Száraz január - ezért nem tanácsolják mindenkinek a alkoholmentes hónapot az orvosok
Mégsem olyan jó a száraz január?
Az elmúlt években egyre több ember dönt úgy, hogy részt vesz a "száraz január" kezdeményezésben, amely során egy hónapon át teljesen lemondanak az alkoholról. Noha ez számos pozitív hatással járhat, az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy ez a kihívás nem mindenki számára a legmegfelelőbb választás. Bizonyos esetekben ugyanis negatív következményekkel járhat, és ez az önmegtartóztatás több kárt okozhat, mint hasznot - egyeseknél ugyanis akár hallucinációkhoz, hányáshoz és álmatlansághoz is vezethet.
Ennek oka, hogy az alkohol hatással van az agy kémiai folyamataira, elnyomva az idegrendszer működését. A nagymértékű alkoholfogyasztás hirtelen megszakítása pedig egyfajta sokkot okozhat az agy kémiai egyensúlyában, ami zavarokat okozhat a kommunikációban és befolyásolhatja a különböző testi funkciók működését. Legrosszabb esetben akár szívmegállást is okozhat!
- Az olyan kampányok, mint a száraz január, nem mindenkinek előnyösek, mivel sokan nincsenek tisztában azzal, hogy alkoholfüggők – nyilatkozta Lester Morse, a Rehabs UK addiktológiai szakértője a Daily Mail-nek. - Sokan nem tudják, hogy az alkohol hirtelen megvonása komoly kockázatokat hordozhat magában, különösen, ha valaki függő. Néhány esetben a megvonás akár halált is okozhat... Nem szükséges, hogy valaki nagy mennyiségű alkoholt fogyasszon ahhoz, hogy függőséget alakítson ki.
Barkács méregtelenítés
Ian Hamilton, a York-i Egyetem függőségekkel foglalkozó szakértője szintén figyelmeztetett a „barkács méregtelenítés” veszélyeire.
- Az emberek jelentős része súlyos fizikai és mentális egészségkárosodást szenvedhet, ha hirtelen abbahagyja az alkoholfogyasztást - hangsúlyozta. - Az ilyen helyzetekben általában alkoholfüggőkről van szó, akiknek nem szabad önállóan próbálkozniuk, hanem szakmai támogatásra van szükségük. Néhányan akár meg is halhatnak, ha hirtelen leállnak az ivással – tette hozzá Hamilton is.
A szakértő szerint könnyen előfordulhat, hogy a résztvevők a hónap végén újra mértéktelenül fognak inni, ráadásul azokért is aggódik, akiknek nem sikerül egész hónapig száraznak maradniuk.
- Emiatt úgy érezhetik, hogy kudarcot vallottak, és képtelenek megváltoztatni az alkohollal való kapcsolatukat, ezért egyszerűen feladják, mivel csökken az önbizalmuk.
Az alkoholmegvonás tünetei
Az orvosok arra kérik az embereket, hogy forduljanak szakemberhez, ha a megvonás miatt remegést, túlzott idegességet vagy étvágyvesztést tapasztalnak.
Dr. Leyla Hannbeck, klinikai gyógyszerész szerint az alkoholfüggőség megvonása számos kellemetlen tünetet okozhat: ilyen például az émelygés, hányás, remegés, álmatlanság, szorongás, szívdobogás és hallucinációk. Bizonyos esetekben a hirtelen megvonás súlyos remegéshez, görcsrohamokhoz és delíriumhoz is vezethet.
- A fellépő tünetek súlyossága attól függ, hogy mennyi alkoholt fogyasztottunk, és milyen gyakran – tette hozzá Dr. Hannbeck.
Honnan tudni, hogy valaki függő?
Ha valaki hetente 14 egységnél többet iszik – ami körülbelül másfél üveg bornak felel meg –, és reggel elsőként alkoholra vágyik, akkor nagy valószínűséggel függőségi problémája van. A további jelek közé tartozik, ha már két ital után nehezen áll meg, elveszti az önkontrollt az ivás során, illetve, ha az alkoholfogyasztás megnehezíti mindennapi életét. Ilyen esetben orvosi, szakmai segítségre van szükség a biztonságos és hatékony leszokás érdekében.
A száraz január előnyei
Természetesen nem szabad elfeledkezni a kezdeményezés előnyeiről sem. Bár a száraz január hatékony módja lehet az alkoholfogyasztás csökkentésének, a Sussexi Egyetem 2020-as kutatása szerint a résztvevők 70%-a még hat hónappal később is kevesebb alkoholt fogyasztott – de ez a siker különösen azokra volt igaz, akik az Alcohol Change UK támogatásával vettek részt a programban.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Így reagál a szervezet arra, ha egy hétig nem iszik alkoholt- szakértők feltárják az előnyöket