Ezeket látta már?

Rövidülő nappalok, sötétebb hangulat - jön a szezonális depresszió időszaka

Színes
2024. november 04. 21:24
szezonális depresszió sötét rövidülő nappal

Önt is megviseli az, hogy egyre hamarabb sötétedik? Ezeket tegye ellene!

A nyári napfordulót követően egyre rövidülnek a nappalok, ami főleg október, november táján van ránk nagyobb hatással, hiszen az emberek jó része sötétben kel fel és sötétben indul haza a munkából. Ez nemcsak álmosító, de a hangulatunkra is nagyban rányomja a bélyegét, sőt, vannak olyanok, akik ekkor depressziós tüneteket is észlelnek magukon. Ez nem ritka, olyannyira nem, hogy létezik is rá egy külön állapot: ez a szezonális depresszió, hivatalos nevén a szezonális affektív zavar (SAD). Ez a sajátos hangulati rendellenesség közvetlenül kapcsolódik az évszakok változásához, különösen a tél beálltával.

Hasonlít a "sima" depresszióhoz

A szezonális depressziósokban hasonlít más depressziós rendellenességekhez, hiszen hangulatingadozások, álmatlanság (vagy éppen túl sok alvás), örömtelenség, reménytelenség érzése jellemzi: ilyenkor a világ kívül-belül sötétnek és komornak tűnhet. De míg a "sima" depresszió hosszú hónapokig vagy évekig is elhúzódhat, a szezonális depresszió – ahogy a neve is sugallja – időszakos és főként a hidegebb, sötétebb hónapokra korlátozódik.

Ian Budd, a Chemist4U gyógyszerésze a brit Metro-nak elmondta, elsősorban a napfény hiánya okozza a problémát. A napfény hozzájárul a D-vitamin termeléséhez, ami fontos számos agyi funkció fenntartásához, többek között a hangulat szabályozásához. Amikor a napsütéses órák száma csökken, testünk szerotonin szintje is leeshet – ez a hormon pedig szerepet játszik abban, hogy kiegyensúlyozott, jó hangulatban legyünk. Emellett a rövidebb nappalok és a kevesebb napfény megzavarja a szervezet belső óráját (cirkadián ritmusát), ami alvás-ébrenlét zavarokat és melatoninszint-emelkedést okozhat, mindez pedig álmossághoz és letargiához vezethet. Így nem meglepő, hogy a sötétebb, hidegebb hónapok során sokan érzik magukat kedvetlennek, motiválatlannak.

Kit érinthet a szezonális depresszió?

Bár a szezonális depresszió bárkit utolérhet, gyakrabban elő azok körében, akiknek már korábban is volt szorongásos vagy depressziós epizódja. Somia Zaman pszichoterapeuta a következőkre figyelmeztet:

- A SAD sokkal több annál, mint egy kis téli levertség vagy kedvetlenség – ez egy klinikai rendellenesség, amely sok embert nagyon érinthet. Fontos különbséget tenni a hideg hónapok tehát miatti enyhe lehangoltság és a szezonális affektív zavar között.

Mennyi ideig tarthat a szezonális depresszió?

A visszatérő SAD epizódok jellemzően négy-öt hónapig tartanak. Az ősszel kezdődő tünetek gyakran csak a tavaszi napsütés visszatértével enyhülnek. Van, aki csupán pár hétig tapasztalja a tüneteket, másoknál viszont egész télen át elhúzódhat a depresszió. Érdemes tudni, hogy a SAD-nak létezik egy ritkább változata is: ez a nyári depresszió, amely tavasszal kezdődik és egészen őszig tart.

Hasznos tippek a szezonális depresszió legyőzéséhez

  • Fényterápia: a fényterápia a szezonális depresszió egyik legelterjedtebb kezelési módja. Ebben a kezelésben speciális fényt használnak, amely hasonló a természetes napfényhez. A terápia általában napi 30 percet vesz igénybe (főleg a reggeli órákban), és segít szabályozni a szervezet belső óráját és növelni a szerotoninszintet.
  • Életmódbeli változtatások: az életmódbeli változtatások segíthetnek enyhíteni a SAD tüneteit: a rendszeres testmozgáson és a kiegyensúlyozott, egészséges étkezésen kívül ide tartozik még a szabad levegőn töltött idő, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás és a barátokkal, családdal töltött idő is.
  • Pszichoterápia: a pszichoterápia, különösen a kognitív viselkedésterápia igen hatékony lehet a SAD kezelésében. Ez a terápia segít azonosítani és megváltoztatni a negatív gondolatokat és viselkedéseket, valamint új megküzdési stratégiákat tanít a depresszió kezelésére.
  • Vitaminok és étrend-kiegészítők: bár a tudományos bizonyítékok vegyesek, egyes vitaminok és étrend-kiegészítők segíthetnek a SAD tüneteinek enyhítésében. A D-vitamin és a magnézium különösen fontos lehet ekkor.
  • Gyógyszeres kezelés: súlyosabb esetekben, ahol az előbbi módszerek nem elegendőek, antidepresszáns gyógyszerek alkalmazása is szóba jöhet. Az SSRI-k (szelektív szerotonin visszavétel gátlók) gyakran hatékonyak a SAD kezelésében, mivel növelik a szerotoninszintet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# depresszió # szezonális depresszió # ősz # tél # sötétség # hangulatzavarok

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés