Alkoholt fogyasztott? Tudja meg, mikor ülhet újra volán mögé!
Ön tudja, hogy alkoholfogyasztás után mikortól vezethet újra?
Magyarországon az ittas vezetés szigorú szabályozás alá esik, zéró tolerancia van érvényben. Az alkoholfogyasztás bármilyen mértékű kimutatása azonnali büntetést von maga után, amely pénzbírságtól az eltiltásig terjedhet. Hogy pontosan milyen büntetést is kap az illető, az annak véralkoholszintjétől függ.
Szabálysértés vagy bűncselekmény?
A szabályozás részletei szerint az ittas vezetés lehet szabálysértés vagy bűncselekmény, attól függően, hogy a véralkoholszint milyen mértékű. Szabálysértésnek minősül, ha a szint nem éri el a 0,50 gramm/liter értéket, míg ha ezt az értéket meghaladja, úgy már bűncselekménynek számít.
Az alkohol a szervezetben különböző módokon mutatható ki, például vér-, nyál- vagy vizeletvizsgálattal.
Mikor ürül ki az alkohol a szervezetből?
Az alkohol szervezetből való kiürülése több tényezőtől függ, például az elfogyasztott mennyiségtől, típusától, valamint az olyan egyéni tényezőktől, mint például az életkor, testzsírtartalom és az ivás előtti étkezés.
Általánosságban azonban elmondható, hogy az alkohol általában 12-36 órán át marad kimutatható a vizeletből (de bizonyos tesztek akár 48 órát meghaladóan is képesek kimutatni).
Mely italok mennyi idő alatt ürülnek ki?
Egészséges májjal rendelkező 70-80 kilós felnőtt esetében kb. ilyen kiürülési idővel kell számolni:
- 2 dl 10%-os bor: 1 óra 40 perc
- 1 pohár (3 dl) 4%-os sör: 50 perc
- 1 korsó 4%-os sör: 1 óra 35 perc
- 1 feles 50 %-os tömény (pálinka): 2 óra
Ám még egyszer felhívjuk a figyelmet, ez több tényező függvénye!
Ha nem biztos abban, hogy kiürült az alkohol és volán mögé ülhet, érdemes beszereznie alkoholszondát. Bár ezekkel főleg közúti ellenőrzések alkalmával találkozni, ám bárki megveheti őket - ma már igen sok típus van forgalomban, különböző árkategóriákban.
Az alkoholfogyasztás hatásai
Az alkoholfogyasztás számos azonnali és hosszú távú egészségügyi következményt von maga után. Rövid távon az alkohol hat a központi idegrendszerre, csökkentve a gátlásokat és fokozva a társaságkedvet, miközben koordinációs problémákat, lassabb reakcióidőt, homályos beszédet, egyensúlyvesztést és memóriazavarokat okozhat. Fizikailag gyomorirritációt, hányingert, hányást, vércukorszint ingadozást, szédülést és fejfájást generálhat, valamint rizikós viselkedést és agressziót idézhet elő.
Hosszú távon az alkohol számos komoly egészségügyi problémát okozhat, főleg a májban: felléphet például májzsugor, zsírmája, alkoholos hepatitis, de növeli a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a különböző rákos megbetegedések kockázatát is. Mindezek mellett emésztőrendszeri problémák és az immunrendszer gyengülése is előfordulhat ilyenkor.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!
Rákgyorsító: így sokszorozza meg az alkohol a daganatképződés esélyét!