Pénz és pszichológia – így jöhet ki a folyamatos pénzhiányos állapotból
A legtöbben megtapasztaljuk életünk soránhogy milyen az a pénzhiány, és az ördögi körből nehéz kilépni.
Ha folyamatosan, ismétlődően bizonytalan az anyagi hátterünk, annak könnyen lehet tudatalatti blokk is az oka. Az alábbiakban sorra vesszük, hogy miként írhatóak át a pénzhez fűződő negatív minták és hogyan teremthető meg az állandóság az anyagi jólétet tekintve.
Minden a rossz mintából fakad
A legtöbben hallottuk már azokat a pesszimista szófordulatokat, hogy “szegénynek születtem”, vagy “bár máshova születtem volna, akkor gazdag lennék”. Pedig a pénzügyi helyzetünk a személyes attitűdünkkel, és az élethez való hozzáállással van szorosabb kapcsolatban. Ahhoz, hogy bőségtudatba kerüljünk, első lépésként át kell írni a már berögződött, negatív mintákat a pénzzel kapcsolatban. De mik ezek a minták, és hogyan ismerhetőek fel?
A pesszimista minták alatt olyan berögződött hiedelmeket értünk, amelyek negatívan befolyásolják az életed adott területeit. Ezek leggyakrabban kishitű, romboló gondolatok, kellemetlen érzések, szégyen és szorongás formájában vannak jelen a mindennapokban. A hiedelmek gyakran mélyen gyökereznek és a korábbi tapasztalatokból származnak. Most azonban elérkezett az idő, hogy új meggyőződések mentén újraírjuk a programot, amely támogatja a pénzügyi jólét elérését.
Kezdjük azzal, hogy megvizsgáljuk, milyen gondolatok és érzések jelennek meg bennünk, amikor a pénz kerül szóba. Ha a pénzre gondolva bénultság, félelem, szégyen, harag, bizonytalanság érzése jelentkezik, akkor bizony rossz berögződést cipelünk magunkkal.
Ezt követően, ha a pénzre kerül a sor, törekedünkj arra, hogy a negatív hiedelmeket pozitív megerősítésekkel váltsuk fel. Ahelyett, hogy azt gondolnánk, „A pénz mindig kifolyik a kezemből,” mondjuk inkább, hogy „Képes vagyok felelősen kezelni a pénzemet, és mindig elegendő áll rendelkezésemre.” Ha korábban azt hittük, hogy „A pénzért keményen meg kell dolgozni,” változtassuk meg ezt a gondolatot arra, hogy „A pénz könnyedén áramlik hozzám, a munkámért megérdemlem a bőséget.”
A pénz, mint áramló energia
Sokan úgy tekintenek a pénzre, mint egy szükséges rosszra, amit meg kell szerezni a túléléshez. Pedig a pénz ennél sokkal több – egy eszköz, ami lehetőségeket teremt az életben. A bőség megteremtésének egyik kulcsa, hogy pozitív, egészséges kapcsolatot alakíts ki a pénzzel. Tekintsünk rá úgy, mint egy folyamatos áramlásra. Ahogy beérkezik az életünkbe, természetes, hogy ki is áramlik – ez az anyagi világ normális körforgása. Ne ragaszkodjunk hozzá görcsösen, és ne legyen bűntudatunk, amikor költünk. Tudjuk azt, hogy a pénz állandó mozgásban van, és minél könnyedebben fogadjuk ezt el, annál inkább visszatér hozzánk. Ha bőségként látjuk a pénzt, nem pedig hiányként, az segít megszabadulni a korlátozó gondolatoktól.
Egy lépéssel a pénzügyi tudatosság felé
Az anyagi bőség eléréséhez elengedhetetlen a pénzügyi tudatosság növelése. Ez azt jelenti, hogy tudatosan figyelünk arra, hogyan bánunk a pénzzel, milyen döntéseket hozunk, és milyen érzéseink vannak a pénzzel kapcsolatban. Kezdhetjük azzal, hogy feljegyezzük a kiadásainkat, bevételeinket, valamint a pénzzel kapcsolatos gondolatainkat. Ez segít átlátni, hol jelentkeznek a pénzügyi nehézségek, és hol van lehetőség változtatni.
Emellett lényeges, hogy rendszeresen áttekintsük a pénzügyi céljainkat, és világosan lássuk, milyen lépéseket kell tenned azok elérése érdekében. Ha folyamatosan figyelünk a pénzügyi helyzetünkre, könnyebb lesz tudatos döntéseket hozni és megszabadulni a régi, korlátozó szokásoktól.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Családi egészségmegőrzés: így segíthet benne az egészségpénztár!