egyensúlyban legyen, és hogyan hozhatunk olyan döntéseket, amelyek nemcsak logikusak, hanem érzelmileg is kedvezőek?! Vajon mi kell ahhoz, hogy megfelelő döntéseket hozzunk?
A racionális döntéshozatal akadályai
- A legtöbb ember hajlamos arra, hogy a döntéseit kizárólag észérvekre alapozva hozza meg. Az ilyen elhatározások gyakran az anyagi biztonságra és az elérni kívánt célokra irányulnak. Ez a megközelítés bizonyos fokig hatékony lehet, hiszen a racionális döntések világos célokat követnek, és segíthetnek elérni az anyagi sikert. Azonban, ahogy terapeutaként látom, ha csak az ész irányítja az állásfoglalásainkat, az eredmények gyakran üressé válhatnak. Elérhetjük ugyan azokat az anyagi javakat, amelyeket kitűztünk, de mivel kihagytuk az érzelmeket, az eredmény nem hoz igazi boldogságot. Az életünk, amelyet felépítettünk, bár kívülről sikeresnek tűnhet, a lelkünk mélyén mégsem tudunk örülni - kezdte Vicsápi Natália, a Nati Method alapítója.
A szív alapú döntések hatásai
Mások éppen ellenkezőleg, kizárólag az érzelmeikre hallgatnak, amikor állást foglalnak.
- Az ilyen emberek hajlamosak arra, hogy impulzívan, a jó érzések által vezérelve döntenek, anélkül, hogy figyelembe vennék a racionális tényezőket. A szív alapú döntések ugyan kedvezőek lehetnek, de ha nem kapcsolódnak racionális irányelvekhez, akkor az eredmény gyakran nem fenntartható.
A tudatos döntéshozatal kulcsa: az értelem és az érzelem egyensúlya
- Ahhoz, hogy igazán jó döntéseket hozzunk, fontos, hogy megtaláljuk az összhangot az eszünk és a szívünk között. Minden döntés előtt érdemes megvizsgálni, hogyan kapcsolódik az adott helyzet az életünkhöz. Fel kell tennünk magunknak a kérdést, mennyire illik ez az adott döntés az értékrendünkhöz, és hogyan érezzük magunkat az elhatározás során? Amikor képesek vagyunk ezeket a kérdéseket megválaszolni, és egyszerre figyelembe venni a racionális szempontokat és az érzelmi reakcióinkat, akkor a döntéseink hosszú távon is pozitív eredményeket nyújtanak. Az ilyen döntések valódi tanítással szolgálnak számunkra, és segítenek az életünk tudatos alakításában - hangsúlyozta az önismereti tanító.
A félelem leküzdése a döntéshozatal során
- Sok esetben a döntéshozatal legnagyobb akadálya a félelem. Az ismeretlentől való félelem gyakran megbénít minket, és arra késztet, hogy halogassunk, vagy félelemből foglaljunk állást. Az ilyen félelemmel teli döntések azonban ritkán vezetnek boldog végkifejlethez. Hogyan lehet ezt a félelmet leküzdeni? Először is, érdemes megvizsgálni a legrosszabb forgatókönyvet, amit egy elhatározás adhat. Ha képesek vagyunk elfogadni ezt a legkedvezőtlenebb esetet, a félelem eltűnik, és képesek leszünk bátran dönteni, ennek következtében a végeredmény valószínűleg sokkal jobb lesz annál, amire számítunk.
A felelősségvállalás és a döntések súlya
- A döntéseinkkel együtt jár a felelősség is, ezért sokan inkább nem mernek kiállni az elképzeléseik mellett. Azonban az elodázott döntések is döntések - csak éppen a nem-döntés is hordozza a saját következményeit. Az egyik legnagyobb gát a döntéshozatalban a külső elvárásoknak való megfelelés. A társadalmi nyomás gyakran befolyásolja a választásunkat, de ha túlzottan ezekre koncentrálunk, elveszítjük a kapcsolatot a belső iránytűnkkel, az intuícióinkkal. Ezért olyan lényeges, hogy ne a külvilág elvárásaira figyeljünk, hanem önmagunkra és a belső hangra - részletezte a szakember.
Döntéshozatali technikák a mindennapi életben
- Az egyik hatékony döntéshozatali technika, amit ajánlani szoktam, a „fehér lap” módszer. Ha például párkapcsolati vagy munkahelyi döntést kell hozni, mindkét fél üljön le, és írja le egy lapra, mit vár a helyzettől. Ezután közösen átbeszélve a két listát, találhatunk olyan megoldást, amely mindkét fél számára elfogadható. A döntéshozatal nem csupán racionális folyamat, hanem mélyen érzelmi is. Ahhoz, hogy tudatos és kiegyensúlyozott életet élhessünk, fontos, hogy elhatározásainkban egyszerre legyen jelen az értelem és az érzelem. Amikor képesek vagyunk elfogadni a legrosszabb forgatókönyvet, és figyelmen kívül hagyni a külvilág elvárásait, akkor szabadon, félelem nélkül hozhatunk döntéseket, amelyek hosszú távon boldogságot és elégedettséget hoznak életünkbe - zárta a szakember.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!