Segítségnyújtás az utcán – miért bámészkodunk, miért nem lépünk?
Ön mit tesz, ha vészhelyzetet vagy bajba jutott embert lát az utcán? Odamegy és segít vagy csak bámészkodik?
Képzelje el az alábbi jelenetet: sétál az utcán, amikor valaki váratlanul összeesik vagy segítségért kiált. Mit tesz ilyenkor? Azonnal cselekszik, vagy inkább megvárja, hogy valaki más lépjen először? A legtöbben persze azt gondoljuk, hogy segítenénk – a valóság azonban ennél összetettebb.
A segítségnyújtás jogi és etikai kötelessége
Magyarországon jogszabály írja elő a segítségnyújtás kötelezettségét: ha valaki bajba jutottat látunk, nem fordíthatjuk el a fejünket. A Btk. szerint (Btk. 166. § Segítségnyújtás elmulasztása) akár büntethető is, aki nem segít, pedig megtehetné. Ez nemcsak jogi, hanem mélyen emberi, erkölcsi kérdés is. A segítség lehet a mentők, rendőrség értesítése, vagy amennyiben biztonságos, közvetlen beavatkozás is.
A bámészkodás pszichológiája – miért nem segítünk?
A híres „bámészkodó hatás” (bystander effect) azt jelenti, hogy minél többen vannak jelen egy vészhelyzetnél, annál kevésbé valószínű, hogy bárki ténylegesen segíteni fog. Mindenki ugyanis arra gondol: "Majd más úgyis intézkedik." Ehhez társul a félelem attól, hogy hibázunk, nevetségessé válunk, vagy rossz helyre nyúlunk. Gyakori, hogy bizonytalanok vagyunk: elég-e, amit tudunk, vajon ártunk vagy segítünk? Ez a bizonytalanság bénít le minket.
Hogyan törjük át a tétlenség falát?
Az első lépés, hogy tudatosítsuk magunkban: a legrosszabb döntés a tétlenség. Nem kell szakembernek lennünk ahhoz, hogy hasznosak legyünk! Sokszor elég, ha hívjuk a 112-t, és pontosan elmondjuk, mit látunk. Ha többen vagyunk, szólítsunk meg konkrétan valakit: „Kérem, Ön hívja a mentőket!” Így elkerüljük, hogy mindenki a másikra várjon.
5 aranyszabály a hatékony segítségnyújtáshoz
- 1 Ne várjon másra! Ha Ön az első, lépjen, vagy legalább szerezzen másokat.
- 2 Értesítse a szakembereket! Mindig tárcsázza a 112-t, ha életveszélyt gyanít.
- 3 Ossza meg a feladatokat! Szólítson meg konkrét embereket, ne csak a nagy tömeghez beszéljen.
- 4 Maradjon nyugodt! Próbálja meg higgadtan felmérni a helyzetet, és világosan kommunikáljon.
- 5 Ne féljen hibázni! A tétlenségnek súlyosabb következményei lehetnek, mint egy jó szándékú, de nem tökéletes cselekedetnek.
A lelki háttér: mi motivál, mi bénít?
Az empátia és a felelősségérzet mindannyiunkban megvan – néha azonban a bizonytalanság, félelem vagy akár a közöny elfedi ezt. Fontos tudni: aki egyszer segített, utána könnyebben fog újra. A jó élmények, a pozitív visszacsatolás bátorít. Ha tehetnénk, mindannyian szeretnénk azt hinni magunkról, hogy jó emberek vagyunk. Ez a kép csak akkor igaz, ha valóban teszünk is érte - írja a mindsetpszichologia.hu.
Miért fontos, hogy cselekedjünk?
Amellett, hogy jogilag is felelősek vagyunk, erkölcsi kötelességünk is segíteni. Egy bajba jutott embernek sokszor az is elég, ha valaki odalép, megfogja a kezét, vagy egyszerűen csak mellette marad a mentők érkezéséig. Ne becsüljük alá a jelenlét erejét!
A cselekvés nem csak a másiknak segít, de saját önbecsülésünket, közösségi érzésünket is erősíti. Minden jó tett ráadásul egy lépés egy összetartóbb, emberségesebb társadalom felé.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!