Ezeket látta már?

Vajas kávé fogyáshoz? Merész húzásnak tűnik, de többen is ajánlják

Táplálkozás
2025. április 15. 13:54
táplálkozás vaj kávéba miért fogyás veszély

Tényleg jót tesz, vagy ez inkább egy veszélyes trend?

A vajas kávé egyre népszerűbbé válik, különösen a keto diétát követők körében, akik az ital anyagcsere-serkentő hatásában bíznak. De vajon valóban segíthet a fogyásban, vagy inkább érdemes kerülni?

Mi az a vajas kávé?

A vajas kávé egy olyan ital, amelyet kávé, vaj, valamint kókuszolaj vagy MCT-olaj összekeverésével készítenek. Az alapja frissen főzött kávé, amelyhez egy evőkanálnyi vajat adnak (az eredeti recept szerint a legjobb, ha fűvel táplált tehénből származó vajat használunk – és egy evőkanálnyi kókusz- vagy MCT-olajat.)

Ezért ajánlják a vajas kávét

A vajas kávé rajongói azt állítják, hogy az ital fogyasztása után energikusabbnak érzik magukat és könnyebben tudnak koncentrálni. A keto diétát követők különösen kedvelik, mivel úgy gondolják, hogy ezzel segítik a ketózis folyamatát, amely során a szervezet a zsírt használja fel energiaforrásként, elősegítve ezzel a fogyást.

Az ital népszerűsége azonban nem csak a diétázók körében nő, hanem azok között is, akik egyszerűen csak valami újat szeretnének kipróbálni a reggeli rutinjukban.

Miért okozhat fogyást?

A vajas kávé több módon is hozzájárulhat a fogyáshoz:

Ketózis elősegítése

A vajas kávé magas zsír- és nagyon alacsony szénhidráttartalmú összetétele segíthet előidézni a ketózis állapotát. Ahogy már írtuk, a ketózis során a szervezet a szénhidrátok helyett a zsírokat használja fel energiaként, ami hatékony zsírégetést eredményezhet, és elősegítheti a fogyást.

Hosszan tartó teltségérzet

A vajas kávéban található zsírok (különösen a MCT-olaj) hosszú ideig tartó teltségérzetet biztosítanak, ezáltal csökkentve az éhségérzetet és az extra kalóriafogyasztást a nap folyamán. A tápláló és krémes állagú ital könnyen helyettesíthet egy reggeli étkezést, csökkentve ezzel az összes bevitt kalóriát.

Stabil energiakibocsátás

A kávéban lévő koffein és az egészséges zsírok kombinációja stabil és hosszan tartó energiát biztosít, szemben a szénhidrátokkal, amelyek gyakran inkább csak rövid távú energiakitörést okozhatnak. Ez segíthet elkerülni az energia-leesést.

Anyagcsere fokozása

A koffein önmagában is ismert anyagcsere-fokozó hatásairól. Serkenti a központi idegrendszert, növelheti a termogenezis folyamatát (a test kalóriaégetése hőtermelés céljával), és elősegítheti a zsírok bontását.

Inzulinérzékenység javítása

A vajas kávé alacsony szénhidráttartalma hozzájárulhat az inzulin szintjének stabilizálásához a vérben. Az alacsony inzulinszint elősegítheti a zsírok lebontását és csökkentheti a zsír raktározását, ami szintén hozzájárulhat a fogyáshoz.

Csak óvatosan a vajas kávéval, ha szívbetegséggel küzd

Bár a vajas kávé sokak számára vonzó lehet pozitív hatásai miatt, ám az orvosok és a dietetikusok óvatosságra intenek. Az ital magas telített zsírsavtartalma miatt ugyanis különösen veszélyes lehet azok számára, akik magas koleszterinszinttel küzdenek, illetve szív- és érrendszeri problémában szenvednek.

Milyen hatással van egészségünkre a kávéfogyasztás? Itt a kutatók válasza
Kapcsolódó cikk a témában

Milyen hatással van egészségünkre a kávéfogyasztás? Itt a kutatók válasza

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vaj # kávé # fogyás # keto diéta # túlsúly

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés