Képtelen ellenállni a chipsnek, az édességnek és a sült krumplinak? Ez okozza
A chips, a kenyér és a sütemények iránti imádat milliókat tart vissza a karcsú deréktól és az egészséges életmódtól – de egy tanulmány szerint mindez több ezer éves múltra vezethető vissza.
A tudósok úgy találták, hogy a barlanglakók, sőt a neandervölgyiek is rendelkeztek olyan génekkel, amelyek ma a modern ember szénhidrát utáni vágyát okozzák. Az AMY1 néven ismert ősi gén felgyorsítja a cukor emésztését, és ez megmagyarázza azt, hogy miért nem tudunk ellenállni a keményítőtartalmú ételeknek, például a sült krumplinak, a kenyérnek, a tésztáknak, valamint a pékáruknak.
Anno az energiadús, magas szénhidrát tartalmú ételek segítettek a túlélésben
A tanulmány szerzője, Dr. Omer Gokcumen, a New York-i Buffalo Egyetem tanára így vélekedik:
Az alapfeltételezés az, hogy minél több AMY1 génünk van, annál több keményítőt tudunk megemészteni. Ez tette lehetővé az idők során, hogy alkalmazkodjunk az étrendünk változásaihoz, hiszen a keményítőfogyasztás drámaian megnőtt az új technológiák miatt.
A kutatás során 68 ősi, több ezer éves emberi maradvány DNS-ét vizsgálták, hogy kiderítsék, mikor vált általánossá az AMY1 gén. Becslések szerint mindez 800 000 évvel ezelőttre tehető a neandervölgyieknél – írja a Science folyóirat.
A gén szélesebb körben terjedt el a vadászó-gyűjtögető társadalmakban, akik körülbelül 11 000 évvel ezelőttig maradtak fenn, és vadburgonyával (is) táplálkoztak. Aztán a modern emberek elkezdtek olyan növényeket termeszteni, mint a búza és a kukorica, és ahogy több lisztet és zöldséget fogyasztottak, még több AMY1 gén jelent meg a szervezetükben.
Dr. Gokcumen elmondta:
„A magasabb AMY1 kópiaszámmal rendelkező emberek valószínűleg hatékonyabban emésztik meg a keményítőt, és több gyermekük született, a leszármazottaik pedig jobban tudtak alkalmazkodni az evolúció során."
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezt tegye, ha majd' meghal egy kis édességért