Ez az oka annak, hogy libabőrösök leszünk bizonyos helyzetekben
Ez az oka annak, hogy libabőrösök leszünk bizonyos helyzetekben
Mindannyian ismerjük azt, amikor bőrünkön libabőr jelenik meg, akár hidegrázás, akár hirtelen félelem vagy izgatottság hatására. De elgondolkozott már azon, mi okozza ezt valójában?
Miért történik ez?
Elsőre nehéz elképzelni, hogy a csupasz bőr ilyen módon reagáljon. A magyarázat a múltunk mélyén rejlik, hiszen őseink sokkal szőrösebbek voltak, mint mi. Ezt a jelenséget a kis kedvenceink is produkálják: akinek van háziállata, az láthatja, hogy amikor félnek, úgy a szőrük feláll.
Evolúciós előny?
A majmok hasonló védelmi mechanizmust alkalmaztak a ragadozók elriasztására. E tulajdonság még ma is fellelhető legközelebbi rokonoknál, például a csimpánzoknál. A Chimpanzee Sanctuary Northwest szerint a csimpánzok bundája izgalom vagy stressz hatására feláll. Ezt mi emberek is tapasztaljuk, de mivel jóval kevesebb szőrünk van, ez nem olyan feltűnő.
A libabőr tehát egy régi reflex maradványa, amely a ragadozók elűzésére szolgált. A jelenség egyfajta evolúciós "másnaposság", amely mára már elvesztette eredeti funkcióját, de ez más előnyöket is kínál - írja az IFLScience.
Amikor a szőrszálak felemelkednek, egy szigetelőréteget képeznek, amely segít megtartani a test hőjét. A jégkocka pl. aktiválja a szervezet szimpatikus idegrendszerét, amely felelős a tudattalan testi funkciók irányításáért. Ez az idegrendszer utasítja a bőr alatti apró simaizmokat (az úgynevezett arrector pili-t), hogy összehúzódjanak, ami a szőrszálak felállását eredményezi (bár néhány különös esetben az emberek képesek tudatosan irányítani ezt a folyamatot).
Szőrtüszők regenerálódása és új haj növekedése
Egy 2020-as kutatás részletesen vizsgálta ezt a mechanizmust, melynek során felfedezték, hogy a szimpatikus idegek szőrtüsző őssejtek köré tekerednek, amelyek a haj növekedéséért felelősek. A hidegben fokozott idegi aktivitást figyeltek meg, ami serkentette a szőrtüszők regenerálódását és új haj növekedését.
- Ez egy kétszintű válasz: a libabőr gyors módja annak, hogy rövid távon enyhülést nyújtson – mondta Yulia Shwartz, a Harvard Egyetem posztdoktori munkatársa és a Cell folyóiratban megjelent tanulmány egyik szerzője. - A tartós hideg egy kiváló mechanizmus az őssejtek számára, hogy tudják, itt az ideje a szőr regenerálásának.
- Azt találtuk, hogy a jel a fejlődő szőrtüszőből érkezik. Egy olyan fehérjét választ ki, amely szabályozza a simaizom képződését, ami hatással van a szimpatikus idegre. Felnőttkorban ez az interakció megfordul: az ideg és az izom együtt irányítják a szőrtüsző őssejteket, hogy új szőrtüszőket regeneráljanak. Ez kialakítja a visszacsatolási kört.
Ahogy jobban megértjük az őssejtek szerepét a bőrben, egyesek úgy vélik, mindez segíthet például hajhullás, égési sérülések és bizonyos rákos betegségek gyógyításában.
A libabőr és a képzelet
Néhány ember libabőrös lehet, amikor különböző dolgokat képzel el vagy zenét hallgat (bőrorgazmus). A tudósok felfedezték, hogy ennek oka az agyunk egyedi felépítése. Egy tanulmány szerint azoknál, akiknél ekkor libabőr jelentkezik, több idegszál köti össze a hallókérget az érzelmi feldolgozáshoz kapcsolódó agyterületekkel. Ez lehetővé teszi, hogy a két terület közötti kommunikáció javuljon, így ezek az emberek másként tapasztalják meg az intenzív érzelmeket..
Egy tanulmányban például arra kértek zenészeket, hogy azonosítsák azokat a zenei részeket, amelyektől borzongtak és libabőrösek lettek.
Összehasonlították az agyi aktivitást borzongást kiváltó és semleges szövegrészek hallgatása közben, és megállapították, hogy a borzongást okozó zene erőteljesen aktiválja a mély agyi területek hálózatát, amelyeket általában jutalmazó tevékenységekhez kapcsolnak, mint például a csokoládé fogyasztása vagy a szex.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!