Már van, aki szervátültetésre vár azok közül, akik injekcióval próbáltak meg lefogyni
Dr. Tóth Tamás, vagy ahogy egy ország megismerhette, „Dr. Tóth” obezitológus azt vallja, hogy nincsen fenntartható villámdiéta, a fogyást ígérő injekciók nem hoznak igazi megoldást, hiszen valós eredményt csak személyre szabott életmódváltással érhetünk el.
A szakember Hámori Barbarának mesélt a szakma rejtelmeiről.
Miért veszélyes injekcióval fogyni?
Napjaink legvitatottabb és egyben legfelkapottabb diétás eszközei azok a fogyást segítő injekciók, amikkel fél Hollywood szabadult már meg a felesleges kilóktól. Arról azonban kevés szó esik, hogy az egészségesre milyen hatással vannak ezek az egyébként más orvosi célra fejlesztett készítmények. Dr. Tóth Tamás obezitológus számolt be tapasztalatairól a „csodaszerrel” kapcsolatban, ami pillanatok alatt leolvasztja rólunk a súlyfelesleget.
Az, amit látunk, meg az, ami történik a háttérben, az nem biztos, hogy ugyanaz. Lefogyni előbb-utóbb mindenki le tud, mindig az a kérdés, hogy a fogyás mibe kerül, és az életmód, ami ehhez járul, fenntartható-e. Ha a fogyás abba kerül, hogy tönkremegy a májad, a veséd, a hasnyálmirigyed, vagy egész egyszerűen felborul a rendszer, esetleg depressziós leszel, és le kell számolnod a kristálycukrot, amit beleszórsz a kávédba, meg le kell grammoznod a kiflit, az nem éri meg. Az injekciók kapcsán pedig sokszor az adott dózis egy idő után már nem olyan hatékony, ezért elkezdik növelni. Ez egy ponton azért következményekkel jár, olyannyira, hogy már van olyan páciens is, aki jelenleg szervátültetésre vár, annyira tönkrement benne.
– meséli a szakember Hámori Barbara Az én kék zónám című podcast legújabb epizódjában.
Nagyon nem mindegy tehát, hogy mit vállalunk annak érdekében, hogy karcsúnak tűnjünk. Felmerül ezzel szemben a kérdés, hogy akkor mivel érhetünk el valós, fenntartható eredményt, hiszen az ember elveszik a rengeteg diétás ajánlás közepette. A szakember szerint ez sok tényezős, de egy valamit biztosan állít: „nincsen egy tuti diéta, ami mindenkinek jó, tehát minden diéta csak egy eszköz, találjuk meg azt, hogy nekünk melyik működik. Ehhez nézni kell a laborértékeket, a test összetételét és a hangulatot is, hogy fenntartható és megtartható legyen a fogyókúra, valamint zsírt bontson. Éppen ezért nincsen bűnös táplálék, nincsen bűnös tápanyag, nincsen bűnös táplálkozás, csupán minden szervezet más, és ideje úgy is kezelni, hogy mindenkinek más működik. Ehhez diagnosztika kell, ahogy minden medicinához. Majd egy-két hetes etapokban tesztelgetni, hogy mi válik be, mi az, ami működik adott személynél.”
Mit érdemes mozogni, ha fogyni akarunk?
Az obezitológus emellett azt is elárulja a beszélgetésben, szerinte melyek azok a sportágak, amik leginkább segítségünkre lehetnek, ha a diétánkat már személyre szabtuk. „A gyaloglás, és az ehhez hasonló mozgásformák, akár az elipszis tréner és a biciklizés, valamint az izomnöveléses gyakorlatok és a jóga az a hármas, amit leginkább hatékonynak gondolok” – fejti ki Dr. Tóth Tamás.
Az orvos arra is kitért, hogy nem hisz a villámdiétákban, mert azok eredményét egy ponton túl senki nem képes fenntartani, ezért érdemes hosszútávon és kis lépésekben gondolkozni. Ráadásul az sem mindegy, hogy mikor kezdünk bele.
A szilveszteri fogadalmak kb. 85 százaléka már januárban megdől, mert egész egyszerűen ebben a téli időszakban takarékon vagyunk, ezért érdemes később belevágni.
– osztja meg tapasztalatait Dr. Tóth Tamás.
Az életmódváltás tehát az egyetlen működő megoldás a tartós súlyfenntartásra a szakember szerint. A gyors megoldások sokszor többet ártanak, mint használnak. A siker titka a megfelelő, személyre szabott táplálkozás és a rendszeres mozgás egyensúlyában rejlik.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Lazac helyett pisztráng, chia mag helyett lenmag - superfoodok helyett egyen hazait!