Így lehet minél több egészségben töltött évet nyerni okoseszközök segítségével
Sokan csak akkor kezdenek el foglalkozni az egészségükkel, amikor már megjelenik valamilyen komolyabb tünet, és már nagy a baj.
Az egészségesen eltöltött időt akár évtizedekkel is meg lehetne növelni, ám ehhez időben el kell kezdeni személyre szabott döntéseket hozni – ebben pedig a modern technológia ma már komoly segítséget nyújt.
- A cél nem az, hogy minél tovább éljünk, hanem hogy minél tovább éljünk jól – fájdalmak, gyógyszerek és krónikus betegségek nélkül – mondja ki a kulcsmondatot Thuróczy Bertalan orvosbiológiai mérnök Az én kék zónám podcast legújabb epizódjában. A szakember Hámori Barbarának mesélt arról, hogy ma már hányféle okoseszköz áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy valós adatokat tudjunk meg saját szervezetünk működéséről. Ennek jelentősége pedig egyszerűen elhanyagolhatatlan, ha valóban személyre szabott életmódot szeretnénk kialakítani – ami az egészségünk egyik legfontosabb kulcsa.
- Aki kellően egészségtudatosan éli az életét már 20-30 éves korától, az akár a 100 éves kort is elérheti, megnövelve ezzel nemcsak az évek számát, hanem az egészségben, energiával telten töltött évek számát is, és valójában ez lenne a célunk. Ehhez viszont tudnunk kell, mire van szüksége a saját testünknek – mondja a szakember. A jó hír, hogy ma már ez nem is olyan bonyolult, mint gondolnánk. Számos – akár otthon is használható – eszköz segíthet abban, hogy monitorozzuk a szervezetünk reakcióit. Ilyen például a szenzoros gyűrű, ami az alvásunkat méri, a vércukorszintmérő, ami megmutatja, hogyan reagálunk egy bizonyos adag szénhidrátra, vagy a mellkasra rögzíthető EKG-elektróda, amely valós képet ad arról, milyen szinten van jelen a stressz a mindennapjainkban.
- A különböző eszközökön túl olyan mérések is hasznosak lehetnek, mint a mikrobiom vagy a genetikai szekvenálás. Előbbi megmutatja, hogy milyen baktériumtörzsek élnek bennünk. Ez azért fontos, mert az antibiotikumok és egyéb erős kezelések rengeteg jó baktériumot távolíthatnak el szervezetünkből, amikre szükségünk van. Ezeket vissza kell telepíteni, hogy egyensúlyban legyenek. A genetikai szekvenálás pedig azt is kimutathatja, mennyire tudjuk feldolgozni például a koffeint, amiből könnyen kiderülhet, hogy a kávé miatt nem tudunk jól aludni” – osztja meg tudását Thuróczy Bertalan azokról a fontos jellemzőkről, amelyek tudatában elképesztő mértékben javíthatunk egészségünk állapotán.
A modern technológia tehát nemcsak a betegségek kezelését, hanem a megelőzést is teljesen új szintre emeli. Ha időben elkezdjük tudatosan figyelni a testünk jelzéseit, akár hosszú évekkel is meghosszabbíthatjuk az életünk legjobb, egészségben eltöltött szakaszát.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!