Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

A kutatók szerint ebben a korban a legrosszabb a másnaposság – nem, nem idősebbként

színes mikor rosszabb másnaposság idős vagy fiatal

Egy friss kutatás ellentmond a korábbiaknak arról, hogy mikor is a legrosszabb a macskajaj.

Az öregedés számos változást hoz, de nem mindegyik negatív. Egy friss kutatás szerint – ellentmondva a korábbi vizsgálatoknak - az életkor előrehaladtával egyre jobban bírjuk a másnaposságot.

A holland Utrechti Egyetem kutatói vizsgálatuk során arra jöttek rá, hogy a 18-35 éves korosztály éli meg a legrosszabbul a másnaposságot, míg a 46-65 évesek sokkal kevésbé szenvednek fejfájástól, hányingertől és kimerültségtől az alkoholfogyasztás után.

A tudósok úgy vélik, az idő múlásával "toleranciát" alakítunk ki az ünneplés utáni kellemetlen tünetekkel szemben, így kevésbé érzékeljük súlyosnak őket. Azt is megfigyelték, hogy a férfiakat 66 éves kor alatt jobban sújtja a macskajaj, mint a nőket – írja a Daily Mail.

Ellentétes eredmények

Az Alcohol and Alcoholism szakfolyóiratban publikált eredmények szembemennek a korábbi kutatásokkal, amelyek arra utalnak, hogy a másnaposság súlyosbodik az idő múlásával. Korábbi tanulmányok szerint ugyanis a máj működése romlik az öregedéssel, ez pedig lassítja az alkohol feldolgozását, meghosszabbítva ezzel a vérben töltött jelenlétét.

Ám a holland kutatók szerint az ő eredményeikből az derült ki, hogy az idő előrehaladtával nemcsak a másnaposság súlyossága és gyakorisága csökken, hanem az emberek kevésbé érzik magukat részegnek ugyanannyi alkoholfogyasztás után is.

A kutatásról

A kutatáshoz a tudósok adatokat gyűjtöttek 761, 18 és 94 év közötti holland alkoholfogyasztóktól. A kutatók arra kérték a résztvevőket, hogy írják le, hány alkoholos italt isznak egy átlagos héten, és hogy egy héten hány napon fogyasztják. Továbbá értékelniük kellett a másnaposságukat egy 0-tól 10-ig terjedő skálán, és arra kérték őket, hogy rögzítsék, hányszor tapasztaltak másnaposságot az előző két hónapos időszakban.

A tanulmány szerzői szerint az öregedéssel kevésbé súlyos másnaposság tapasztalható, amit a tolerancia növekedése mellett a fájdalomérzékenység életkorral összefüggő csökkenésével magyaráznak.

Miért lép fel másnaposság?

A másnaposság több tényező együttes hatására alakul ki, amikor az alkohol bejut a szervezetbe. Az alkohol vízhajtó hatása miatt megnő a vizeletkiválasztás, ami kiszáradással jár és fejfájást, szédülést, valamint szájszárazságot okozhat. Az alkohol lebontása során keletkező mérgező melléktermék, az acetaldehid felhalmozódása gyulladást idéz elő, ami hányingerhez, fejfájáshoz és általános rossz közérzethez vezet.

Az alkohol fogyasztása megzavarja az alvási ciklusokat, különösen a REM fázist, amely kritikus a pihentető alvás szempontjából, és ennek következtében kimerültséghez vezethet. Mindezeken túl az italozás a szervezet elektrolit egyensúlyának felborulásával járhat, ami izomgyengeséget, szédülést és fáradtságot okozhat, ráadásul az alkohol irritálja a gyomor nyálkahártyáját, ami gyomorégéshez, hányingerhez és émelygéshez vezethet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Macskajaj: nem leszünk másnaposak, ha csak egyfélét iszunk?

Macskajaj: nem leszünk másnaposak, ha csak egyfélét iszunk?

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alkohol

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához